Jediné, co nemá k dispozici, je neomezený počet nevolníků. A tak se dokončení stavby plánuje až na rok 2023.
Pan Guyot v 80. letech koupil a restauroval zámek v Saint-Fargeau v Burgundsku.
Kvůli nápadu s hradem Guédelon ho zpočátku v kraji měli za blázna, ale postupně se mu podařilo získat podporu odborníků i benevolenci úřadů a stavba mohla začít.
Staví se na jeho soukromém pozemku, veškerý materiál je místní. Základní kámen byl položen v létě 1997, od dalšího roku je stavba přístupná veřejnosti. To je podstatná část projektu.
Všechny náklady jsou totiž kryty ze vstupného a z výtěžku z prodeje suvenýrů.
Za pokladnou začíná středověk
Přijet do Guédelonu opravdu znamená uskutečnit cestu v čase. 21. století končí pokladnou, tedy když si člověk odmyslí houfy školních dětí a turisty s fotoaparáty.
Chlapi v kutnách přepásaných hrubými provazy rozbíjejí palicemi a klíny pískovcové balvany. Ozývá se ťukání kladiv do majzlíků, jak kameníci tvarují kvádry do zdí. Materiál převáží koňský potah.
U stěny hlavní věže šlape muž ve velkém kole a vytahuje tak pomocí kladky náklad kamenů zedníkům nahoře. Opodál se osekávají kmeny stromů, na dalším konci se vyrábějí provazy, je tu hrnčířství, košíkářství i pec na tavení železa, z něhož kováři zhotovují všechny nástroje, které se na stavbě používají.
Po osmi letech se klube hrad
Hrad už po osmi letech začíná nabývat obrysů. Obvodové zdi jsou po celé délce hotovy nejméně do čtyř metrů, jedna z rohových věží je vyhnána skoro do desíti a hlavní věž ještě výš, v budoucí "obytné části" se dá po točitém schodišti vystoupat do patra.
Po dokončení bude hlavní věž vysoká 25 metrů. Postupuje se podle plánů, na kterých spolupracují odborníci na středověkou architekturu. Pro další nadšence pro středověk je Guédelon příležitostí vidět, jak to tehdy mohlo vypadat. Mnozí z nich se na stavbu hlásí jako dobrovolníci.
Stavba má vedle vědecké a zábavné také sociální dimenzi, protože na ní našlo zaměstnání asi padesát místních lidí. Jejich pracovní podmínky se ovšem od středověkých přece jen liší.
Pracuje se osm hodin jako všude jinde, kameníci si chrání oči brýlemi, občas, i když zřídka, kazí dojem středověku moderní stavbařské přilby.
Zájem o Guédelon neustále roste. V roce 1999 se sem přijelo podívat 90 tisíc lidí, loni už víc než 220 tisíc. Vstupné je sedm eur.