Tramvaj Porsche zranila při testování dva techniky

  12:32aktualizováno  16:36
Při nehodě nového typu tramvaje Škoda 14T s designem Porsche byli ve středu odpoledne zraněni dva zaměstnanci pražského dopravního podniku. Jeden leží ve vážném stavu na ARO, druhý se zranil jen lehce. Tramvaji zřejmě selhaly brzdy a vykolejila.
Tramvaj, Porsche

Tramvaj, Porsche | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Oba zranění zaměstnanci dopravních podniků byli převezeni do nemocnice na Vinohradech," řekla mluvčí záchranné služby Simona Cigánková.

Vážně zraněného technika hned po převozu operovali. "Má zlomenou stehenní kost a bérec pravé dolní končetiny, levou lopatku a tři žebra. Udržujeme ho v umělém spánku na jednotce ARO," řekl mluvčí nemocnice Leoš Kabát.

Druhý pacient má naštípnutý hrudní obratel a je hospitalizován na ortopedii.

"K nehodě došlo kolem 16. hodiny odpoledne u vozovny Černokostelecká při zkoušce brzdění zkratem, která byla na tramvaji prováděna. Test se dělá při maximální rychlosti a zkouší se při něm spolehlivost mechanické a elektrické funkce vozidla," upřesnil předseda odborářů elektrických drah a autobusové dopravy Vratislav Feigel.

"Seběhlo se to strašně rychle. Dělali jsme zkoušku zkratem, měl jsem zabrzdit. Nevím, jestli selhaly brzdy. Nepamatuji si to. Najednou jsem byl mimo trať," vzpomínal druhý řidič, jehož jméno redakce zná, ale s ohledem na jeho přání ho nezveřejňuje

Při nárazu muž vletěl na přístrojovou desku a do čelního skla, přičemž si naštípl hrudní obratel. Přesto se sám ještě dostal z vozu a snažil se pomáhat těžce zraněnému kolegovi, kterého vykolejená tramvaj smetla.

Nový typ tramvaje také poškodil jeden stojící automobil. Nabouraná tramvaj je v ústředních dílnách v Hostivaři. Škoda na vlaku je předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. Událost řeší Drážní inspekce.

Řidiči: Tramvaj "Porsche" je nebezpečná
Odborářský předseda Feigl kritizuje, že Dopravní podnik dnes vyslal do provozu vůz stejného typu, aniž by znal přesné příčiny nehody.

"Řidič se nemůže plně spolehnout na nouzovou brzdu. Škodovka je nebezpečná!" varuje šéf odborů řidičů tramvají Vratislav Feigel, podle něhož se navíc Dopravní podnik snažil nehodu ututlat.

Někteří řidiči už delší dobu upozorňují na to, že tento typ tramvaje se do pražského provozu nehodí. "Je tu vysoké riziko vykolejení," míní Feigel.

"Pokud se ukáže, že nehodu způsobila technická závada, tramvaj opraví plzeňská Škodovka na vlastní náklady, protože vůz je v záruce," řekl vedoucí technické kontroly Dopravního podniku Petr Koloničný.

První nízkopodlažní tramvaj Škoda 14T, kterou Pražané nenazvou jinak než Porsche, se objevila v ulicích metropole na podzim loňského roku a technici při jejím uvádění do provozu zaznamenali několik drobných závad.

Policejní mluvčí Eva Brožová, ale říká, že není důvod vůz stahovat, protože splnil všechny zkoušky potřebné k provozu s cestujícími. Její slova potvrzuje i ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek: "To se může při zkouškách stát jakékoli tramvaji, není to systémová chyba tohoto typu vozu."

Zábrzdná zkouška zkratem se pravidelně dělá u všech typů tramvají.

Policisté vyšetřují nehodu tramvaje kvůli podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Budou prověřovat, jestli vykolejení tramvaje způsobila konstrukční závada, špatné koleje nebo zda nechyboval řidič vozu.

"Příčina nehody se šetří, není zřejmé, zda ji zavinila technická závada nebo selhání lidského činitele. Škoda na tramvaji Škoda 14T Porsche je přes půl milionu korun. Škoda bude i na poškozeném zaparkovaném autě, do něhož tramvaj narazila," mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Ulicemi hlavního města už jezdí dvě tramvaje s designem Porsche. Pražany vozí na lince 3, druhá slouží pro školení řidičů. Do konce roku by jich mělo být dvanáct. Zbylých dohodnutých 48 pro Prahu vyrobí Škoda podle poptávky do roku 2009.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Celníci zastavili podezřelou cisternu s tisíci litrů nelegálního lihu

Snímek cisterny, kterou celníci zadrželi v závěru roku 2018 kvůli podezření na...

Daňový únik vyčíslený předběžně na víc než osm milionů korun odhalili celníci při kontrole u Olomouce. Na obchvatu...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Najdete na iDNES.cz