Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar čekají na jednání pražského soudu, kde čelí obvinění z internetového pirátství (12. června 2009)

Jan Svoboda, Jiří Horký a Zdeněk Kašpar čekají na jednání pražského soudu, kde čelí obvinění z internetového pirátství (12. června 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Internetovým pirátům z Akademie hrozí rekordní pokuta 37 milionů

  • 166
Pokuta až 37 milionů korun hrozí třem mužům, kteří podle policie provozovali počítače s filmy a hudbou ke stažení. "Piráti z akademie" už před časem dostali podmínku, ale odvolali se. Jejich internetové "úložiště" patřilo mezi několik desítek největších na světě.

Trojice už letos v dubnu dostala podmíněný roční trest s odkladem na zkušební dobu dvou let. Proti trestnímu příkazu se ale všichni odvolali a proto začalo klasické soudní jednání. - čtěte zde Za pirátské filmy a hudbu uložené v Akademii dostali mladíci podmínku 

"Napočítala jsem, že nabízeli 1063 filmů,“ řekla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. Mnohamilionovou škodu vypočítala podle cen k licencím na filmy. Podle ní je to dosud nejvyšší náhrada škody, kterou kdy unie vyměřila.

Pirátské úložiště nabízelo soubory loni jen měsíc, ale ohromovalo objemem dat. Soubory byly uložené na spojených discích třinácti počítačů v budově Ústavu termomechaniky Akademie věd v Praze, kde měla kancelář pronajatou soukromá firma.

Všichni tři muži vinu popírají, Jan Svoboda a Jiří Horký dokonce odmítli úplně vypovídat. "Další obviněné neznám. K žádným uvedeným zařízením jsem přístup neměl,“ uvedl třetí z nich, Zdeněk Kašpar.

Prokázat, že u klávesnic třinácti pirátských počítačů seděli právě obžalovaní, bude asi obtížné, protože soudní znalec se dostal nejdále k přezdívkám, pod kterými se "piráti“ přihlašovali do počítače.

"Část systému byla šifrovaná. Lidé, kteří podobné sítě vytvářejí, mají často lepší znalosti než já,“ přiznal před soudem znalec Jiří Berger.

Policie loni v budově Ústavu termomechaniky Akademie věd v Praze udělala domovní prohlídku a podezřelé počítače zabavila. Nejméně jeden z obžalovaných měl do budovy přístup, ale vedení soukromé firmy jakékoli spojení odmítá.

Podle Jaromíra Soukupa z Mezinárodní federace fonografického průmyslu fungovalo úložiště v podstatě jako "velkoobchod“ pro piráty, uzavřenou skupinu desítek lidí, kteří pak předávali hudbu a filmy dál na stránky veřejně přístupné běžným uživatelům internetu. Soud bude v jednání pokračovat příští týden.

,

Video