Policie zadržela kvůli metanolu šéfa Likérky Drak, distributora hledá

  9:19aktualizováno  14:26
Policie zadržela jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu. V tuzemáku s etiketou této firmy inspekce zjistila smrtící množství metanolu. Policisté zároveň neúspěšně pátrají po Robertu Sedlaříkovi, majiteli distributorské společnosti Verdana, v jejímž zlínském skladu inspektoři lahve odhalili.

"Dvaačtyřicetiletého muže z Bystřice pod Hostýnem jsme zadrželi v úterý ve večerních hodinách. Je podezřelý z trestného činu ohrožení zdraví obyvatel závadnými potravinami. Obviněný však zatím není," zdůraznila pro iDNES.cz mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

Šéf distributorské společnosti Verdana, který při kontrole nebyl schopen doložit jakoukoliv průvodní dokumentaci k uskladněným lihovinám, a navíc sklad ve zlínské lokalitě Rybníky vůbec neměl registrovaný, zatím v rukou policie neskončil. Jméno Roberta Sedlaříka je tak v policejní databázi hledaných osob.

"Osmatřicetiletého muže z Fryštáku na Zlínsku hledáme už od úterních odpoledních hodin, zatím se nám ho však nepodařilo zkontaktovat. Veškeré informace o hledaném přijmeme na lince 158," uvedla Macalíková.

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalila alkohol bez potřebného označení ve zlínském skladu společnosti Verdana minulý týden. Verdana distribuuje produkty likérky z Chvalčova na Kroměřížsku jako jediná v Česku.

Rozbory vzorků zabaveného alkoholu pak ukázaly, že v produktu označeném etiketou a kolkem Likérky Drak s názvem Original Tuzemák alk. 40 % obj. v lahvi o objemu 0,42 litru tvoří padesát procent všeho alkoholu metanol.

"Lahve byly opatřeny ještě starými kolky," upřesnil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspektoři v neregistrovaném skladu společnosti Verdana ve zlínské lokalitě Rybníky našli 7 600 lahví podezřelého tuzemáku a celkem zakázali neprodleně uvádět do oběhu 31 426 lahví a šestilitrových barelů alkoholu.

"V některých testovaných lahvích metanol byl, v několika jej však testy neodhalily. Rozbor nyní čeká všechny lahve, což ale bude vzhledem k množství zabaveného alkoholu trvat delší dobu," poznamenala policejní mluvčí Macalíková.

"Máme v ruce silné argumenty. Bylo by velmi obtížné, kdyby Likérka Drak chtěla zpochybnit, že jde o její výrobky. Sklad patří společnosti Verdana a ta je výhradní distributor Likérky Drak. Navíc závadný alkohol byl v lahvích s jejich etiketou a originálním kolkem," zdůraznil Kopřiva.

Majitel likérky nabízel milion za dopadení viníka otrav

Šéf likérky ještě v úterý odpoledne před svým zadržením jakoukoliv vinu odmítal. "Líh odebíráme od firmy Morávia-Chem a nikdy jsme s ní potíže neměli. Navíc děláme rozbory každé dodávky lihu před tím, než ji použijeme. Takže když není metyl na vstupu, nemůže být na výstupu," uvedl Čaniga pro iDNES.cz (více zde).

Hledaný Robert Sedlařík na několik let starém policejním snímku.

Hledaný Robert Sedlařík na několik let starém policejním snímku.

A podobně v minulém týdnu mluvil šéf distributorské firmy Verdana Robert Sedlařík: "Jde o nafouknutou bublinu. Inspekci budeme volat na kontrolu a ta zboží uvolní do oběhu (více čtěte zde)."

O Likérce Drak z Chvalčova na Kroměřížsku se mluvilo už v samém začátku metanolové aféry. Když u některých otrávených našla policie alkohol s etiketou likérky, rozhodl se její majitel Pavel Čaniga vyplatit odměnu milion korun za dopadení člověka, který má otravy na svědomí. Podle výrobce kořalky to musely být padělky (více o odměně zde).

Pozdvižení pak likérka způsobila, když vypustila do čistírny odpadních vod v nedaleké Bystřici pod Hostýnem etanol (líh). Rozbory však neprokázaly přítomnost jedovatého metanolu (více o znečištění čtěte zde).

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Motorkář se na Příbramsku srazil s autem, na místě zemřel

Na Příbramsku se v pátek dopoledne srazil motorkář s autem (19. dubna 2019).

Vážná nehoda se dopoledne stala u obce Drásov na Příbramsku. Motorkář se tu srazil s osobním automobilem, svým zraněním...

Psa zavalila v úzké kanalizaci hlína, hasiči jej vyprošťovali tři hodiny

Psovi se nic nestalo.

Takřka tři hodiny vyprošťovali dobrovolní hasiči z Budislavi na Svitavsku psa z trubky dešťové kanalizace. Pes do ní...

Šofér, který při nárazu do kamionu zabil sebe i spolujezdce, řídil opilý

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

Kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody, která se stala loni v prosinci na 37. kilometru dálnice D5 na Berounsku. Do...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz