Komunistický průvod v Lidících 12. června 2009.

Komunistický průvod v Lidících 12. června 2009. - Pořadatelé ani přítomní poslanci si praporů KSM prý nevšimli. Nesl ho mluvčí Svazu mladých komunistů Československa David Pazdera. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Policie už druhý měsíc řeší, zda srp a kladivo v Lidicích porušily zákon

  • 286
Policie váhá, zda levicoví extremisté v červnu porušili zákon rozvinutím rudého praporu se symbolem zakázaného Komunistického svazu mládeže. Zavlál při pietní akci v Lidicích. Vyšetřovatel už 45 dní řeší, zda srp a kladivo zařadí vedle hákového kříže nebo nacistického pozdravu Heil Hitler.

"Komsomolci" David Pazdera a Jiří Hráček spolu s dalšími příznivci krajní levice prošli 14. června Lidicemi s praporem Komunistického svazu mládeže, který ministerstvo vnitra v roce 2006 rozpustilo. Hlásalo třeba "revoluční svržení kapitalistického řádu masami pracujících".

Levicoví extremisté vztyčili rudé vlajky se srpem a kladivem, zkratkou KSM či podobiznou revolucionáře Che Guevary během piety, která připomněla vyhlazení obce nacisty v roce 1942.

Podle právničky Kláry Kalibové se mladíci projevením sympatií k zakázanému uskupení mohli dopustit trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.


V Lidicích zavlály prapory levicových extremistů

Nikdo nic "neviděl"

Vyšetřovatel z kladenské kriminálky prověřuje podezření už téměř padesát dní. "Přicházejí mu nové a nové poznatky a znalecké posudky. Na případ má šedesát dní," sdělila iDNES.cz mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Pazderu s Hráčkem zatím policisté ani nepozvali k výslechu. "Nemluvil jsem s nikým. Myslím, že nemůžou dojít k jinému závěru, než že jsem se ničeho nedopustil," řekl David Pazdera iDNES.cz.

Policisté jsou si v případech levicového extremismu evidentně méně jistí než u opačně orientovaných radikálů. Například na prvomájové demonstraci Dělnické strany v Brně neváhali a okamžitě zadrželi šest mladíků, kteří měli na mikinách číslo 88. Za nápis, který může šifrovat nacistický pozdrav Heil Hitler (písmeno H je osmé v abecedě, pozn. red.), jim teď hrozí až pět let vězení.

Komunisté v Lidicích u památníku.

Mladí komunisté u památníku lidických obětí 14. června 2009. Příští rok už musí nechat prapory doma.

Mladí komunisté se hájí tím, že na standartě nebyl žádný oficiální symbol. "Není uveden ani v příručce o extremismu ministerstva vnitra. V té je červená zeměkoule s pěticípou hvězdou se srpem a kladivem," dodal Pazdera.

Podle politologa Miroslava Mareše, donedávna soudního znalce v oboru extremismus a autora zmíněné příručky, Pazderův argument kulhá. "Příručka byla sestavována před třemi lety a nejde o žádný oficiální seznam zakázané symboliky," uvedl. Domnívá se, že i tak bude obtížně dokázat, že komsomolci v Lidicích skutečně propagovali organizaci, kterou ministerstvo vnitra zakázalo.

Právník Kolja Kubíček, mezi jehož klienty patří také pravicoví extremisté, se domnívá, že policisté měří levicovým radikálům odlišným metrem. "V Česku není krajně levicové smýšlení považováno za nebezpečné, za něco zavrženíhodného. Jedině, kdyby komsomolci škodili KSČM, pak by byla policie aktivnější," řekl iDNES.cz.

Politolog Mareš připomněl sedmnáct let starý výnos Ústavního soudu, podle kterého nelze na všechny projevy komunismu pohlížet jako na extrémní. "Na druhou stranu však stanovil i několik kritérií takového komunismu, který je naplňuje," zdůraznil Miroslav Mareš.


Video