Americké vrtulníky drtí Sadra

  7:39aktualizováno  7:39
Americké vrtulníky pokračují v masivní ofenzivě proti šíitským povstalcům v Nadžafu. Boje se vyostřily poté, co šíitský radikální duchovní Muktada Sadr odmítl ultimátum irácké vlády. Měl složit zbraně a opustil Nadžaf. Jen při bojích ve Fallúdži zemřelo pět lidí.

Podle agentury Reuters zaútočily vrtulníky na radikály časně ráno. O zraněných či mrtvých zatím nejsou žádné informace. Zlomem mohou být podle agentury pravidelné páteční polední modlitby.

Zbraně nesložíme
Muktada Sadr vyzval své přívržence, aby opustili mauzoleum imána Alího. Podle Sadrovy výzvy mají odevzdat klíče šíitským duchovním, aby zabránili "bezvěrcům znesvětit svatá místa".

Zároveň však zdůraznil, že v žádném případě neuvažuje o odchodu.

Irácký premiér Ajád Aláví dal v úterý odpoledne Sadrovi na odchod ze svatyní a na odzbrojení jen několik hodin a pohrozil ofenzívou.

Americká letadla pak ve čtvrtek večer střed města asi hodinu bombardovala a americké tanky jsou podle agentur jen 200 metrů od mešity. 

Sadr ale odmítl splnit Alávího podmínku na odzbrojení milicí, které si říkají po skrytém imámovi šíitů Mahdího armáda. "Ať se celý svět dozví, že tato armáda je základnou imáma Mahdího a že já ji nemám právo rozpouštět," řekl Sadr.

Aláví vyzval opakovaně Sadra, aby se zapojil do politického života v Iráku. Sadr však řekl, že se nehodlá účastnit politického života v zemi, dokud neskončí okupace. "Budu celý život tvrdě pracovat pro svobodu a obnovu Iráku," prohlásil.

Boje i ve Fallúdži
Americké letectvo kromě Nadžafu bombardovalo i pozice v iráckém sunnitském městě Fallúdža. S odvoláním na svědky to oznámila agentura Reuters.

Informace o útoku na Fallúdžu přišla zároveň se zprávami o americkém náletu na centrum iráckého šíitského města Nadžaf.

Fallúdža byla v minulých měsících střediskem sunnitského odboje. Američané město předali po dubnových bojích irácké policii, avšak podle kritiků se zde moci chopili příslušníci iráckého odboje.

Jak poznamenala agentura Reuters, americká letadla bombardovala město minulý týden téměř denně. Ve Fallúdži žijí hlavně sunnité, tedy příslušníci skupiny, která vládla Iráku za svrženého prezidenta Saddáma Husajna.

Požár ropné společnosti
Do osmipatrové budovy ropné společnosti v jihoirácké Basře vtrhlo množství ozbrojenců, kteří ji nejprve vyrabovali a pak podpálili. Vývoz ropy to podle představitelů firmy neomezí.

Vláda žádá rozpuštění Mahdího armády
"Hlavním cílem vojenské operace bude osvobodit svatyni imáma Alího od všech ozbrojených skupin, které jsou uvnitř," oznámil ve čtvrtek dopoledne státní ministr Kásim Dáud. Dodal, že Sadr má "posledni hodiny" na to, aby se vzdal.

Podmínkou je, aby vystoupil v televizi a oznámil, že rozpouští Mahdího armádu. Šíitský duchovní se měl také písemně zavázat, že odevzdá zbraně a seznam se jmény lidí, které odsoudil jeho revoluční tribunál k smrti.

Sadr ve středu nevyloučil, že jeho milice složí zbraně, zopakoval však podmínku - na dva tisíce vojáků americké námořní pěchoty se musí stáhnout z Nadžafu.

Sadr je diktátor, říkají lidé
Vojenský zákrok proti radikálnímu duchovnímu by podle AFP přivítali i mnozí obyvatelé šíitského města. "Bylo by opravdu moc dobře, kdyby irácké jednotky zaútočily a kdybychom se ho konečně zbavili," svěřil se třicetiletý Abú Alí Aslámí.

Aslámí prý Muktadu Sadra v dětství osobně poznal a považuje ho za nového Saddáma. "Je to diktátor. Má svůj vlastní soudní tribunál a všichni vědí, že zabil nevinné lidi kvůli nepatrným prohřeškům," řekl Aslámí.

Povstalci zaútočili na policejní stanici
Minometná palba zasáhla ve čtvrtek rovněž policejní stanici, zabila nejméně sedm policistů a desítky lidí zranila. Místní nemocnice byla po útoku přeplněná, někteří zranění v zakrváceném oblečení posedávali i na zemi.

Po útoku policisté provedli zátah v místním hotelu. Podezírali totiž některé z ubytovaných novinářů, že útočníky k hotelu přivedli. Terčem útoku se ve čtvrtek stala také Zelená zóna v Bagdádu, kde sídlí irácká vláda či americká ambasáda.

Neustávající útoky oslabují Irák i ekonomicky. Kvůli povstání v Nadžafu neproudí už deset dnů ropa hlavním ropovodem na jihu země. Vláda nechala z bezpečnostních důvodů uzavřít kohouty, přestože tím Irák přichází o hlavní zdroj příjmů.

Boje ve staré části Nadžafu

Autoři: , ,

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz