Kostnice ve Křtinách

Kostnice ve Křtinách - Pod kostelem ve Křtinách na Blanensku vznikla kostnice. Jsou v ní ostatky stovek lidí. (13. října 2005) | foto: Igor Šefr, ČTK

Kostnice ukázala lebky s tajemným znamením

Kostnice pod poutním kostelem ve Křtinách na Blanensku vystavila ostatky stovek lidí, které se našly v roce 1991 v zazděné kobce. Zájem vzbuzuje hlavně dvanáct lebek, na nichž je uhlem nakreslený vavřínový věnec a napsáno velké písmeno T.

"Jsou to jediné malované lebky, které se v Česku našly. Bezesporu jde o nějaké zcela mimořádné osobnosti. Podle některých legend to mohou být lebky českých pánů sťatých v Praze po bitvě na Bílé hoře," prozradil ČTK křtinský kněz Tomáš Prnka.

 Podle odborníků může mít velké písmeno T, které mají lebky napsáno na čele, hned několik významů. Může například jít o symbol řádu svatého Františka či Antonína.

FOTKU ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM

"T může vyjadřovat také písmeno tau, které je posledním ve starokananské abecedě. Ve starozákonní knize Ezechiel v kapitole devět se hovoří o tom, že kdo bude označen písmenem T, bude zachráněn," poznamenal Prnka.

Křtinský chrám Jména Panny Marie stojí podle legend v místech, kde na Moravě křtili první křesťany věrozvěstové Cyril a Metoděj. Kostel má tvar řeckého kříže.

Jeho podzemí vždy lákalo badatele. Podle některých pověstí v něm ukryl řád premonstrátů v 18. století své poklady. Chrám stále skrývá mnohá tajemství: například v uplynulých dnech pod ním nalezli dělníci při stavebních pracích zazděnou, 17 metrů dlouhou chodbu.