Přijedete z dovolené a namísto klidného návratu do práce musíte s policií řešit "vybílený" byt. Je přitom možné, že jste udělali jednu z chyb, která zlodějům napověděla, že právě váš příbytek pro ně bude trefou do černého.
Společnost Jablotron, která vyvíjí alarmy a zabezpečovací zařízení, se právě z tohoto důvodu rozhodla poznat "nepřítele". Ve třech českých věznicích oslovila 135 vězňů a zeptala se, jak získávají o objektech informace, ale i co jim jejich práci usnadňuje a naopak, co je spolehlivě odradí.
Podobné zprávy se objevují hlavně před letními prázdninami; varují před plnou schránkou, doporučují poprosit sousedy, ať váš byt občas zkontrolují. Jak však z ankety mezi kriminálníky vyplynulo, byt si tipují nejčastěji, téměř z poloviny, na základě informací od známých. Co je ovšem překvapivé, každý desátý si objekt vybral na sociálních sítích, například na Facebooku.
Klíče pod rohožkou i v květináčích
Tím ovšem překvapivá zjištění nekončí. Že se do domů nejsnáze vniká skrz okna, sklepy nebo garáže, je poměrně nasnadě. Průměrně to lupiči netrvá déle než pět minut. Více než 40 procent zlodějů však mělo zkušenost, že do bytu či domu vstoupili jako jeho obyvatelé; ti totiž schovali klíč buď pod rohožkou, nebo v nedalekém květináči.
Průzkum navíc narušil představu, že zloději loupí zejména v opuštěných bytech. Opak je pravdou. Dvaačtyřicet procent zlodějů dokonce upřednostňuje, když jsou v bytě nebo domě spící obyvatelé. "Důvodem je to, že si lidé berou z práce laptopy a další věci, v domě je tudíž co odnést," říká obchodní ředitel Jablotronu Alan Fabík.
Existuje ovšem nějaká možnost, jak zloděje odradit? Jak zaznělo přímo od vězňů, jsou to hlavně bezdrátové alarmy a bezpečnostní dveře, ale například i hlídací pes uvnitř bytu nebo na zahradě. Drtivá většina lupičů ovšem spoléhá na netečnost: 80 procent se totiž nebojí, že by se o ně zajímali sousedé ve vedlejších domech.
Poměrně pozitivní zprávou je počet vloupání za posledních několik let. Podle policejního prezidia jejich počet průběžně klesá. "Za poslední tři roky jsme zaznamenali klesající trend. V porovnání roku 2010 s rokem 2012 je rozdíl téměř deset procent," uvádí mluvčí prezidia Zuzana Součková. Z policejní statistiky přesto vyplývá, že za loňský rok řešila policie pře 55 tisíc případů.