Zabezpečení mobilu. Ilustrační foto

Zabezpečení mobilu. Ilustrační foto | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Policista zařizoval odposlech politiků, podmínku má za šmírování nevěry

  • 3
Českolipský soud odsoudil ke čtrnáctiměsíční podmínce varnsdorfského policistu Mariana Hudce, který nechal pro soukromého detektiva sledovat telefon manželky jeho klienta. Odhalením tohoto případu policejní inspekce přišla na to, že Hudec takto nechal sledovat telefony desítek významných lidí.

Hudec byl souzený spolu se svým známým, bývalým důstojníkem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Michalem Kondlou. Muž známý pod přezdívkou Kondor si po odchodu od policie založil v Mělníku detektivní kancelář. Když po něm chtěl klient předloni v květnu obstarat důkazy o nevěře manželky, obrátil se na Hudce. Chtěl, aby mu zjistil, s kým si žena telefonuje. Kondlu za to soud potrestal stejně jako Hudce.

Hudec už měl v té době zkušenosti se získáváním výpisů z telefonů vlivných lidí, a tak požádal soud v Děčíně o povolení výpis získat. Zdůvodnil to jako mnohokrát před tím tak, že výpis potřebuje kvůli vyšetřování rozsáhlé kauzy obchodování s lidmi.

Soudce Jiří Uřídil, který výpis Hudcovi povolil získat, vypověděl, že soudci neměli příliš možností, jak žádosti ověřovat. Policistům museli věřit a pokud se shodovaly informace ve spisu a v žádosti, získání výpisů povolovali. Na číslo například zavolat nemohli, sledování by se vyzradilo a ztratilo by smysl. "Můžu se vyjádřit jen obecně, konkrétně si na jednotlivé případy nepamatuju," řekl soudce.

Jenže detektivové pak žárlivému manželovi výpis předali jako důkaz a on ho ukázal manželce.

"Když mi ho manžel ukázal, rozčílilo mě, jak je možné, že operátor dává můj výpis někomu dalšímu. Na Telefónice mi pak řekli, že výpis vydali na pokyn policie. Proto jsem podala stížnost," řekla žena z Prahy. S manželem, který si ji nechal prověřit, žije dosud.

Hudec i Kondla vinu odmítají

Hudec na jednání soudu nepřišel, omluvil se z rodinných důvodů. Vinu ale popřel. Podle své obhájkyně Hany Riedlové výpis ženy skutečně měl. Na číslo prý ale dostal tip od informátora a jinak než v rámci služby jej nepoužil. Advokátka uvedla, že mezi Hudcem a Kondlou v té době prokazatelně bylo minimum kontaktů, výpis byl v počítači a mohl se k němu proto podle ní dostat i někdo ze správců sítě.

Vinu odmítl i Kondla, který obvinění označil za konspirační teorii a lež. Rozsudek si vyslechnout nepřišel. Jeho obhájkyně Michaela Prečová řekla, že se s velkou pravděpodobností odvolá.

Soud totiž jejich obhajobě neuvěřil. To, že měl Hudec výpis hovorů právě této mladé ženy, podle něj nemohla být náhoda.

"Naopak je evidentní, že toto číslo požadoval naprosto neoprávněně, v rozporu se svou úřední povinností policisty, protože dané číslo mu pro úřední činnost bylo naprosto k ničemu," řekl při zdůvodnění rozsudku samosoudce Milan Vencl.

Odvolat se chtějí odsouzení i státní zástupce

Tresty soud udělil při spodní hranici, protože oba muži dosud nebyli trestáni. Spokojený tak nebyl ani státní zástupce Jaroslav Háza, který žádal, aby soud oba muže potrestal nejen za zneužití pravomoci úřední osoby, ale i za neoprávněné nakládání s osobními údaji. Pro Kondlu chtěl navíc i peněžitý trest.

"Já mám za to, že pro tohoto obžalovaného by to byl trest mnohem citlivější než jenom hrozba omezení osobní svobody," dodal žalobce s tím, že i on se zřejmě odvolá.

Policejní inspekce při prošetřování tohoto případu postupně přišla na to, že varnsdorfský policista podobně sledoval třeba telefony předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, manažera ČEZ Daniela Rouse, předsedy a místopředsedy TOP 09 v Praze 11 Stanislava Urbánka a Jana Vašíčka, starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09, poslance a šéfa pražské sociální demokracie Petra Hulinského či vlivného právníka Miroslava Jansty.

V letech 2009 a 2010 takto získal telefonní výpisy celkem 69 známých lidí (více zde). Těmito případy se nyní soud nezabýval.

,

Video