Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze poprvé vypovídal v obnoveném líčení

Rostislav Roztočil u Krajského soudu v Praze poprvé vypovídal v obnoveném líčení | foto: David Port

Soud potvrdil Roztočilovi třináct let vězení za vraždu

  • 110
Rostislav Roztočil musí definitivně na třináct let do vězení. Vrchní soud v Praze zamítl jeho odvolání. Za vraždu egyptského studenta z roku 1975 byl odsouzen loni v červnu v obnoveném řízení. Roztočil pobývá v Německu, kde si našel novou práci. Do vězení odmítá nastoupit.

Soudce řekl, že je "nad slunce jasné", proč Roztočil už v roce 1980 utekl z republiky. Podle něj se chtěl vyhnout vězení.

Nebylo to tehdy ještě za vraždu, ale za krádež. K osmiměsíčnímu trestu mu totiž přibyla i předchozí dvouletá podmínka, kterou nedodržel. Proto emigroval do Rakouska a později do Německa.

Na jeho spojitost se smrtí egyptského studenta se podle soudu přišlo až později. Roztočil byl v roce 1985 v nepřítomnosti odsouzen za vraždu k výjimečnému trestu.

V roce 2000 ho policisté zatkli na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil předtím jezdil do České republiky sedm let a nikdo si ho nikdy nevšiml.

V listopadu 2005 dokázal společně s Romanem Čabradou utéct z věznice na plzeňských Borech. Objevila ho německá policie. Roztočil se nakonec rozhodl vrátit poté, co mu byl přislíben obnovený proces. - více zde

Krajský soud v Praze v něm loni rozhodl, že se Roztočil v lednu nebo únoru roku 1975, kdy pracoval jako taxikář, na vraždě studenta podílel. - více zde

Roztočil se soudu neúčastnil. Jeho sestra MF DNES napsala, že si v Německu našel novou práci a zaměstnavatel ho neuvolnil.

"Musím bojovat dál, musím se poradit se svou právničkou. Z pracovních důvodů si nemohu dovolit kvůli rozmarům české justice podnikat výlety na půl roku do Česka, tam prokazovat, že jsem nevinen. To oni mi mají prokázat vinu, a toho nejsou schopni," řekl ČTK Roztočil, jenž zdůrazňuje, že má čisté svědomí, a proto se také neskrývá.

"Ať to trvá jakkoli dlouho, kdyby to mělo skončit ve Štrasburku, tak se to prokáže," dodal Roztočil.

Do vězení odmítá nastoupit. Rozsudek považuje za nespravedlivý. Naznačil přitom, že se na německém území cítí být chráněn německou justicí.

"Já vrahem nejsem a nemám zapotřebí se skrývat. Podrobím se stanovisku německé justice, tu českou nehodlám respektovat," uvedl Roztočil večer v televizi Nova.

Jsem nevinen, česká justice rozhodla nespravedlivě, dodal s tím, že je zvědav, jak se české soudnictví vypořádá s mezinárodní ostudou, kterou si podle něj utrhlo.

. Roztočilův případ v datech

konec ledna 1975 - Egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho svědci viděli naposledy při odchodu z koleje.

červen 1975 - Policisté našli v řece Labe u obce Obříství na Mělnicku mrtvolu svázanou drátem a zatíženou závažím. Totožnost mrtvého se však policii nepodařilo zjistit.

březen 1979 - Policie dostala anonymní udání, ve kterém jeho autor naznačuje, že mrtvým je el Kallini, a za jednoho z pachatelů označil Roztočila.

únor 1980 - Rostislav Roztočil emigroval.

1982 - Policisté obvinili uprchlého Roztočila z vraždy. Podle nich společně s dalšími muži cizince umlátil kladivem kvůli penězům. Československo požádalo o vydání Roztočila ke stíhání. Rakousko, kde tehdy uprchlík žil, odmítlo.

srpen 1985 - Nejvyšší soud ČSSR odsoudil Rostislava Roztočila za vraždu na 24 let vězení (později mu byl trest snížen na 19 let).

1991 - Roztočil požádal české úřady o vydání nového pasu. Získal ho a později mu úřady pas vyměnily ještě dvakrát. V roce 1991 na něj přitom Krajský soud v Praze vydal zatykač a Česko požádalo Německo o Roztočilovo vydání. Německé úřady to odmítly s tím, že není jisté, zda by se Roztočil dočkal obnoveného spravedlivého procesu. Do Česka začal jezdit někdy v roce 1993.

září 2000 - Policisté zatkli Roztočila na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil předtím jezdil do České republiky sedm let a nikdo si ho nikdy nevšiml.

8. listopadu 2005 - Společně s Romanem Čabradou se Roztočilovi zdařil útěk z věznice na plzeňských Borech. - více zde

12. listopadu 2005 - Německá policie zatkla Roztočila u jeho sestry v městečku Bietigheim-Bissingen nedaleko Stuttgartu. -více zde

1. prosince 2005 - Středočeský krajský soud začal projednávat případné obnovení případu staré vraždy. Roztočil u něj nevypovídal, byl v té době v Německu ve vazbě a čekal, zda ho úřady vrátí zpět do Česka. Němečtí soudci ho však nakonec propustili na svobodu a českou žádost o vydání zamítli. - více zde

8. června 2007 - Středočeský krajský soud odsoudil Rostislava Roztočila ke třinácti letům žaláře. - více zde

,

Video