Ruští manažeři obviněni z tunelování Sigmy

Lutín - Policisté podezírají dva ruské podnikatele Jevgenije Lavrechova a Sergeje Nedueva, že připravili zkrachovalou čerpadlářskou společnost Sigma Lutín o několik desítek milionů korun. Oba muže, kteří stáli za ruskou společností Tasmo, jež byla před lety hlavním akcionářem Sigmy Lutín, vyšetřovatelé obvinili z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a podvodu.

Společnost Tasmo kvůli několika smlouvám se Sigmou Lutín získala v roce 1996 na její úkor nejméně 44,3 milionu korun. Lavrechov a Neduev využili toho, že byli v té době členy představenstva Sigmy Lutín a uzavřeli mezi oběma společnostmi smlouvy například na nákup jízdních kol, dodávky čerpadel pro ukrajinské elektrárny či půjčky na nákup akcií Sigmy.

"Smlouvy byly zcela nevýhodné pro společnost Sigma a uzavřené s úmyslem zvýhodnit firmu Tasmo," uvedla severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková. Oba Rusové nyní čekají v policejní cele na rozhodnutí soudce, zda je pošle do vazby.

Lavrechov navíc jako zástupce společnosti Tasmo předstíral uzavření mnohamilionových obchodních kontraktů pro Jadernou elektrárnu Temelín.

"Od samého počátku však neměl v úmyslu práce provést. Na základě těchto smluv Sigma na účet společnosti Tasmo poukázala zálohu 1,7 milionu amerických dolarů. Svým jednáním uvedl společnost Sigma Lutín v omyl a poškodil ji tehdy o 44 milionů korun," řekla Bednarčíková.

Sigma Lutín se na podzim 1996 dostala do vážných finančních potíží, které její management spojoval právě s firmou Tasmo. Ruská společnost v té době vlastnila 36 procent akcií lutínského podniku, který v roce 1998 skončil v konkursu.

Vedení Sigmy Lutín se ještě předtím rozhodlo převést klíčové dceřiné společnosti Sigmy Lutín pod jinou firmu, aby se zbavilo vlivu ruského akcionáře. Výroba tak postupně přešla na firmy seskupené kolem společnosti Sigma Group.

Její šéf Milan Šimonovský je již několik týdnů ve vazbě, protože jej policisté společně se vsetínským podnikatelem Romanem Zubíkem obvinili z dvacetimiliónového podvodu. Zubík podle vyšetřovatele jménem své společnosti Sezooz uzavřel v roce 1997 s firmou Sigma Energoinženýring, jež je součástí skupiny Sigma Group, fiktivní smlouvu na dodávku strojů.

"Pohledávku pak převedli na další firmu, která za ni zaplatila 20 miliónů korun," řekl Bajger. Sezooz a Sigma Energoinženýring po několika týdnech smlouvu po dohodě zrušily. Šimonovský seděl v představenstvu zkrachovalého Penzijního fondu Viva, ve kterém vlastnily část akcií společnosti Sigma Group a Sezooz Group.


Video