Soud stvrdil tresty obchodníkům s LTO

  • 12
Praha - Pražský vrchní soud v odvolacím řízení případu spjatého s lehkými topnými oleji potvrdil tresty 13,5 roku vězení pro Milana Šišmu a deset let pro Vratislava Kutala. Stejný rozsudek nad vlivnými šumperskými podnikateli vynesl Městský soud v Praze už loni v červenci.

Podnikatele Milana Šišmu, který podle soudu nechal zavraždit obchodníka s oleji Lubomíra Holého, poslal tehdy pražský městský soud do vězení na 13,5 roku. Zároveň musí zaplatit čtyřmilionovou pokutu. Jeho kolega Vratislav Kutal si za plánování vraždy novináře a objednání několika výbuchů posedí ve vězení 10 let.

Oba podnikatelé, Šišma i Kutal, byli v první polovině devadesátých let zainteresováni na výnosných obchodech s lehkými topnými oleji. Soud ale neřešil samotné obchody, při kterých stát přišel podle některých odhadů až o 60 miliard korun, ale vraždy, které se měly v souvislosti s podvodnými obchody stát.

Během krátké doby bylo zavražděno nejméně sedm lidí a další zmizeli neznámo kam. Dodnes není jasné, kam peníze plynuly. Spekulovalo se i o možné úloze postsovětských mafií, které podobné obchody organizovaly také v dalších zemích střední a východní Evropy.

Soud Šišmu odsoudil kvůl tomu, že dal návod k vraždě. V prosinci 1994 si u již odsouzeného Jiřího Večeře objednal likvidaci Holého.

Druhý obžalovaný, Kutal, si v roce 1993 objednal u Večeře neuskutečněnou vraždu novináře, který o LTO psal.

Kutal se tak podle soudu dopustil trestného činu přípravy vraždy. V roce 1997 pak Večeřovi zadal úkol zorganizovat výbuchy před olomouckým soudem a pod autem v Praze, které měly odvrátit pozornost policie od vyšetřování LTO.

Vražda obchodníka s LTO
Před soudem se řešila hlavně vražda pražského podnikatele Lubomíra Holého, z jejího organizování je viněn Šišma, a plánování vraždy tehdejšího reportéra deníku Blesk Stanislava Čecha, kterou si měl objednat Kutal.

Holý byl zastřelen v lednu 1995. Čech měl být zavražděn už dříve, když o podvodných obchodech s oleji začal jako první novinář psát.

Čech měl štěstí, vrah si čin rozmyslel a Kutal na něm později přestal trvat, protože novinář přestal o obchodech psát. Na obě vraždy si podnikatelé podle obžaloby najali Jiřího Večeře. Ten všechno přiznal a za svůj podíl na činech už byl pravomocně odsouzen.

Obžaloba oběma mužům kladla za vinu také organizování výbuchů před budovou olomouckého soudu. Výbuchy měly odpoutat pozornost od vyšetřování obchodů s oleji. To označovali advokáti obžalovaných za absurdní.

Podle nich totiž Kutal jako bývalý policista věděl, že hospodářské delikty a výbuchy vyšetřují jiné policejní týmy. Kutal i Šišma navíc zdůrazňovali, že jejich obchodní aktivity byly vždy legální.

V případu vypovídalo mnoho svědků
Městský soud v Praze oba podnikatele spolu s dalšími pachateli včetně Večeře odsoudil dvakrát. Kutal byl původně odsouzen k deseti a Šišma ke 13,5 roku vězení. Vrchní soud ale první rozsudek vrátil k novému projednání. Mimo jiné žádal výslechy dalších svědků.

Předseda trestního senátu Luboš Vlasák proto přistoupil k netradičnímu kroku. Od Krajského soudu v Brně si vyžádal kopie spisu týkajícího se další vraždy obchodníka s lehkými topnými oleji Marka Lehkého, ve které figurují stejní obžalovaní, a předvolal svědky i z této kauzy.

Před soudem tak nakonec vypovídaly desítky svědků, které soud předvolávat nemusel, ale vyslechl je pro co nejdůkladnější zmapování celého případu. Řada svědků k jednání opakovaně nepřicházela. Soud pro ně proto pravidelně posílal policejní hlídky.  

Celé hlavní líčení, které se táhlo několik měsíců, probíhalo za vysokých bezpečnostních opatření. Jednací síň pravidelně hlídali policisté v neprůstřelných vestách. To platilo zejména ve chvíli, kdy soudci vyslýchali korunního svědka Večeře. Existovalo totiž podezření, že by ho někdo mohl chtít umlčet.

Obhájci obžalovaných stejně jako jejich klienti vždy tvrdili, že pro odsouzení Kutala a Šišmy scházejí nejen důkazy, ale i motiv zločinů, z nichž je státní zástupce viní. Ve svých závěrečných řečech proto v úterý požádali soud, aby oba muže zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Státní zástupce byl naopak od počátku přesvědčen, že o vině podnikatelů nejsou vůbec žádné pochybnosti a v tomto smyslu se podle něho při novém jednání neobjevily žádné nové významné skutečnosti.

Proti druhému rozhodnutí pražského městského soudu se obžalovaní odvolali, proto šel případ k soudu vrchnímu.

K Městskému soudu v Praze, který v lednu rozhodoval o výši trestů pro všechny zúčastněné v kauze LTO, přišlo i mnoho rodinných příslušníků odsouzených. (16. ledna 2001)

Dvaatřicetiletý Radek Jašek, který před šesti lety zastřelil obchodníka s lehkými topnými oleji Lubomíra Holého, stráví ve vězení podle lednopvého rozhodnutí Městského soudu 13 let. (16. ledna 2001)

Za svůj podíl na vraždě dostal podnikatel Vratislav Kutal deset let ve věznici s ostrahou. (16. ledna 2001)

Jiří Večeř, který podle rozsudku vraždu Holého zorganizoval na žádost podnikatele Milana Šišmi. Večeř byl odsouzen k 12 rokům do věznice se zvýšenou ostrahou. (16. ledna 2001)

Podnikatelé Vratislav Kutal (vlevo) a Milan Šišma jdou do vězení kvůli vraždě obchodníka s lehkými topnými oleji. (24. července 2002)

Podnikatelé Vratislav Kutal (vlevo) a Milan Šišma jdou do vězení kvůli vraždě obchodníka s lehkými topnými oleji. (24. července 2002)

Podnikatel Vratislav Kutal jde do vězení kvůli vraždě obchodníka s lehkými topnými oleji. (24. července 2002)

Milan Šišma jde do vězení kvůli vraždě obchodníka s lehkými topnými oleji. (24. července 2002)

,

Video