Melodie původně krátila dlouhou cestu jezdcům na saních. Autor ilustrace: George Harlow White

Melodie původně krátila dlouhou cestu jezdcům na saních. Autor ilustrace: George Harlow White | foto: Profimedia.cz

„Rolničky“ zněly z vesmíru, jezdcům na saních i v parodiích

  • 1
Ač jsou dnes Rolničky jednou z nejznámějších koled, původně s Vánocemi vůbec nesouvisely. Chytlavou melodii, kterou si krátili cestu jezdci na saních tažených psími spřeženími, ale čekala dlouhá cesta. Stala se dokonce první písní, vysílanou na Zemi z vesmíru.

Bylo 16. prosince 1965 a po oběžné dráze Země kroužila loď Gemini 6 s Tomem Staffordem a Wallym Schirrou. V reproduktorech kontrolního střediska NASA na zemi najednou zaznělo překvapivé hlášení.

Astronaut Wally Schirra na nedatovaném snímku"Máme tu předmět, vypadá jako družice, letí ze severu na jih. Zřejmě na polární oběžné dráze. Vidím velitelský modul a osm malých modulů vepředu. Pilot velitelského modulu má červené oblečení..."

Až když Schirra začal na foukací harmoniku vyluzovat melodii Rolniček, došlo zaskočeným letovým dispečerům, že popisoval Santu a jeho sobí spřežení. "Stafford ho v koncertování doprovázel broukáním, cinkáním a poklepáváním do taktu," vzpomínal Pavel Toufar v knize Touha po hvězdách.

Harmonika a rolnička, které astronauti propašovali na palubu Gemini 6Harmoniku a rolničky propašované na palubu lodě nakonec Stafford a Schirra věnovali Národnímu muzea letectví a vesmíru ve washingtonském Smithsonian Institute. (foto vlevo: Mark Avino/National Air and Space Museum, Smithsonian Institute)

Schirra, který loni zemřel ve věku 84 let, se Rolničkami z vesmíru proslavil i přes to, že po jeho hudební produkci kdosi konstatoval, že je přece jen "o mnoho lepší kosmonaut než muzikant", píše Pavel Toufar ve zmíněné knize.

O popularitu Rolniček se ale zdaleka nestaral jen Schirra. Vznikla řada verzí písně, například Australané se v jedné z nich (text např. zde) svérázně vypořádali s tím, že Vánoce slaví v létě. Komik Jeff Dunham a jeho loutka, mrtvý terorista Achmed, zase slavili úspěch s parodií Jingle Bombs. Vidělo ji přes patnáct milionů lidí.

SÁŇKAŘSKÁ "ODRHOVAČKA"

Jingle Bells (Rolničky) původně nebyly vánoční koleda, ale takzvaná "sleighing song", píseň, kterou zpívali cestovatelé na saních v Kanadě a na severu USA. Jejich smysl nebyl pouze v krácení času, ale také v tom, že o sobě cestovatelé za nízké viditelnosti dali vědět na dálku jiným lidem a zvířatům.

Píseň napsal americký textař, varhaník a pamětník kalifornské zlaté horečky James Lord Pierpont v polovině 19. století. V massachutském Medfordu, odkud pocházel, byly závody na koňmi tažených saních oblíbeným sportem.

Do češtiny Rolničky přeložil textař Vladimír Dvořák.


Video