AM

A54l62e46š 41M78a96c62e17k

12. 11. 2019 16:41

Nejlepší byli Slováci, čekali zalezlí doma, jak to v Čechách dopadne. Pak teprve vyrazili do Blavy.

TV

Slovenští studenti, chlapče, demonstrovali už o den dřív 16.11.1989. Okamžitě v prvním týdnu ve vzdálenějších oblastech od Bratislavy zakládali Občanská fóra (inspirace informacemi z Prahy ze zahraničních rádií), než k nim došla do té doby cenzurovanými sdělovacími prostředky informace, že v Bratislavě existuje VPN. Mimoto maďarská část slovenské populace byla už dál, protože sledovala dění v Maďarsku a její zástupci jezdili na bytové semináře do Budapešti. Stačilo pro začátek?

LM

L76u38k27á61š 52M41a79c77h

12. 11. 2019 17:02

Skvely den, ktery mi umoznil vetsinu toho, co dnes delam a co me osobne naplnuje :-)

AS

Souhlasim, zmenil se mi zivot neskutecne, ziju v jine zemi a svobodne se do CR kdykoliv muzu vratit.

OV

Co tak den studenstva a zavraždění studeti .,to se nějak nepočítá.Němci zavraždili studenty,to byla ta tryzna.

MV

Jistěže počítá a je třeba si to připomínat, nicméně rok 1989 je událost našeho života, rok 1939 je pro většinu z nás již jen událost, o níž jsme se učili v dějepisu. Takže to, že si připomínáme především rok 1989 je logické, za 50 let, až rok 1989 bude pro většinu občanů jen událostí, o níž se učili v dějepisu, to bude také vypadat jinak.

VV

Proti tomu co děje dnes v Hong Kongu to byl jen slabý odvar. Předání moci bylo předem připravené, proto komunisté tak lehce vyklidili prostor.

Foto

Dovoluji si tvrdit, že 17. listopad 1939 byl daleko významnější pro dějiny ČSR, než nějaká demonstrace na Národní v listopadu 1989.

Znal jsem dva studenty, zatčené v listopadu 1938- byl to náš tělocvikář Svoboda z 1.PŠE v Ječné 30,, v roce 1954 vyhozený, protože kritizoval ničení knih nekomunistických autorů z veřejných knihoven a ten druhý, Josef Chudoba, byl můj první vedoucí , když jsem nastoupil 1957 jako absolvent průmyslovky v Akademii Věd ve Vokovicích.

Oba jmenovaní byli zatčeni v tom průvodu a uvězněni v Sachsenhausenu. Přežila jich jenom část, elektrotechnici měli ovšem štěstí, rozebírali tam ukořistěnou techniku a součástky předávali válečné výrobě dále. Dokonce si zorganizovali odposlech rozhlasu, takže věděli, jak se fronty posunují.

V Sachsenhausenu byl internovaný i komunista Antonín Zápotocký, prý tam dělal dokonce kápa.

O této historii se mladá generace nedozví téměř nic, průvod studentů a zvonění klíči se v novějších poznatcích ukázaly jako zcela nevýznamné akce. Rozhodnuto bylo dlouhé měsíce předtím v Rusku.

PH

P98e22t47r 96H83o64r62a

17. 11. 2021 16:16

Není důležité, co je významnější, to je vždy otázka subjektivního výkladu hodnotitele. Nejdůležitější je, že po roce 89 jsme opět získali svobodu a demokracii prakticky až po 50 letech a je jedno jak se to stalo, hlavně, že to stále trvá bez ohledu na různé žabomyší problémy.

MK

Oficiální popis událostí tedy víme, teď jak to bylo doopravdy?

JK

J22a27n 96K60r35k

15. 11. 2019 12:53

Predpokladam, ze chcete slyset, ze se UV KSC s Havlem domluvilo na predani moci za domluvenou cenu. Detaily jiste najdete v Parlamentnich listech, na Sputniku ci jakemkoliv jinem serveru, ktery budete mit uz ted v zalozkach.

