Plamenný Rumsfeld

Plamenný Rumsfeld - Americký ministr obrany Donald Rumsfeld. | foto: Reuters

Rumsfeld: Irák opustíme s novou vládou

  • 36
Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld navštívil Bagdád a Basru. První představitel Bílého domu přijel do Iráku po čtyřiceti dnech od začátku války. Podle amerického ministra obrany, putujícího po zemích Perského zálivu, spojenci Irák opustí, až vznikne nová demokratická vláda.

"Koalice je připravena vám pomoci s přechodem od tyranie ke svobodě a vlastní vládě. Budeme zde jen tak dlouho, jak bude nezbytně nutné, ani o den déle," oznámil Donald Rumsfeld z Bagdádu v rozhlasovém projevu k Iráčanům.

"Naším cílem je zabezpečit stabilitu a bezpečnost, abyste mohli vytvořit prozatímní vládu, případně přímo novou svobodnou vládu, která vzejde z vašich návrhů a rozhodnutí," podotkl šéf Pentagonu.

Z letiště k Saddámovi
Do irácké metropole Rumsfeld přicestoval z Basry. Na bagdádském letišti, dříve Saddámově, ho přivítali dva velitelé, jejichž jednotky na město dohlížejí - generálové William Wallace a Buford Blount.

Po uvítání Rumsfeld nastoupil do džípu Humvee. Poté se kolona amerických vojenských vozidel, střežená ze vzduchu útočnými vrtulníky OH-58 Kiowa, vydala do bývalého hlavního Saddámova paláce, kde je dnes velitelství Američanů operujících v Iráku.

Ministr obrany USA se chce v Bagdádu sejít s Jayem Garnerem, který vede americký Úřad pro obnovu a humanitární pomoc. Na cestě Irákem Rumsfelda doprovází generál David McKiernan.

První zastávka - Basra
Návštěvu Iráku zahájil šéf Pentagonu v jihoirácké Basře, druhém největším městě v zemi, které je pod kontrolou Britů. Rumsfelda v modrém saku a kravatě uvítal velitel britských jednotek v Iráku, generál Robin Brims.

"Je pro nás obrovským uznáním být součástí koalice," řekl Brims Rumsfeldovi během rokování o britských operacích ve dvoumilionovém městě bohatém na ropu.

Rumsfeld, řazený k americkým 'jestřábům' prosazujícím v Bílém domě válečné řešení problémů, v Basře zopakoval, že jeho návštěva Iráku není žádnou "vítěznou cestou". Spojenecké jednotky pochválil za "pozoruhodné výsledky".

Přísně hlídaný ministr
Rumsfeldova návštěva se koná za přísných bezpečnostních opatření, která doprovázejí krycí manévry speciálních jednotek.

Do Iráku ministr dorazil z Kuvajtu na palubě čtyřmotorového letounu MC-130 Combat Talon, který armáda využívá pro zvláštní operace a průzkumné mise.

Donald Rumsfeld je na cestě po Perském zálivu, kde jedná s představiteli arabských zemí. Po cestě se zastavil v Irsku. Je očekáván v Afghánistánu.

Nynější šéf Pentagonu byl v Iráku naposledy před dvaceti lety jako vyslanec prezidenta Ronalda Reagana. V Bagdádu hovořil se Saddámem Husajnem a dalšími iráckými představiteli o sousedním Íránu, s nímž tehdy Irák bojoval.

Rumsfeld jede Zálivem
Jednání přímo v Zálivu Rumsfeld zahájil v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde avizoval, že USA sníží počet svých jednotek v regionu.

Prvním krokem je zahájení odchodu personálu ze saúdskoarabské základny Prince Sultána používané dříve pro monitorovací lety nad jižním Irákem.

O dalších konkrétních omezeních podle Rumsfelda rozhodne tým generála Tommyho Frankse, který velí americkým vojskům na Blízkém východě a v severní Africe.

Ze SAE pokračoval šéf Pentagonu do Kataru, kde se sešel s emírem šajchem Hamadem bin Chalífou Sáním a australským kolegou Robertem Hillem, který rovněž objíždí posádky nasazené během války v Iráku.

"Válka v Iráku byla historickým úspěchem, který ovlivní vojenské výdaje a doktrínu v příštích desetiletích," prohlásil v Kataru Rumsfeld. Neuvedl ale, jak dlouho budou americké jednotky ještě v Iráku operovat.


Video