Nákup tater hlídala kontrarozvědka, akcí Korba však korupci neodhalila

  14:49aktualizováno  14:49
Vojenská kontrarozvědka hlídala nákup terénních tater pro armádu, v němž čelí obvinění exministr Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. U pondělního jednání soudu to uvedl bývalý šéf vojenské tajné služby Miroslav Krejčík. Korupci však podle něj neodhalila. "Ryzí korupce tam v žádném z těch případů nebyla," odpověděl Krejčík na dotaz soudce.

Exministr obrany Martin Barták během jednání Městského soudu v Praze (31. března 2014). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Konkrétně mluvil o dvou problémech, které vojenská kontrarozvědka objevila. Prvním byl člověk napojený na vedení Tatry. "To by nás ale zajímalo jen ve chvíli, pokud by nebyl placen Tatrou v rámci běžných marží, ale z peněz získaných navýšením ceny zakázky," řekl Krejčík u městského soudu v Praze.

Druhým problémem byly pochybnosti, zda cena zakázky odpovídá kvalitě dodaného zboží. "Ono se to u vojenských zakázek, které nejsou otevřené, velice těžko posuzuje," řekl bývalý šéf vojenské tajné služby.

Barták se ho po úvodním oslovení "generále, vzpomeneš si...?"ptal na konkrétní schůzky, na společné poslechy odposlechů i na nakládání se zjištěnými zkušenostmi s ohledem na to, že se některé dostaly do médií.

Krejčík vedl vojenskou tajnou službu v letech 2004 až 2007 a jak dříve řekl, v čele služby skončil, když začala rozkrývat korupci na Ministerstvu obrany. U soudu netajil, že to bylo pro neshody s tehdejší ministryní obrany Vlastou Parkanovou. O korupci na obraně v minulosti mluvil také ve sněmovně (více zde).

U soudu vypovídal úředník ministerstva stíhaný v kauze CASA

Před Krejčíkem vypovídal Jiří Staněk stíhaný v kauze nákupu letadel CASA. Ten uvedl, že na zakázce na nákladní vozy Tatra se za ministerstvo obrany podílel v různých pozicích od počátku po proplacení faktur. Bývalý šéf sekce pro vyzbrojování řekl, že zakázku považuje za úspěšnou. Problémy, které ji provázely, byly při srovnání s jinými zakázkami minimální.

Odmítl, že by se Barták jakkoli snažil zakázku ovlivnit, zejména u vojskových zkoušek, se kterými měly nákladní tatry problémy. "Těch zkoušek se účastní až padesát lidí. Nikdy jsem se s nějakým pokusem o ovlivnění nesetkal a nedovedu si to ani představit," řekl Staněk.

Bývalý úředník ministerstva také pochválil bývalé vedení Tatry. Řekl, že se snažilo maximálně spolupracovat a hledat řešení na odstranění problémů.

Státní zástupce měl na svědka jediný dotaz: zda je proti němu vedeno trestní stíhání a jestli tam Barták je svědkem. Staněk řekl, že je veřejně známo, že je stíhán spolu s Parkanovou. Roli Bartáka jako svědka označil za okrajovou.

Soudce poté řešil listinné důkazy. Barták uvedl, že materiál byl uměle navýšen, aby celou věc zkomplikoval. O jádru věci, zda skutečně zazněla, či nezazněla korupční nabídka, ale podle Bartáka neříkají nic.

Martin mi jen překládal, vypověděl již dříve Topolánek

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. O peníze si údajně řekl v únoru 2008 na střelnici v americkém Centreville. Barták tam byl jako člen delegace expremiéra Mirka Topolánka. Bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss a bývalý manažer Tatry Duncan Sellars před soudem vypověděli, že si Barták o úplatek řekl (více čtěte zde).

U soudu dříve vypovídal také expremiér Mirek Topolánek, který se obžalovaného zastal. "Barták se ode mě nehnul, měl za úkol mi případně překládat. Byl tam jako nejvyšší představitel armády. Vylučuji, že by Martin použil korupční nabídku. K žádné korupci nedošlo," vypověděl (více o Topolánkově výpovědi čtete zde).

Dalším členem Topolánkovy vlády, který má vypovídat, bude bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Soud ji pozval na úterý odpoledne.

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba obžalovaní jakoukoli vinu odmítají.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Invalidní důchodce miliony nezíská. Žalobu podal pozdě

Krajský soud v Plzni.

Více než čtyři miliony korun od pojišťovny měly kompenzovat Davidu Přerostovi doživotní následky, které v roce 2007...

Policisté vyřešili záhadnou nehodu u Plas, auto srazil ze silnice kamion

Mrtvou ženu v autě našli dnes po poledni pracovníci drah v Plasích na Plzeňsku.

Nejdřív srážka s kamionem, jehož řidič dál pokračoval v cestě. Pak asi půl kilometru trvající nekontrolovaná jízda...

VIDEO: Senior prorazil autem nemocniční závoru, pak odjel domů

Řidič prorazil závoru a naboural dvě auta

Fakultní nemocnice v Hradci Králové přišla o jednu ze závor. Prorazil ji starší řidič, když z areálu odjížděl. Za...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz