Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Je dobojováno, ale kdo vyhrál? Když se státy přou o vítězství a zásluhy

Z drobných úspěchů jsou masivní vítězství, totální prohry se naopak stávají taktickými ústupy. Co je pro jednoho epizodka, je pro druhého událost. Každý konflikt má alespoň dvě strany, a pokud to jen trochu jde, každý si výsledky interpretuje po svém. Seznamte s historickými příklady, kdy se výklady rozcházejí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M71a13r85e66k 63Š74i32m73o50n

3. 11. 2022 20:33

Lepší kapitulovat Západu než Rusku - nevím, jak to může Rusům lichotit. Ale Rusko je prostě jiné.

1 0
možnosti
Foto

hmm to s tou ruskou invazi do japonska je nebetycna blbost ale :D kde by na to rusaci vzaly vylodovaci plavidla, podpurny lode, meli nulovou zkusenost s planovanim a logistikou takovyhle operaci. Staci se podivat jen na pripravy na operaci overlord, nemluve o amorickych pripravach na vylodeni v japosku. A sila atomoych bemb nebyla tom ze vhyladily mesto, ale ze to mesto se zemi dokazalo srovnat jedno jedin letadlo, ne flotila desitek bombarderu. A japonci nevedeli ze tech bomb maji americani jen par to jejich pouziti byl genialni psychologickej trik v podstate pac jim rikal kdyz budem chti tak vas vymazem z povrchu behem par dnu.

10 0
možnosti
FO

Sachalin byl z poloviny sovětský po celou dobu války. Také největší útok na jižní část nebyl z moře, ale právě přes tuto pozemní hranici. Navzdory výraznému přečíslení, Rudá armáda nedokázala o mnoho postoupit. Následovala blokáda jihosachalinských přístavů a výsadky v těchto přístavech. Nešlo tedy o vylodění jako v Normandii. Vyloděné jednotky čítaly celkem méně než deset tisíc mužů. Po krátkých bojích v těchto přístavech se japonské jednotky vzdaly - Japonsko je nebylo schopno ani zásobovat, ani evakuovat.

Hokkaidó by rozhodně tak snadný oříšek nebyl, ale podobným způsobem by ho asi Rudá armáda získat dokázala také. Nebyl to moc obydlený ostrov, Japonci na něm neměli výrazné síly. S dalšími japonskými ostrovy by to ale takhle snadno už nešlo.

Výrazný problém japonské armády bylo, že miliony japonských vojáků byly na kontinentě - v Číně a Indočíně. Mandžusko sice Rudá armáda dobyla, ale dál by to měla také hodně těžké. Dokonce někteří japonští velitelé chtěli v Číně dál bojovat i po kapitulaci Japonska. Měli tam obrovskou armádu ovládající obrovské území. Mandžusko bylo jen menší částí, japonská armáda zde byla špatně vycvičená a zásobovaná. Navíc zcela selhala japonská rozvědka a hlavní útok přišel překvapivě přes hory.

Zcela jistě byly atomové bomby velkým důvodem pro kapitaluci. Jasně je tak uvedl i japonský císař ve svém (jinak obecně poměrně nejasném) kapitulačním projevu. Sověti také Japonsku vyhlásili válku až po svržení bomby na Hirošimu. V době, kdy císař zadal vládě, aby kapitulovala, se sověti v jihosachalinských přístavech ještě ani nevylodili.

4 0
možnosti
PB

P56a83v47e36l 70B72e36r61a53n

3. 11. 2022 11:27

Hodně zkratkovité, nepřesné a relativizující popisování dějin...;-)

Třeba ruská kampaň - z jednotek poslaných do Ruska netvořili Francouzi ani 1/5 z celkového počtu (125 000, přes polovinu tvořili Němci)... A Napoleon se vrátil s cca 70 tisíci... Ale s Napoleonem táhli do Ruska také Rakušané (35 tisíc) kteří se vrátili skoro všichni nebo Prusové (15 tis), kteří také uzavřeli s Rusy příměří a vrátili se... Holanďané (15 tisíc) se "zmizeli", ale většina z nich se následně objevila v holandské armádě a bojovala pod Wellingtonem u Waterloo... Prostě krásná hra s čísly, kdy na začátku vezmeme všechny, kdo se kolem kampaně jenom mihne a na konci jenom těch pár, co se nám hodí...;-)

V článku se také naznačuje, že u Waterloo prohrál Napoleon jenom díky invazi do Ruska a ruským generálům, kteří mu dříve zdecimovali armádu (což samo o sobě není ani z poloviny jejich zásluha)... Jako by neexistoval rok 1813 a bitva u Lipska - největší bitva napoleonských válek...

