Odborníci tomu říkají efekt spolubydlení. Život na hromádce vede k různým

Odborníci tomu říkají efekt spolubydlení. Život na hromádce vede k různým očekáváním obou partnerů a obě strany prý těžko uspokojí. | foto: Profimedia.cz

Život na hromádce: skvělý nápad, nebo noční můra?

  • 327
Život na hromádce bez oddacího listu volí stále víc párů. Argumentují tím, že na úspěšný vztah nepotřebují úřední razítko. Výzkumy však hovoří ve prospěch tradičního, manželského soužití.

Život na hromádce volí podle průzkumů spíše lidé žijící ve velkých městech a lidé s vyšším vzděláním. "Tradiční role manželství je velmi silná, a i když v poslední době poněkud oslabuje, stále je význam této instituce nezanedbatelný. Je proto přirozené, že na vsích a menších městech, kde lidé žijí s větším sepětím s tradicemi, je role manželství silnější," podotýká k tomu psycholožka Marcela Vojířová.

"Pro mnoho lidí má symbolický význam, a i když zřejmě nikdo není tak naivní, aby se domníval, že mu manželství zajistí navždy spokojený vztah, přece jen je ukončení manželství spjato s tolika úředními úkony, že se jen těžko může jednat o impulsivní rozhodnutí jednoho okamžiku."

Průzkumy tvrdí, že nesezdané soužití volí páry především kvůli úsporám (není potřeba platit dva nájmy), testování svého vztahu, vyzkoušení si, zda dokáží společně žít, a současně jako nástroj lepšího poznání zvyků, charakteru a kupodivu i věrnosti toho druhého.

Život na hromádce versus manželství

Průzkumy také ukázaly, že dvě třetiny lidí se domnívají, že spolubydlení před svatbou je vynikajícím způsobem, jak se vyhnout v budoucnu rozvodu. Nicméně odborníci tvrdí něco jiného. Podle nich se naopak ukazuje, že ty páry, které spolu bydlely před svatbou na hromádce, jsou později v manželství méně spokojené a častěji se rozvádějí než ostatní páry.

Odborníci mají pro tento jev už dokonce i jméno: efekt spolubydlení. Je to údajně způsobeno rozdílným očekáváním, které mají od života na hromádce muži a ženy. Zatímco pro vás je spolubydlení jakýmsi testem vztahu, ona ho vnímá jako krok ke svatbě. Z toho potom vyplývá nespokojenost všech zúčastněných.

Stejnou skutečnost potvrzuje i výzkum z roku 2010, v němž se opět potvrdilo, že páry, které spolu žijí před svatbou na hromádce, se častěji rozvádějí. Zajímavé je, že podle vědců jejich šance na úspěšné manželství stoupá, pokud spolu začnou bydlet až po zásnubách, tedy maximálně rok před svatbou. Celá polovina párů však spolu žije na hromádce tři roky před svatbou. Odborníci také dospěli k závěru, že život na hromádce s ohledem na úspěšný budoucí vztah mnohem lépe zvládají lidé s vysokoškolským vzděláním.

A ke skutečnosti, že život na hromádce je méně stabilní, s horšími výhledy do budoucna i větším množstvím komplikací (například se v něm častěji vyskytují deprese, úzkostné stavy či domácí násilí), dospívají i ostatní výzkumy. Navíc mají sezdaní lidé údajně lepší i sexuální život. Je tomu tak prý proto, že jsou si citově blíž než lidé, kteří spolu "pouze" žijí na hromádce.

V podstatě jediný výzkum, který tvrdí, že se manželství zbytečně přeceňuje, byl zveřejněný vloni v magazínu Journal of Marriage and Family. Tvrdí, že život na hromádce má oproti manželství řadu výhod. Výzkumu se zúčastnily téměř tři tisíce respondentů a ukázalo se, že lidé žijící na hromádce mají větší sebevědomí a větší pocit štěstí, jsou flexibilnější, samostatnější a mají pocit většího osobnostního růstu. Sezdané páry zase trápí méně zdravotních problémů.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit