Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008)

Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008) | foto: Reuters

OBRAZEM: V Nepálu sportovali sloni, hráli mistrovství v pólu

  • 0
Řekne-li se pólo, vybaví se našinci většinou aristokratický sport spojený s britskými ostrovy, pálky a koně. Na trávníku mohou o míč mezi dvěma brankami ale soupeřit i mnohem větší tvorové - totiž sloni. V Nepálu se nyní hrálo už sedmadvacáté mistrovství světa ve sloním pólu.

Soutěž, kterou pořádala už posedmadvacáté Světová asociace sloního póla (WEPA), se konala ve městě Megahauly jižně od metropole Káthmándú.

Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008)

Oproti běžnému pólu na hřbetech koní musí mít to sloní poněkud jiná pravidla. Míč je v zásadě stejný, hole delší, hřiště kratší (sloni jsou pomalejší než koně). Na hřbetech tlustokožce sedí vždy dva lidé - jeden, který slona vede, a druhý, který zachází s extrémně dlouhou pálkou. Ten "naviguje", říká prvnímu, kam má zvíře vést.

Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008)

Do finále se nedostaly místní týmy, ale ostrované z Anglie a Skotska. Zejména druzí jmenovaní dosahují dlouhodobě dobrých výsledků, tréninkové zázemí v zemi s jediným sloním výběhem není ale příliš dobré, a tak musí Skotové do tréninku vložit značnou část vynalézavosti, ukazuje videoreportáž BBC News.

Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008)

Aby mělo finále mezi Angličany a Skoty úroveň, sloni před ním museli projít očistou v řece Rapti a později je omyli ještě ošetřovatelé pod tekoucí vodou. Triumf nakonec letos slavil anglický tým Air Tuskers.

Sloní pólo v Nepálu (5. prosince 2008)

Ochránci zvířat ale upozorňují, že výcvik slonů ke hraní póla má příliš daleko k jejich přirozenému stylu života a hraničí s týráním zvířat. "Krutý trénink způsobuje, že se sloni chovají nepřirozeně (...) Zacházet s těmito nádhernými zvířaty takto bez respektu jen povzbudí ty, kteří by je chtěli ještě víc zneužívat," napsali například před dvěma lety skotskému vévodovi z Argyllu, který je zaníceným hráčem sloního póla.

PÓLO

Pólo je kolektivní sport, při kterém se - v tradiční variantě - jezdci na koních snaží dostat malý míč do branky soupeře za pomoci dlouhé pálky. Tradiční pólo hrají na každé straně čtyři jezdci a koně. Hra zřejmě pochází ze starověké Persie a jejím původním smyslem byl výcvik jezdectva, ačkoliv ji hrály také ženy. Slovo pólo zřejmě pochází z tibetského "pulu" (míč). Moderní pólo s pravidly začali hrát Britové ve své kolonii Indii v 19. století, odtud se rozšířilo do Evropy.

,

Video