VK

Pravdu o sametové revoluci už tedy známe!! A teď tu o červené Karkulce!!;-D;-D;-D

VK

Na rovinu, nebýt ubitého Martina Šmída, žádná sametovka by se nekonala!!:-):-):-)

JH

J14á46n 10H59r59o20n37s35k22ý

15. 11. 2019 12:17

tiez si myslim, ze by to nenabralo taky divoky spad a ze by sa este nejaku dobu menili kadre v KSC a lud by sa skludnil, ale rozhodne by to nebolo udrzatelne, vsade okolo uz nastupil kapitalizmus otvorene a CSSR ako ostrov socializmu by asi neprezil dlho.. otazka je, ci by sa toho nechytili skor sily sympatizujuce s Dubcekom... dolezite je, ze bolsevici padli a nech uz mam na tych 30 rokov dost kriticky pohlad, navrat bolsevika nechcem ani nahodou.. co plati i tom, ze sa mi nezda nastup novej ideologie korektnosti

MK

M14i81l24a86n 70K49r58á19l

18. 11. 2019 21:05

Přečtěte si "Pravda o 17. listopadu" a budete mít aspoň zčásti jasno.

Neříkejte, že dnes nevíte nic o tom, že už v červenci 1989 navštívil tehdejší prezident Francie Miterrand ve vězení Václava Havla a oznámil mu, že bude jmenován prezidentem po Husákovi. Havla jednomyslně v prosinci zvolili sami komunisti prezidentem a pak se rozešli do jiných demokratických stran i s nakradenými a zprivatizovanými majetky. A sametová revoluce vznikla spontánně nezávisle na tomto plánu, byla to dobrá kulisa. Příkaz shora zněl - nezasahovat! Kdyby takový nebyl plán, tak by komunistická strana, která držela Armádu, Lidové milice a SNB pod svou správou, snadno by tedy mocí potlačila všechny pokusy o převrat.

TV

Co bylo špatně na tom, že televize nebyla zavalená přeřvanými reklamami, že jednotlivé pořady odděloval hlasatel/ka, že tam nebyla samoúčelná rádoby atraktivní dynamika a senzacechtivost, že měla určitou kulturní a jazykovou úroveň (nemluvím o cenzuře a vyčpělém ideologickém patosu)? Co na tom všem bylo špatně??

MV

Opravdu se domníváte, že forma je více než obsah a že středobodem lidského života je televize? V roce 1989 mi bylo 17, studovala jsem 4.ročník gymnázia s prospěchem po celou dobu studia do 1,5 a čerstvým nedoporučením ke studiu VŠ, neboť jsem mimo jiné nevstoupila do SSM. Moje třídní učitelka (skvělá paní mimochodem) musela opakovaně vysvětlovat, jak je možné, že má ve třídě dvě černé ovce (mne a spolužačku), které odmítají SSM a nechodí na prvomájové průvody. Neměla jsem šanci studovat, neměla jsem šanci cestovat, naopak jsem měla nakročeno k trestnímu soudu, pokud budu veřejně říkat, co si opravdu myslím. Televizní vysílání nesleduji, proto je mi putna, jaké reklamy v televizi vysílají a jakou úroveň mají vysílané pořady, mám jen televizor s DVD přehrávačem, na kterém si pouštím filmy, které se mi líbí a které si mohu bez omezení koupit (to totiž také nešlo, víte?), čtu knihy, které číst chci a které si mohu kdykoli půjčit v knihovně či koupit (další věc, kterou dělat nešlo), cestuji mimo ČR všemi směry kdykoli se mi zachce (ani to nebylo možné) a své názory mohu veřejně prezentovat, přičemž jediné, co riskuji, je nesouhlas s nimi, který zcela svobodně může projevit druhá strana. A také dělám práci, kterou dělat chci, a ne práci, kterou vykonávat mi strana a vláda povolí.