Irská skepse vůči Lisabonské smlouvě neznamená skepsi vůči EU

  9:12
Evropskou unii už několik měsíců bičují hospodářské bouře, které přerostly ve vážnou hrozbu vleklé celoevropské recese. V centru dění se tudíž ocitly bankovnictví a finance, avšak ústavní problém Evropské unie z něj tvrdošíjně odmítá odejít. Irské odmítnutí Lisabonské smlouvy letos v červnu totiž uvrhlo EU do nového období nejistoty ohledně budoucnosti Unie.

Irsko: kampaň před referendem o Lisabonské smlouvě letos v červnu. | foto: Profimedia.cz

Dnes, v předvečer summitu Evropské rady, který je plánován na 11. až 12. prosinec, sílí očekávání, že irský premiér Brian Cowen představí jasnou cestovní mapu obsahující irský návrh řešení ústavního dilematu EU.

Soud rozhodl, obavy zůstávají

Pragmatici připouštějí, že ratifikační krize vyvolaná irským odmítnutím Lisabonské smlouvy přerostla v širší evropský problém. Irské "Ne" osmělilo euroskeptiky v dalších členských státech, v neposlední řadě popudlivého českého prezidenta Václava Klause, který dal najevo, že dokud nebude zajištěna ratifikace Irskem, může podepsání Lisabonské smlouvy odmítnout. Vzhledem k tomu, že se má Česká republika ujmout 1. ledna 2009 předsednictví EU, panují značné obavy, že Klaus využije postavení české hlavy státu a pokusí se sabotovat úsilí o záchranu Lisabonské smlouvy.

popudlivý prezident

Irské "Ne" osmělilo euroskeptiky v dalších členských státech, v neposlední řadě popudlivého českého prezidenta Václava Klause. Ten dal najevo, že dokud nebude zajištěna ratifikace Irskem, může podepsání Lisabonské smlouvy odmítnout.

Tyto obavy zůstávají silné i po rozhodnutí českého Ústavního soudu z 26. listopadu, podle něhož Lisabonská smlouva neodporuje české ústavě a český parlament ji může normální cestou schválit. Současná konstelace politických sil v Česku je však rovnoměrně rozdělena mezi příznivce a odpůrce smlouvy. Propojenost ratifikačních krizí v Irsku a v České republice je dnes tedy zřejmá a hrozí, že se v roce 2009 přelije i do dalších částí Evropské unie.

Premiér má plán

Na rozdíl od České republiky panuje mezi irskými politickými činiteli zřetelná shoda na potřebě schválit Lisabonskou smlouvu. Irským problémem zůstává otázka, jak přesvědčit veřejnost, aby smlouvu přijala, když ji v referendu konaném letos 12. června rozhodně odmítla poměrem hlasů 53,4 procenta ku 46,6 procenta. Klíčové prvky irského plánu "zachránit" Lisabon se již objevily na veřejnosti a je zřejmé, že druhé referendum představuje stěžejní bod tohoto úsilí.

rozšíří se?

Propojenost ratifikačních krizí v Irsku a v České republice je dnes tedy zřejmá a hrozí, že se v roce 2009 přelije i do dalších částí Evropské unie.

Jedním z důvodů, proč irští voliči Lisabonskou smlouvu odmítli, jsou obavy, že by smlouva rozdrobila hlas a zastoupení Irska v institucích EU, zejména kvůli periodické ztrátě irského zastoupení v Evropské komisi. Premiér Cowen proto jako první krok k vyhlášení druhého referenda usiluje o dohodu celé EU, že namísto snížení počtu komisařů by se v Lisabonské smlouvě ustanovilo pravidlo "jedna členská země, jeden komisař", které by Irsku umožnilo uchovat si v komisi trvalé zastoupení. Tento ústupek sice ještě není hotovou věcí, ale panuje stále silnější shoda, že by tím Dublin získal značný manévrovací prostor k uskutečnění efektivnější kampaně před druhým referendem.

Druhá část plánu spočívá v tom, že EU vyjasní Irům řadu dalších klíčových otázek. Patří mezi ně mimo jiné výlučné právo Irska rozhodovat o vlastní politice v otázkách, jako jsou potraty nebo podnikové daně, ale i účast na evropských bezpečnostních a obranných operacích. Vzorem tohoto přístupu je Dánsko, které získalo právoplatnou možnost zůstat v některých přesně definovaných oblastech stranou. Politické deklarace o naznačených otázkách by byly v Organizaci spojených národů registrovány jako mezinárodní smlouvy, aby měly závaznou právní sílu. Lisabonská smlouva by zůstala beze změny.

Nepopiratelná vazba

Paradoxem irské situace je skutečnost, že výzkumy veřejného mínění i nadále ukazují na silný vztah občanů k EU. Plných 82 procent irských občanů dotazovaných během letošního roku se domnívalo, že členství v EU přineslo jejich zemi prospěch. Jde o nejvyšší číslo z celé Evropy, kde činil průměr 54 procent.

bez eu by to nešlo

Irští ministři dokonce tvrdí, že nebýt členství v EU a ochrany vyplývající z příslušnosti k eurozóně, bylo by se Irsko v posledních měsících vydalo islandskou cestou.

Také nejnovější výzkum veřejného mínění týkající se postojů k Lisabonské smlouvě naznačuje zřetelný "skok" ve prospěch přívrženců. Problémem pro předsedu vlády Cowena (a pro celou EU) je ovšem skutečnost, že se tato míra podpory neprojeví u hlasovacích uren: Irové odmítli unijní smlouvy ve dvou ze tří posledních případů, kdy se od nich žádalo hlasování. Rozdíl mezi táborem stoupenců a odpůrců se drží v rámci statistické chyby a snadno se může vychýlit tím či oním směrem, jak se stalo v posledních týdnech před červnovým referendem.

Cowenovi hraje do karet skutečnost, že druhé referendum by s největší pravděpodobností vrátilo do hry významný ekonomický rozměr irského členství v EU. Irsko je od svého vstupu do unie v roce 1973 velkým příjemcem subvencí EU a ještě v roce 2007 získalo z unijního rozpočtu čisté příjmy ve výši 500 milionů eur. Připomínka potenciálně katastrofálních nákladů spojených s vyřazením Irska nejen z klíčových součástí jednotného trhu, ale i ze životně důležitých rozhodovacích struktur v Radě ministrů a Evropské centrální bance posiluje u voličů vědomí toho, co vše je v kampani před druhým referendem v sázce.

Rovněž mimořádné zhroucení globálních finančních trhů může být v druhém referendu výhodou pro stoupence, poněvadž o hospodářské budoucnosti Irska nelze vážně uvažovat mimo struktury unie. Irští ministři dokonce tvrdí, že nebýt členství v EU a ochrany vyplývající z příslušnosti k eurozóně, bylo by se Irsko v posledních měsících vydalo islandskou cestou.

© Project Syndicate, 2008.

John O'Brennan

Autor je docentem evropské politiky a společnosti na Katedře sociologie Národní irské univerzity v Maynoothu (NUIM) a ředitelem Centra pro studium širší Evropy (www.widereurope.ie).

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...