Irácké trháky: video se Saddámem a kniha

  • 11
Svržení Saddáma Husajna spustilo v Iráku obchod v oblastech, kde to bylo dříve nemyslitelné. V Bagdádu jsou na dračku videokazety zachycující život diktátora a jeho rodiny. Vyšla také první irácká kniha o válce. Je to směska mýtů a drbů, tvrdí americká agentura AP.

Na tržišti Báb Šardží v chudé čtvrti Bagdádu lze koupit vše - od tenisových bot po kohoutky do koupelny. Většina věcí je kradená, ale nikomu to nevadí. K dostání je i deset různých kazet o Saddámovi.

Většinou jde o sestřihy z mezinárodních zpravodajských pořadů a další jsou hrané zahraniční satiry o Saddámovi. Skutečné je jen domácí video pořízené při narozeninách Saddámovy dcery Haly.

Nahrávka trvá pohých sedm minut. Zachycuje místnost bez oken, zřejmě bunkr. Podle věku dětí lze záběry datovat do 80. let, tedy do doby irácko-íránské války, kdy byl Saddám posedlý osobní bezpečností víc než jindy.

Kdyby na záběrech nebyla jeho rodina, nikdo by neměl zájem. Uctívaný i nenáviděný Saddám má totiž nálepku nudný. Všechny ženy mají natupírované účesy a jsou oblečeny do něčeho, co připomíná kostýmy ze seriálu Dynasty.

Rodina se mezi sebou hašteří, Saddám strká manželku Sadžídu před objektiv a nutí ji, aby se usmívala. Syn Udaj odstrkuje Halu, aby mohl stát vedle otce. Saddámovi se ale Udajovo sekýrování nelíbí a ze záběru odchází.

"Udaj nám chce dělat problémy," směje se, až mu skáče břicho upjaté v uniformě. Na jiných záběrech je zachycen Udaj střílející mezi lidmi do vzduchu a ženy zakrývající si uši.

O Hale se říká, že ji zabijáci ze strany Baas po válce zavraždili. O Saddámovi koluje milion pověstí. "Dřív jsme nesměli vyslovit ani jeho jméno a teď se můžeme dovědět pravdu," těší se jeden ze zákazníků.

Podobný zájem jako o kazetu se rodinou diktátora je i o první iráckou knihu popisující nedávno skončenou válku. První "zkusmé" vydání tisíce výtisků knihy rozebrali Iráčané během několika dní.

Druhé vydání šesti tisíc výtisků už je pryč ze dvou třetin, i když ne každý si v Iráku může dovolit kupovat knihy, a mnoho z 24 milionů obyvatel se po třinácti letech sankcí OSN dostalo na hranici bídy.

Knihu Pod popelem bouřlivé války napsal Alá al din Mudaris, který na první vydání přispěl z vlastní kapsy. "Na 124 stranách nabízí mišmaš protiamerických tirád a zaručených válečných zpráv JPP - jedna paní povídala," tvrdí agentura AP.

Co se lze v knize dočíst? Američané shodili "taktickou jadernou bombu" na irácké vojáky. Saddám Husajn promluvil naposledy v rozhlase několik hodin po pádu Bagdádu a třikrát se odmlčel, aby se na vlnách nezhroutil v slzách. Ztráty mezi spojeneckými silami? Dvacet tisíc.

Autor připouští, že kniha není plodem důkladného průzkumu či posuzování událostí, což se podle něj koneckonců u díla napsaného za dva týdny dá jen těžko čekat.

"Je to jako literární epos. Některé věci v mé knize nemusejí být pravda a také chronologické řazení událostí nemusí sedět na sto procent. Ale chtěl jsem hlavně vrátit Iráčanům sebedůvěru, říct jim: Bojovali jste statečně," říka Mudaris.

Saddám tak po letech tyranizování vlastního národa dává Iráčanům vydělat. "Konečně aspoň nějaká spravedlnost," míní Alí Zuvrají, prodávající v Bagdádu videokazety se Saddámovou rodinou.

"Lidi se konečně chtějí dovědět pravdu o Saddámovi. Stále mluvil o svém osudu a o tom, co dělá pro naši zem, ale pravda byla jiná," podotýká Zuvrají, který strávil sedm let ve vězení za to, že prodával nahrávky kázání duchovních.

,

Video