Počet krav klesl na čtvrtinu, farmáři věří v restart díky růstu dotací

  11:30aktualizováno  11:30
Zemědělci ve Zlínském kraji se mohou letos těšit na zhruba dvojnásobné státní dotace na krávy či ovce. Zatímco za posledních deset let ubylo v regionu skotu o 75 procent, nyní se situace stabilizuje. A cena mléka díky tomu neporoste.
V minulých letech se zemědělcům chov krav příliš nevyplácel, proto svá stáda ve velkém vybíjeli. Ilustrační snímek

V minulých letech se zemědělcům chov krav příliš nevyplácel, proto svá stáda ve velkém vybíjeli. Ilustrační snímek | foto: Ota BartovskýMF DNES

Před čtyřmi lety museli ve zlínském zemědělském koncernu Lukrom vybít na 400 dojnic.

Důvodem byly nízké výkupní ceny mléka a nešťastná dotační politika státu. Potíže měli všichni zemědělci a zvažovali, že se přeorientují na chov jalovic nebo prasat.

Dnes už takové myšlenky nemají. A zřejmě ani delší dobu mít nebudou. Ceny mléka stouply a štědřejší je i ministerstvo zemědělství. Českým pěstitelům a chovatelům rozdá na dotacích více peněz než loni. A to téměř 1,57 miliardy korun, přičemž minulý rok to byla zhruba polovina.

"Skot je klíčový, živočišná výroba zaměstnává nejvíce lidi," zdůraznil majitel Lukromu Zdeněk Červenka, jehož firma vyprodukuje denně 30 tisíc litrů mléka.

Jen v družstvu v Chropyni chová 1 100 krav, litr mléka prodávají za 9,50 korun. Před pár lety byla průměrná cena kolem šesti korun. Zemědělci ve velkém vylévali mléko na pole. Výrobní náklady byly totiž vyšší. A stát nebyl v dotacích příliš štědrý. Za posledních deset let v kraji i proto ubylo 75 procent krav.

"V posledních letech nebyl úbytek tak rapidní, ale chceme, aby se jejich počet zvyšoval. Pokud by to pokračovalo dál, mělo by to dopad na ceny mléka," přiblížila šéfka Agrární komory Zlínského kraje Karla Malinová.

Dotace se zřejmě zdvojnásobí

Podle ní by se letos mohl obrat k lepšímu podařit i díky vyšší podpoře živočišné výroby od státu. Zatímco letos dostal zemědělec na krávu zhruba 1 500 korun, letos to může být dvojnásobek. Částka bude známá poté, co ministerstvo dostane od chovatelů žádosti.

"Podpora živočišných komodit je naší prioritou, vytváří víc pracovních míst hlavně na venkově," ujistil šéf odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

S penězi mohou počítat nejen chovatelé krav, ovcí či koz, ale i pěstitelé chmelu a brambor na výrobu škrobu.

Přihlásí se o ně také Agrodružstvo Morkovice, které chová 1 600 kusů skotu, z toho asi polovinu dojnic.

"Jsme rádi, že to stát konečně začíná řešit. Ještě to není úplně podle našich představ, ale už se k nim přibližujeme," těší předsedu družstva Josefa Uchytila.

"Je to pozitivní změna," přidal se předseda Zemědělského družstva Kelečsko Josef Hruška.

A podle odborníků na vyšších dotacích "vydělá" i krajina. Chov skotu je důležitý v tom, že jej farmáři mohou provozovat v nížinách i v podhůří. O velké plochy je dobře postaráno.

"Zemědělci na krmivo pěstují vojtěšku, která zúrodňuje půdu. A z krav pochází hnůj a močůvka, jež jí také prospívá," vyjmenoval předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek.

Věří, že situace vydrží aspoň do roku 2020

Větší balík peněz pro farmáře ministerstvo zemědělství získalo díky legislativě Evropské unie, která umožňuje dotace příspěvky navýšit oproti loňsku o tři procenta.

"Dotace poskytneme v maximální možné výši," upřesnil mluvčí ministerstva Jordán.

Zemědělci jsou rádi. Byť říkají, že pomoc mohla přijít dřív a někteří dokonce i to, že dorazila "pět minut po dvanácté". Nebýt zvýšení výkupních cen mléka, mohla být situace horší.

Nicméně tentokrát má jít o dlouhodobé opatření, jež bude chov nejen skotu v zemi stabilizovat.

"Věřím, že to není nárazovka. V rámci zemědělské koncepce by měly zůstat dotace na této výši do roku 2020," věří předseda kroměřížské agrární komory Jan Hašek.

Podle zemědělců teď bude sice ministerstvo šetřit na dotacích na rostlinnou výrobu (příští rok mají být stopnuty dotace na cukrovku), nicméně i tak jsou rádi. Chov skotu považují za klíčový.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Další z rubriky

Vilu koupil Zikmund od vládního rady, po zákazu se v ní scházeli disidenti

Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně

Stačil jeden pohled na Zlín a Miroslav Zikmund měl jasno: to je město, ve kterém by chtěl žít. Nikdy se netajil tím, že...

Zikmundovy stopy ve Zlíně: v divadle o něm byla hra, škola mu dala doktorát

Rektor Baťovy univerzity Petr Sáha a Miroslav Zikmund

O cestách Hanzelky a Zikmunda se nejvíce dozvíte ve zlínském muzeu, inspirovaly také místní divadelní tvůrce. Na jejich...

Budek po neshodách s členy ANO skončil, Otrokovice mají starostku

Starostka Otrokovic Hana Večerková.

Čtyři měsíce po komunálních volbách Otrokovice výrazně obměnily vedení města. Do jeho čela se postaví Hana Večerková z...

Najdete na iDNES.cz