Závod luxusních vozů Diamond Race. (25. září 2008)

Závod luxusních vozů Diamond Race. (25. září 2008) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Policisté mohli proti Diamond Race zasáhnout, ale báli se žalob závodníků

  • 721
Česká policie tvrdí, že nemá zákonné možnosti pro tvrdý zásah proti nelegálním silničním závodům. Jak se však ukazuje, není to tak docela pravda. Proti takovým závodům, jaký se konal tento týden, mohla česká policie i se stávajícími zákony zasáhnout ostřeji. Mohli je například vyšetřovat kvůli obecnému ohrožení.

"Závodníci" se po Česku nerušeně proháněli rychlostí přes dvě stě kilometrů za hodinu: policie řešila jen tři přestupky – dvakrát chybějící dálniční známky a jednou nedovolenou rychlost.

Šéf policie: Zabavit vůz nemůžeme

Policie závodu nezabránila, prý jí brání zákony

V Bavorsku přitom většině účastníků závodu Diamond Race nezbylo než "závodit" nanejvýše v pronajatém autobuse, aby stihli alespoň večírky po trase. Bavorští policisté jim ve čtvrtek večer zabavili 32 luxusních aut – nyní je hlídají na ploše v kasárnách ve Weidenu.

Kdy lze zabavit auto

Dnešní pravomoci policie
Čeští policisté nemohou zabavit příliš rychlé auto jako Němci. Vůz mohou dočasně sebrat jen opilci či někomu, o kom mají pochybnosti, že by zaplatil pokutu, a kdo nechce zaplatit ani kauci. Majitelé luxusních aut však peníze na kauci v peněžence obvykle najdou.

Jak by se mohly změnit
Chybějící paragraf "proti tajným závodům" by šlo podle právníka Jana Kněžínka napsat snadno. Policie řidičům lehce prokáže, že chtěli závodit, a pak by mohla zvolit tvrdou sankci, s níž by počítal zákon – třeba i dočasně zabavit vůz.

Jezdci ani nemuseli překročit povolenou rychlost. Už samotná účast v ilegálním závodě se u západních sousedů posuzuje jako přestupek. "Každý závodník dostal pokutu tisíc eur (26 tisíc korun). Jde o nejvyšší možnou pokutu za uvedený přestupek," řekl MF DNES Thomas Plößl z bavorské policie. Řidiči dostanou auta zpátky až po závodě.

Proč to takhle nešlo udělat v Česku? Policie si stěžuje, že jí chybí paragraf proti závodům. To je pravda – ale podle dopravního experta Stanislava Humla mohli policisté závodníky umravnit i podle platných předpisů.

Zaprvé – mohli je zastavit, nechat předvést a vyslechnout. A zadruhé – vyšetřovat je kvůli obecnému ohrožení.

Ale právě tohle se policie bojí udělat. Policejní mluvčí David Kubalák řekl, že příliš razantní postup policie by zas mohl vyvolat žaloby o odškodnění od závodníků.

"Závodníci" už se honili po Česku loni: ministr dopravy Aleš Řebíček tehdy sliboval změnu zákonů. Ani se o ní nezačalo jednat.

Včera zazněl další slib. "Budu navrhovat přísný postup proti závodění a můžete si to klidně za pár měsíců zkontrolovat, že to opravdu udělám," slíbila poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

,

Video