Ludmila Brožová-Polednová u plzeňského soudu (9.9.2008)

Ludmila Brožová-Polednová u plzeňského soudu (9.9.2008) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ústavní soud zamítl stížnost Brožové-Polednové proti věznění

  • 105
Ústavní soud odmítl stížnost bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové. Definitivně tak potvrdil šestiletý trest vězení za podíl na justiční vraždě demokratické političky Milady Horákové.

Brožová-Polednová upozornila Nejvyšší soud například na to, že soudy nezohlednily, kdo z aktérů zinscenovaného procesu s Horákovou měl největší zodpovědnost. Prý tak uplatnily princip "kolektivní viny". Podle ústavních soudců to ale není pravda.

"Byl-li proces 'předem zinscenován', jeho výsledek založen vně, rozhodnutím 'politického orgánu', a jeho vůdčí aktéři vědomě sloužili toliko k vyvolání zdání jeho zákonnosti, pak vskutku postrádá opodstatnění zásadně diferencovat uvnitř skupiny těchto 'aktérů', ať již vystupovali v roli soudců nebo prokurátorů," stojí v usnesení.

Ústavní soud se stručně vyjádřil i k dalším námitkám a závěrem uvedl, že stížnost je zjevně neopodstatněná. "Stěžovatelce se zásah do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo," míní soudci.

Proces s Miladou Horákovou

Milada Horáková byla v roce 1949 zatčena, odsouzena a v roce 1950 popravena. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími "zrádci režimu" a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti. Obvinění byla vykonstruovaná.

Proces s Brožovou-Polednovou patřil v posledních letech k nejsledovanějším. Ve věku 87 let je nejstarší odsouzenou ženou v Česku a jedinou dosud odsouzenou aktivní účastnicí politických procesů z 50. let minulého století.

Pražský vrchní soud ji poslal loni v září na šest let do vězení za podíl na vraždě Horákové. V její prospěch podala žádost o milost nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Prezident Václav Klaus se však rozhodl, že ji neomilostní.

Brožová-Polednová tak musela do vězení. Svůj nástup chtěla odložit s tím, že má vážné zdravotní problémy. Trpí takzvanou praktickou slepotou, podle znaleckého posudku však byla za určitých podmínek schopna nastoupit do vězení.

Vězeňská služba následně uvedla, že je schopna speciální podmínky zajistit. Bývalá prokurátorka tak v březnu nastoupila k výkonu trestu. V červnu podala žádost o přerušení trestu kvůli tomu, že nemá dostatečnou zdravotní péči.

, ,

Video