Kdy krásné formulace básníka Karla Šiktance přestávají být pravdivé

  13:50aktualizováno  13:50
Psát v současnosti o knize-interview má smysl jen v případě titulu, který se vymyká z hojné produkce těchto publikací. Svazek Řeč ne řeč, v němž dialog vedou básník Karel Šiktanc (1928) a redaktor a kritik Jaromír Slomek (1958), nárok na jedinečnost splňuje hned v několikerém smyslu.

Kniha Řeč ne řeč. Rozhovor Jaromíra Slomka s Karlem Šiktancem. | foto: Kavárna

Krásná slova
Podtitul knihy je sice formulován Rozhovor Jaromíra Slomka s Karlem Šiktance, avšak, máme-li být šiktancovsky nároční na přesnost, o rozhovor neběží.

Substantivum rozhovor předpokládá hovor, hovoření, avšak aktéři si po dva roky vyměňovali papíry: Slomek přinášel písemně formulované otázky, Šiktanc písemné odpovědi. Ad absurdum dovedeno: mohli ten "rozhovor“ pořídit, aniž by si ústy vyměnili jediné slovo. Takže Řeč ne řeč raději označujme za dialog, přičemž důkladnost, s nimiž vznikal, je v kontextu tuzemských knih ojedinělá. Nevídaný je i jazyk a styl Šiktancových odpovědí, ne vzdálený řeči jeho básní.

Následující ukázka z jedné odpovědi vysvětluje, proč tomu tak je: "Mluví se o stárnutí slov. Krásných slov, jako úkor, večeřadlo, účastenství, čistec, neblahost, úchvat... Je bohužel pravdivé. Ale básník by asi neměl kývat příliš brzy na to, že se musejí ztratit. Leccos se může v jiných rozestaveních, rozsazeních – nově omyto, ozářeno – i vracet. Jde o to pořád s 'řečí být'. Býti se slovem. Pořád s ním – němě, potichu – pracovat. I když je to třeba zbláznění. Neboť údělem básníka je i křísit i bystřit i posvěcovat řeč. Aby nebyla jenom naživu. Aby byla živá.“ Tedy: Šiktanc nechtěl z těchto nároků ustoupit ani v knižním interview.
 
V neposlední řadě nutno zdůraznit vybranou grafickou stránku Řeči ne řeči, stvořenou Zdeňkem Zieglerem. Svazek má ráz téměř bibliografický, s propracovaným „pauzákovitým“ přebalem a s partií panoramatických fotografií Pavla Váchy, umně složených do tří dvojic, na nichž jsou tytéž scenérie z kraje básníkova mládí zachyceny v různém ročním období, nadto jednou černobíle, podruhé barevně. Univerzitní nakladatelství Karolinum vydalo v letech 2000-2006 sedm svazků Díla Karla Šiktance; nyní k nim přidalo Řeč ne řeč a "Dílo“ tím získalo stylový doplněk.

Index Karla Šiktance z roku 1947.
 
Redukující paměť
Za zásadní kategorii Řeči ne řeči lze mít paměť. Nejen proto, že ono interview má z nemalé části ráz vzpomínkový, nýbrž i proto, že Šiktancův slovník a styl počítají a pracují s pamětí (a s tradicí) coby bohatstvím umožňujícím vyslovit se plasticky, se stimulací všech smyslů. Šiktanc kráčí proti soudobému trendu "basic“ jazyka, jehož přirozeným důsledkem je přibližnost. Dokonce čtenář může nad Šiktancovými formulacemi získat mylný sice, avšak opojný a nikoliv nepochopitelný dojem, že tento spisovatel, navýsost zdrženlivý ve sdělovaní věcí osobních, je "pouhým“ médiem, skrze něž se projevují pozapomenuté valéry české řeči.
 
Ovšem existuje v té knize u Šiktance evidentní rozpor právě v souvislosti s pamětí, aniž by jej tazatel Slomek, v otázkách sošně uctivý a mířící k obecnostem týkajících se převážně povahy básnické tvorby, reflektoval.

Nepřehlédnutelně jsou zde zcuknuta celá období, zejména první léta po únoru 1948, v nichž Šiktanc spěchal k budoucnosti v šiku stalinistických veršotepců (sedmisvazkový soubor "Díla“ tuto autorovu tvorbu úplně pomíjí, editor Jiří Brabec ji v ediční poznámce jednoho ze svazků zmiňuje pouze takto: "Karel Šiktanc nikterak nevybočoval z dobových pokusů o společensky angažovanou lyriku.“). Zhustit vlastní zúčtování s touto etapou do jednoho dvou odstavců je málo. Šiktanc se například po roce 1968 přátelil se spisovatelem Karlem Peckou, který naopak po únoru 1948 skončil kvůli politice ve vězení. Hovořili spolu někdy o svých protichůdných cestách v čase mládí? Styděl se někdy Šiktanc, třeba nepřiznaně, před Peckou? Nevíme. Slomka to asi nezajímá, Šiktanc to sám od sebe očividně nesdělí, netíhne k takovým zpovědím.

Básník Karel Šiktanc v padesátých letech se svou (příští) manželkou.
 
Nebo jiný příklad: někdejší knižní redaktor Šiktanc vychvaluje krásné svazky tuzemské knižní produkce 60. let, jejichž cena prý "bude jistojistě napříště jen růst“, "zvláště když současný knižní svět je převážně tak banálně módní a nudný“. Že tehdejší "knižní svět“ byl u nás nesvobodný, a nyní svobodný je, o tom v odpovědi ani slovo; že tehdy vycházelo mnohonásobně méně knih než nyní, přičemž v současnosti se objevuje výtečně vypravených svazků více než tehdy, o tom rovněž ani zmínka.

Zkrátka: společenský kontext nelze odpárat a zručně si formulovat: to i ve vyjadřování brilantní Karel Šiktanc přestává být přesný a pravdivý a je pouze efektní a významově polovičatý.
 
Nazřít dobu a hlavně sebe sama bez milosti, je asi příšerně těžké. Uvidíme, až bilance dolehne i na generaci mojí, která vyrůstala za normalizace. Jen hrstička jedinců se režimu důsledně postavila; já příslušníkem toho odvážného zlomku nebyl...

. O knize: Řeč ne řeč

Kniha Řeč ne řeč. Rozhovor Jaromíra Slomka s Karlem Šiktancem.

Rozhovor Jaromíra Slomka s Karlem Šiktancem. Fotografie archiv Karla Šiktance, archiv Felixe Vodičky, Karel Kestner a Pavel Vácha. Obálka a grafická úprava Zdeněk Ziegler. Karolinum, Praha 2007, 112 stran, náklad neuveden, doporučená cena 250 korun.

Autor: Kavárna

Karel je normální člověk, ale má silnou auru, řekla o Gottovi Zelenková v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz