Policejní radar

Policejní radar | foto: MF DNES

Předvoláme všechny vaše „osoby blízké“, hrozí řidičům policisté

  • 1245
Policie by se ráda zbavila takzvané osoby blízké. O ní často provozovatelé aut tvrdí, že seděla za volantem v době spáchání přestupku. Záměr zlikvidovat ji ale naráží na české právo. Svitavští policisté proto hrozí, že předvolají k výslechu všechny blízké, o kterých mluví zákon.

"Policie ČR bude velmi pečlivě prověřovat výpověď těch, kteří se na osobu blízkou odvolávají, včetně předvolání osob označených jako osoby blízké, k podání jejich vysvětlení za účelem zjištění přestupce a jeho následného postihu," napsal šéf policie ve Svitavách Miroslav Brandejs ve svém prohlášení.

Chce tak řidičům znepříjemnit používání známé výmluvy. "Nechcete-li se tedy stát v okruhu svých blízkých neoblíbeným, na osobu blízkou se již raději nevymlouvejte," radí Brandejs.

Předvolávat lidi k podání vysvětlení umožňuje policistům zákon. "Je to dokonce povinnost," řekl iDNES.cz o prověřování formulky o osobě blízké šéf dopravní policie v Uherském Hradišti Josef Hnilička.

. osoba blízká podle zákona

Příbuzný v pokolení přímém, osvojitel, osvojenec, manžel a partner. Jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké jen tehdy, kdyby újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá právem pociťovala jako újmu vlastní.

Otázkou ale zůstává, zda je svitavský nápad krokem k vyřešení dopravního přestupku nebo jen "šikanou" blízkých, kteří třeba za volantem nikdy neseděli. Navíc i když je policie předvolá, mohou odmítnout výpověď, pokud by jim kvůli ní hrozila újma.

Jsou i jiné metody
O tom, že roste počet případů, kdy se provozovatelé auta vymlouvají na osobu blízkou páchající přestupky za volantem jejich vozu, není pochyb.

"Od zavedení bodového systému počet těchto řidičů rapidně narostl. Nejde jim ani tak o pokutu, jako spíš o trestné body," řekl iDNES.cz šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

On sám ale připomíná i jiné postupy v podobných případech. "Hodně záleží na taktice konkrétního policisty, například jaké pokládá otázky. Často využíváme techniku, snímky jsou zepředu. Máme přístup do evidencí, lze srovnat snímek z radaru například s fotografií, jaká je u občanského průkazu," uvedl Švrčula.

V případech, kdy se jedná o firemní auto, naznačil i další metodu. Například když mohou vůz využívat i rodinní příslušníci zaměstnance, jsou policisté ve spojení s finančními úřady. Jejich kontroly firmy vidí velmi nerady.

Švrčula ale přiznává, že hodně záleží na konkrétním policistovi a času, který může přestupku věnovat.

"Já osobně se kloním k zjištění méně přestupků, ale jejich důslednému objasnění. Samozřejmě platí, že čím více bude policistů v ulicích, tím víc přestupků odhalí okamžitě a bude to mít větší výchovný efekt," dodal.

. kompletní vyjádření šéfa svitavské policie

V poslední době se při jednání o přestupku v dopravě  stalo velmi oblíbené odvolávat se na osobou blízkou, a to pouze z důvodu vyhnout se možné sankci. Jen za poslední půlrok toto svoje právo na PČR DI Svitavy uplatnilo 32 osob v řízení o přestupku. Tento trend ovšem není možné již trpět, a to z důvodu stále se zhoršující morálky účastníků silničního provozu, kdy právě vynutitelnost sankce je jedním z regulativů, který výrazně ovlivňuje chování řidičů na silnicích. Ani proklamovaná legislativní úprava zákona o provozu na pozemních komunikacích  zřejmě neodstraní možnost výmluvy na osobu blízkou vzhledem k tomu, že Nejvyšší  správní  soud svým judikátem stanovil postup při řešení správních deliktů  včetně přestupků tak, aby se postupovalo podle stejných zásad jako v trestním řízení. Prolomit pak tuto zásadu pouze u přestupků v dopravě bude zřejmě nemožné.

Nezbývá tedy nic jiného než důsledně využívat zákonná oprávnění nám daná. Tím, že se osoba podezřelá z přestupku odvolává na osobou blízkou, tak to ještě neznamená, že je Policie ČR při řešení konkrétního přestupku v koncích. Využitím svého práva podezřelý označil okruh osob zákonem vymezených, především pak osoby v poměru rodinném, na které přesunul podezření z přestupku. Policie ČR bude velmi pečlivě prověřovat výpověď těch, kteří se na osobu blízkou odvolávají, včetně předvolání osob označených jako osoby blízké, k podání jejich vysvětlení za účelem zjištění přestupce a jeho následného postihu. Nechcete-li se tedy stát v okruhu svých blízkých neoblíbeným, na osobu blízkou se již raději nevymlouvejte.

Věřím, že i tato přijatá opatření přispějí ke zlepšení chování účastníků silničního provozu.
                                                                                                 

plk. Mgr. Miroslav Brandejs


Video