Policejní inspekce začala Židka, který šéfoval kanceláři projektů a evropských fondů na policejním prezidiu, prověřovat koncem loňského září kvůli oznámení, že si řekl o úplatek při výběrovém řízení na nákup mobilních soudních síní. V den zatčení navíc dostal okamžitou výpověď.
Kriminalisté ale jeho případ nakonec odložili, protože nezjistili, že by se stal trestný čin.
Bývalý ministr Langer viní svého nástupce Martina Pecinu, že chtěl zpochybnit jeho projekt modernizace policejních služeben, a tak prospět sociálním demokratům. Podle Langera šlo o jednu ze služeb, kterou Pecina vykonal pro ČSSD, aby se dostal na kandidátku. (viz článek o Langerově obvinění Peciny v televizní dedatě)
"Odmítám, že by do případu někdo z mého příkazu zasáhl. Vím o něm jen od ředitele policejní inspekce," hájil se Martin Pecina před sněmovním výborem. "Tím, že Ivan Langer svolal toto zasedání, se snaží zastrašit policii a demonstruje svou sílu," dodal.
Na to Langer obvinil Pecinu ze lži.
Pecina nakonec připustil, že o odvolaném vysokém úředníkovi s policejním velením jednal. Nikoli ale v souvislosti s odvoláním, ale kvůli projektu P1000 na modernizaci služeben, kterou měl Židek na starosti. Konkrétně šlo o vypovězení nevýhodné smlouvy soukromé firmě, která projekt propagovala.
Před výborem stanul i policejní prezident Oldřich Martinů. Jeho vystoupení bylo velmi emotivní. "Za mými zády jste mu dal pravomoc rozhodovat o stamilionovém majetku. Pan Židek po odvolání z funkce smazal data z počítače, likvidoval dokumenty," vytkl Langerovi.
Šéf policie Martinů navíc naznačil, že Židek může být znovu stíhán kvůli machinacím s policejním majetkem. "Podrobnosti zveřejnit nemohu, prověřování běží," řekl iDNES.cz.
Poslanci měli vyslechnout i šéfy policejní inspekce, protikorupční policie i Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Dnešní zasedání ale skončilo předčasně odchodem Ivana Langera na grémium ODS, které jedná o kontroverzních výrocích Mirka Topolánka.