Saddám údajně přišel na schůzi své strany

  7:48aktualizováno  7:48
Bývalý irácký vůdce Saddám Husajn se údajně objevil na veřejnosti asi před třemi dny. Sdělila to v pondělí americká televize ABC s odvoláním na Irácký národní kongres. Ahmad Šalabí z vedení kongresu už před tím oznámil, že opozice má zprávy o pohybu svrženého vůdce a jeho synů Udaje a Kusaje.

"Saddám je podle kongresu živý. Jistý člen jeho okolí se snaží něčeho dosáhnout s Američany. Kongres má informace, že Saddám byl viděn asi před třemi dny na schůzce se členy strany Baas," uvedla ABC.

Upřesnila, že schůzka se prý konala v Ramádínu asi sto kilometrů západně od Bagdádu.

Členové bývalé strany Baas vycházejí podle ABC z úkrytů, kde prožili válku. Jsou dobře ozbrojeni a setkávají se na schůzích. O výskytu Saddáma však přicházejí rozporuplné informace. "Nevíme, komu věřit," poznamenala ABC.

Ahmad Šalabí krátce před tvrzením ABC v rozhovoru pro BBC sdělil, že Saddám je v Iráku a neustále mění stanoviště. "Nemůžeme ho ale dopadnout, informace o jeho pohybu k nám chodí příliš pozdě," dodal.

"O jeho pohybech však víme a stejně tak o oblastech, kde se pohyboval. Dozvídáme se o tom zhruba z 12 až 24hodinovým zpožděním," řekl Šalabí.

Šalabího informace jsou první možnou stopou po iráckém diktátorovi a jeho nejbližších od ukončení válečných bojů.

Američani věří, že bývalého vůdce zabili v bunkru v Bagdádu, když na něj svrhli čtyři tunové pumy v pondělí 7. dubna. Abudabijská televize sice odvysílala záběry Saddáma Husajna v ulicích Bagdádu z 9. dubna, ale není jisté, že kamera nesnímala dvojníka - více o Saddámovi v televizi čtěte ZDE.

KARTY PENTAGONU

Na seznamu, který předalo 11. dubna americké ministerstvo obrany v podobě hracích karet svým jednotkám s pokynem zajmout nebo zabít, je 52 představitelů svrženého režimu Saddáma Husajna. K hracím kartám s portréty jsou připojeny dva žolíci s vysvětlením arabských vojenských hodností a arabských jmen. Jedna karta je prázdná.
- karty najdete zde

Spojenci už vzali Saddámovi sedm karet
Víkend spojencům přál, ulovili hned tři hledané Iráčany. Hon na Saddámovy muže pokračoval dopadením ministra vědy a vyššího školství Abdala Ghafúra. Zajaly ho americké jednotky. Američané tak už drží v zajetí 7 z 55 hledaných bossů.

Irácká opozice před tím oznámila, že se jí vzdal Saddámův zeť Džamál Mustafá Sultán. Údajně se ho podařilo přesvědčit, aby se dobrovolně vrátil ze Sýrie. Irácký národní kongres předá křížovou devítku z karet Pentagonu co nejdřív Američanům. V sobotu byl dopaden bývalý vicepremiér a ministr financí.

Prý se našly stopy po chemických zbraních

Američané v Iráku zajistili první stopy dokazující existenci iráckých programů vývoje zbraní hromadného ničení. Napsal to deník The New York Times. Experti na základě jeho pokynů našli pod pískem složky na výrobu jedovatého prostředku. - dále čtete ZDE

Mluvčí Iráckého národního kongresu zdůraznil, že Džamál Mustafá Abdalláh Sultán Tikrítí je prvním zadrženým členem nejužšího kruhu Saddámovy rodiny.

V Irácké nomenklatuře působil jako místopředseda výboru pro kmenové záležitosti. Je to už šestý zadržený pohlavár svrženého režimu.

Americký prezident George Bush oznámil v neděli na vojenské základně Fort Hood v Texasu, že má pozitivní signály o syrské spolupráci. Před několika dny vyzval Damašek, aby neposkytoval azyl mocným Saddámova režimu.

Džamál Mustafá Sultán se podle Iráckého národního kongresu doposud skrýval právě v Sýrii.

Saddámovi Bush vzkázal, aby chodil se skloněnou hlavou, nechce-li se stát terčem amerických vojáků. "Saddám Husajn už není u moci. To je jisté. Byl u moci a teď už není. Život Iráčanů bude mnohem lepší," zdůraznil prezident po velikonoční mši.

Exministr financí je ve vězení
Bagdádská policie zatkla v sobotu i bývalého vicepremiéra a ministra financí Hikmata Ibrahíma Azzávího, který je na seznamu 52 nejhledanějších vůdců režimu Saddáma Husajna, a předala ho Američanům.

"Irácká policie ho zadržela v Bagdádu a předala ho americké námořní pěchotě," uvedla americká vojenská mluvčí v Kataru Randi Steffyová.

Vicepremiér Azzáví je na kartách, které Američané rozdali vojákům, aby podle nich poznali irácké prominenty, károvou osmičkou. Karet je celkem 55, hledaných vůdců je 52, čtyři už byli dopadeni.

Další zadržení bossové
Předtím už byli dopadeni dva Husajnovi nevlastní bratři - jeho nejbližší poradce Barzán Ibráhím Tikrítí a Vatbán Ibráhím Tikrítí, který v minulosti zastával úřad ministra vnitra a další vysoké posty, dále vědecký poradce iráckého prezidenta Amir Saadí a vůdce vládní strany Baas pro východní Bagdád Samír Abdul Azíz al-Nádžim.

Američanům se v pátek vzdal také přední irácký vědec Imád Husajn Abdalláh Ani, který se velmi pravděpodobně podílel na programu vývoje nervového plynu. Na seznamu 52 hledaných osob však nefiguruje. Agentury Reuters uvedla, že vědec tvrdí, že Irák žádné zbraně hromadného ničení nevyvíjel.

Vojenská mluvčí rovněž sdělila, že se námořní pěchotě v pátek v Bagdádu vzdal "mezinárodní terorista" Chaláf Chádir Salahat z palestinské organizace Abú Nidala. Sám Abú Nidal byl zastřelen loni v srpnu.

DÁLE ČTĚTE:
Kurdové zajali iráckého vůdce č. 24
Sadžídiny stopy vedou do Sýrie

Irácký vicepremiér a ministr financí Hikmat Ibrahím Azzáví na jedné z karet, které Američané rozdali vojákům pátrajících v Iráku po vůdcích Husajnova režimu

Archivní foto iráckého vicepremiéra a ministra financí Hikmata Ibrahíma Azzávího, který je 5. zadrženým ze seznamu 52 nejhledanějších mužů režimu Saddáma Husajna (19. dubna 2003)

Iráčanům se vzdal Saddámův zeť Džamal Mustafa Sultan. Přesvědčili ho, aby se dobrovolně vrátil ze Sýrie. Na kartách Pentagonu je křížovou devítkou. (20. dubna 2003)

Saddám na kartě nejhledanějších Iráčanů, které vydal Pentagon. Pikové eso je nejvyšší kartou v bridži, 21. dubna 2003.

Autoři: , ,

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřel

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz