Se spolky parazitujícími na našem názvu nic nesvedeme, tvrdí policie

  6:00aktualizováno  6:00
Černý mercedes, který stál nedávno kus od Budějovické ulice v Praze, nešlo přehlédnout. Parkoval v zákazu, navíc v zatáčce a za oknem měl kartičku s nápisem International Police Federation. S policií ale nemá nic společného.

Cedulka International Police Federation za oknem černého mercedesu zaparkovaného poblíž stanice metra Budějovická. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

V Česku podle zjištění iDNES.cz existují minimálně tři organizace, jejichž název budí zdání, že patří k policii. Ta se k nim ale nezná a naopak tvrdí, že různé federace a asociace, které mají v názvu anglické slovo „police“, jen na oficiální policii parazitují. Nic s tím ale dělat nemůže, anglické označení pro policii totiž v Česku není žádnou normou chráněno.

Černý mercedes na sebe poutal pozornost nejen tím, že stál v zákazu zastavení. Měl zároveň „kmotrovskou značku“ a za oknem výraznou kartičku navozující dojem, že tu jen na skok zaparkoval někdo od policie.

Podobný znak i název používá více organizací, není proto jasné, ke které auto patřilo. Jednou je International Police Federation of European Union (IPF EU), ale její vedení říká, že parkovací karty nepoužívá. Federace sídlí v Praze na Václavském náměstí, ale s oficiálními policejními složkami nemá nic společného. Ani s těmi evropskými, přestože by se tak mohlo podle internetových stránek sdružení mohlo zdát.

„IPF EU byla založena v únoru roku 2008, a to z popudu evropské bezpečnostní komise (bližší upřesnění, kdo je tím míněn, ale chybí, pozn. red.). Pole její působnosti je vymezeno hranicemi Evropské unie. Zřízena byla po vzoru americké policejní federace působící v USA,“ uvádí se na webu federace.

S pozdravem colonel...

V jejím čele stojí podle zveřejněných informací dva muži, kteří na internetu uvádějí, že mají hodnost „colonel“ - česky plukovník.

„Členská základna je tvořena ze současných nebo bývalých příslušníků policie, tedy až na několik vojáků. Já mám vystudovanou policejní akademii, nejvyšší možné policejní vzdělání u nás, a to má celé vedení,“ vysvětluje „napojení“ na policii jeden z šéfů sdružení Svatopluk Haugwitz.

Zda organizace pomáhá policii přímo s její prací, ale Haugwitz nechce komentovat. Když mluví o tom, co federace dělá, vypočítává spíš akce, které se týkají trávení volného času.

„Pro policii pořádáme různé turnaje, kterých se účastní týmy z policejní akademie, ale třeba i z krajů. Vyznamenáváme policisty za zásluhy a pořádáme další akce, jak je patrné z našeho webu.“ uvedl. „Chceme aby příslušníci policie mohli trávit volný čas společně,“ dodal.

Z webu nicméně téměř není zřejmé, že by některé z akcí, které IPF EU pořádá, měly přímou vazbu na policii. Na druhou stranu spolek nějaké aktivity skutečně vytváří, pomáhá třeba Fondu ohrožených dětí.

Sídlo v hotelu

O dalších dvou sdruženích, které využívají v názvu slovo „police“, se nic takového nedozvíte. Spolek nazvaný International Police Federation sídlí podle dostupných informací v Praze na Pankráci. Adresa odkazuje na místo, kde stojí hotel Otar. A stejné působiště uvádí i web organizace International Police Veterans Association.

Fotogalerie

Podle informací z webu se obě sdružení zaměřují na „oblast zdravotní, humanitární, turistickou, kulturně společenskou, sportovní a v neposlední řadě na oblast klubových služeb, mezinárodní a partnerské spolupráce“.

Bližších informací o obou organizacích je ale minimum. Redakce iDNES.cz se pokusila kontaktovat majitele hotelu Otakara Tarabu, který za sdruženími stojí. „Nemám zájem,“ vzkázal nakonec přes recepční. Jeho syn pak uvedl, že sdružení jsou záležitostí otce a nic bližšího k nim nemůže říct.  

Parazitují na nás, ale nemůžeme s tím nic dělat

Policie se ani k jedné z uvedených organizací nehlásí. „Našemu analyticko-legislativnímu oddělení nejsou známy jakékoliv skutečnosti ohledně spolupráce s International Police Federation nebo International Police Federation of European Union,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Už v roce 2010 navíc vznikl dokument, v němž policie uvedená uskupení řadí k několika dalším, které na jménu a pověsti policie parazitují. Jako příklad uvádí různé průkazky, vizitky a nebo právě parkovací karty. Ty vytvářejí dojem, že vůz či jeho majitel má něco společného s policií, a tím pro něj platí i policejní výsady. Tak to ale není.

„Svému držiteli neuděluje žádné přednosti oproti jakémukoliv běžnému vozidlu,“ uvedla ke snímku parkovací karty mluvčí policie. Nicméně samotná karta v rozporu se zákonem není. Ten chrání jen slovo „policie“ a jeho odvozeniny, které nesmí používat v názvu žádná právnická osoba. „Na anglické slovo stejného významu se však zákaz nevztahuje,“ vysvětlila Nguyenová.

Jedinou profesní organizací, která má podporu policie, je International Police Association IPA. I její prezident Josef Neruda, který je ekonomickým ředitelem královéhradecké policie, se domnívá, že uvedené organizace zneužívají to, že jejich název navozuje dojem oficiální policejní organizace. iDNES.cz řekl, že se obě pokoušel kontaktovat ohledně navázání spolupráce, ale marně.  

Svatopluk Haugwitz slova o parazitování odmítá. „To tvrdí hlavně IPA (International Police Association pozn. red.), která byla první a má rámcovou smlouvu o spolupráci s policejním prezidiem. Naše federace s policejnímu složkami policie spolupracuje. To, že nemáme rámcovou smlouvu, nás nezatěžuje. Nechceme někoho nutit k nějaké smlouvě,“ řekl Haugwitz.

Nicméně i on o parazitování v případě názvů mluví. Říká to ale ve vztahu k druhé „policejní federaci“ z pražské Pankráce. „Mrzí nás to kvůli tomu, že aktivity té druhé federace nejsou úplně bohulibé,“ řekl bez bližšího upřesnění.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Ve vrácené kauze větrných elektráren u Aše soud zhodnotí odposlechy

Ašský radní Jiří Červenka.

Okresní soud v Chebu pokračoval v projednávání kauzy uplácení a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se...

Z psychiatrické léčebny na Strakonicku utekl pacient, čekalo na něj auto

Miroslav Zeman utekl z Psychiatrické léčebny ve Lnářích.

Z Psychiatrické léčebny ve Lnářích na Strakonicku utekl pacient. Podle personálu to měl naplánované, protože na něj...

Šofér, který při nárazu do kamionu zabil sebe i spolujezdce, řídil opilý

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

Kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody, která se stala loni v prosinci na 37. kilometru dálnice D5 na Berounsku. Do...

Najdete na iDNES.cz