Sergej Onyskiv (22. července 2005)

Sergej Onyskiv (22. července 2005) | foto: Iveta Lhotská

Policie se pře se soudcem o to, co s muži obviněnými z kuplířství

  • 5
Pokud se nedomluví česká justice a policie, hrozí, že gang kuplířů kolem Ukrajince Sergeje Onyskiva, který podle žaloby organizoval prostituci v Dubí, vyvázne bez trestu. Po chybě soudce Jindřicha Pojkara se skupina dostala na svobodu, poté se soudní líčení oddalovalo. Nyní přichází další komplikace.

"Obhájci obžalovaných Cvirka a Huskiče mi sdělili, že z nevysvětlitelných příčin se cizinecká policie snaží jejich klienty vyhostit," říká soudce Jan Chocholatý, jenž má případ na starosti. Cizinecká policie je údajně kvůli vyhoštění již vyslýchala. Oba jsou přitom pro soud velmi důležití. Bělorus Aleh Cvirko měl podle obžaloby zajišťovat přepravu dívek z Běloruska a jejich prodej do dubských nevěstinců. Emir Huskič z Bosny a Hercegoviny odebíral ženy pro klub Miami.

Pokud je policie skutečně vyhostí, bude je soudce muset složitě zase začít hledat. Ukončení celé kauzy se tím radikálně zkomplikuje. "V okamžiku, kdy se hlavní líčení nařídí a něco se s případem začne dít, ukončí cizinecká policie oprávnění k pobytu mého klienta, aniž by se něčím provinil. Přitom jim pět let nevadil," říká advokát jednoho z nich Zdeněk Grus. "Můj klient zde má rodinu, dítě, podniká a chce, aby se líčení vedlo a on se mohl očistit," dodal.

Ministerstvo nesouhlasí Důvody zvláštních kroků cizinecká policie soudci Chocholatému nesdělila. "Rozhodnutí jsem neviděl, oficiální stanovisko mi nikdo nedal," řekl soudce. "Já ale trvám na tom, aby tady obžalovaní zůstali. Potřebuji je k hlavnímu líčení, které bez nich nemůžu skončit," dodal.

Chocholatý kvůli tomu telefonoval na ministerstvo vnitra. "Tam mi řekli, že s vyhoštěním bytostně nesouhlasí, ale odkázali mě jinam," uvedl soudce. Na dalších kompetentních místech se dozvěděl, že s tím nemají co dělat, a posílali ho dál, kde však dopadl stejně.

Cizinecká policie se k případu nechce vyjadřovat. "Nesmíme sdělovat nic ke konkrétnímu člověku, to jsou osobní údaje," řekla mluvčí cizinecké policie v Ústí Eva Jaklová. Je zajímavé, že v kauze kuplířů byl obžalován také člen cizinecké policie Lukáš S. Podle obžaloby měl od dubna 2003 do května 2004 za peníze vyzrazovat informace o plánovaných policejních akcích v Dubí právě Emiru Huskičovi. Lukáš S. vinu odmítá. "Byli to moji známí a prostě jsem s nimi chodil na pivo a kafe," prohlásil nedávno před soudem. Jeho případ ještě není ukončen.

Skupina kuplířů byla souzena už v červnu 2005. Těsně před vynesením rozsudku se však všichni dostali na svobodu po chybě soudce Jindřicha Pojkara, jenž při prodlužování vazby nepřizval obhájce obžalovaných. Spis s jejich stížností poslal ke krajskému soudu s tříměsíčním zpožděním, takže chyby už nešlo napravit. Někteří z obžalovaných ihned odjeli do svých rodných zemí v bývalém Sovětském svazu a Jugoslávii. Většina zde však zůstala. Pojkara stála chyba soudcovský talár.

Omluva obžalovaného Po něm spis "zdědila" soudkyně Zdeňka Horčicová. Přestože byl případ už jednou kompletně projednán, včetně závěrečných řečí, a stačilo jen vynést rozsudek, obžalovaní trvali na tom, že vše musí začít znovu. Horčicová chtěla kauzu zahájit v listopadu 2007. Jenže pouhé tři dny před zahájením hlavního líčení dorazil na teplický soud fax s pár řádky psaných v azbuce. Otec Vladislava Alimova, jehož policie i žalobce označili za pravou ruku Onyskiva, psal z Moskvy, že jeho syn do Teplic nedorazí. "Prý mu končí platnost pasu a vystavení nového trvá v Rusku tři měsíce. Dále uvedl, že mu zemřela manželka a on se musí starat o dvanáctiletého syna. A nakonec napsal, že nemá peníze na cestu," popisovala soudkyně Horčicová.

Po ní převzal případ soudce Jan Chocholatý a chtěl začít proces letos v květnu, Alimov se opět omluvil. Soud se proto snaží získat jeho souhlas s tím, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Skupinu lidí kolem Chorvata Seada Čehajiče a Ukrajince Sergeje Onyskiva začali kriminalisté sledovat na jaře roku 2002. Nábor žen měl probíhat v cestovní kanceláři v Bělorusku. Dívky odtud odjížděly s vidinou výdělku, v Česku jim ale zaměstnavatelé zabavili pasy a ty, které odmítly spolupracovat, přinutili k prostituci násilím. Policejní zátah v květnu 2003 byl ale prozrazen a jeden z vůdců skupiny Chorvat Alahudin Halilagič, jenž provozoval dubské noční kluby Bihač a Eurostar, uprchl a vzal s sebou i většinu peněz z prostituce. I jeho adresu však soud již nalezl.

Obžalovaným od počátku hrozilo až 13 let vězení. Ovšem až na pár měsíců strávených ve vazbě si užívají svobody.


Video