Dopravní terminál může začít vznikat za rok, čeká se na modernizaci kolejí

  10:52aktualizováno  10:52
Dopravní terminál ve Zlíně, který výrazně usnadní přestupování z autobusu na vlak, se začne stavět nejdříve v roce 2020. Nejprve ale musí být vydané povolení na modernizaci tratě z Otrokovic do Zlína a Vizovic.

Nahradí současnou nevzhlednou budovu zlínského vlakového nádraží. A půjde o zásadní změnu. Nová několikapatrová výpravní budova za 100 milionů korun se posune blíže k centru a její součástí bude i parkovací dům pro 160 aut.

Investorem je holding Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka, který ještě loni plánoval, že s pracemi na terminálu by se mohlo začít na konci letošního roku (viz též Dopravní terminál ve Zlíně vznikne postupně, práce můžou začít příští rok).

To se však s určitostí nestihne. Terminál, přesněji řečeno výpravní budova, je totiž součástí modernizace železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic. To je zase investice státu, který na ni musí nejdříve získat stavební povolení.

„Bez tohoto povolení budova pozbývá smyslu. V případě, že SŽDC (Správa železniční dopravní cesty) získá povolení podle předpokládaného plánu a stávající průběh tomu nasvědčuje, je reálné počítat se začátkem výstavby v roce 2020 nebo 2021,“ uvedl ředitel pro strategii a rozvoj Z-Group Josef Růčka.

Fotogalerie

Stát si nyní vyřizuje územní rozhodnutí na elektrifikaci a zdvoukolejnění železniční trati. Vydané by mohlo být letos na jaře.

„Příští rok bychom chtěli mít stavební povolení,“ podotkl Karel Říha, který externě v této investici SŽDC zastupuje.

Vykupují se také pozemky, kterých je přes dva tisíce a vlastní je téměř 700 lidí. A někteří z nich už řekli, že svoji parcelu nechtějí prodat. SŽDC ale může ve veřejném zájmu potřebné plochy vyvlastnit s tím, že se na nich bude stavět, a souběžně pojede případný soudní spor.

Pokud tedy SŽDC získá příští rok povolení, nová výpravní budova by se mohla začít stavět. Do té doby se ale musí ještě Z-Group, stát i město dohodnout na její přesné náplni, která zatím není jasná.

„Nicméně lze očekávat, že v přízemí bude odbavovací část pro veřejnost. Součástí budovy bude i zázemí Českých drah a kompletní zabezpečovací a komunikační uzlový bod pro vlakovou dopravu SŽDC. V ostatních patrech by měl vzniknout parkovací dům s kapacitou zhruba 160 automobilů,“ sdělil Růčka.

Jedná se také o tom, kdo by parkoviště zaplatil. „Přesná náplň výpravní budovy bude řešena až v dalším stupni projektové dokumentace, na kterou probíhá výběrové řízení,“ dodal Růčka.

Plocha autobusového nádraží se mírně zmenší

I když je hlavním investorem dopravního terminálu Z-Group, některé jeho části bude platit město. Půjde především o úpravy některých cest a prostranství. Jenom na bedrech radnice zůstane přeměna křižovatky při výjezdu z autobusového nádraží na kruhový objezd.

„Tato kruhová křižovatka bude jedním z uzlů zajišťujících dopravní napojení areálu bývalých Baťových závodů,“ řekl náměstek primátora přes dopravu Michal Čížek.

V rámci první etapy výstavby dopravního terminálu se rovněž mírně zmenší plocha autobusového nádraží a vybudují nová odstavná stání pro autobusy.

Ve druhé etapě má přijít na řadu výstavba nové a prosklené budovy autobusového nádraží, která vyroste blíže k nadjezdu, a komerčního objektu opodál.

Kdy by se s nimi mohlo začít, není dosud zřejmé. Zemek dříve mluvil o roce 2023, ale naznačoval také, že ho do této části investice nic nežene.

„U nádraží by měl smysl třeba hotel pro lidi, kteří do města přijedou a potřebují nocleh na jednu noc, nebo třeba studentské ubytování,“ uvažoval před časem Zemek.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Spor o platby za školáky má řešení, starostové našli kompromis

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

V kauze kolem základní školy v Mysločovicích zřejmě přece jen vyhrají školáci. Pět ze šesti obcí, kterých se spor týká,...

Najdete na iDNES.cz