Bitva u Waterloo byla menší prostě proto, že Napoleon byl dříve sesazen, byl "mír" a armády byly redukovány a na znovu vytvoření měly obě strany jenom oněch pověstných "100 dní"... Atd., atd...;-)

3 0
možnosti

co se koukam, tak v bitve u lipska bylo nejvetsi vojsko v koalici proti napoleonovi opet ruske.

0 0
možnosti
Foto

Autor je zjevně přítelem ruska. Jeho článek mi připomíná knihy z 50. let popisující jak prakticky všechny vynálezy vymyslel nějaký rusák.

5 11
možnosti

Rusko (presne receno SSSR) je v clanku zmineno jen jednou a to ne v zrovna lichotivem svetle (i drsni japonci se okupace SSSR obavali)

2 0
možnosti
JH

ma autor aspon nejake zakladne vzdelanie z historie? Vykresluje tu vojnu vo Vietname ako boj Americanov s Vietnamcami. V podstate islo o zastupny konflikt v obcianskej vojne, kde severnych komunistickych Vietnamcov podporovali SSSR a Cina a juznych demokratickych Vietnamcov USA a dalsi spojenci. Tu vojnu v ziadnom pripade Vietnamci nevyhrali, vyhrali ju komunisti a uvrhli Vietnam do desatrocia trvajucej chudoby, z ktorej sa doteraz nespamatali. Priehladna manupiliacia, pane Dohnale

9 3
možnosti
EL

Ano, pro Američany to byla podobná epizoda, jako Korea. A když se z Vietnamu v roce 1973 stahovali, platilo příměří z ledna (Pařížské dohody), tedy vlastně stejný stav, jaký je v Koreji dodnes. To, co se stalo pak a vyvrcholilo pádem Saigonu v dubnu 1975 už nebyla americká válka.

3 0
možnosti
EL

No to je zase roztomile manipulativní článek. V podstatě se dozvídáme, že všechna podstatná vítězství ve skutečnosti vybojovali Rusové a případná vítězství Britů nebo Američanů jsou nepodstatné epizody. No, na počet mrtvých asi ano.

K americké válce o nezávislost autor připsal :

Všichni totiž měli mnohem větší starosti s Napoleonem a startující revolucí ve Francii, tedy událostmi, které měly na aktuální dění v Londýně mnohem větší dopad.

Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/valka-primeri-interpretace-spojene-staty-kanada-nezavislost-waterloo.A200225_171642_xman-styl_fro

Jenže v té době žádný Napoleon nikde ničemu nevelel a do vypuknutí revoluce ve Francii zbývalo ještě 6 - 14 let podle toho, jaký okamžik války za nezávislost rozebíráme.

Waterloo vs. Rusko - ano, v Rusku Napoleon utrpěl obrovské ztráty, ale ty mu nezpůsobil Kutuzov. Jak se historici shodují, Napoleonovu Velkou armádu v podstatě zlikvidovaly nemoci při postupu bažinami dnešního Běloruska a Ukrajiny, u Borodina měl už jen asi 20% bojeschopných mužů. A to Borodino bylo typické "vítězství obou stran", po kterém údajně poražený Napoleon obsadil Moskvu. Po ruském tažení se poměrně rychle vzpamatoval a poražen byl hlavně v bitvě u Lipska, také s ruskou účastí, ovšem pod velením Schwarzenberga. Tam bojovalo minimálně 2x více vojáků, než u Borodina.

A k japonské kapitulaci Rusové jistě přispěli, stejně, jako k ní přispěly americké nálety a hlavně Okinava a Ivodžima. Bylo jasné, že k invazi na japonské ostrovy brzy dojde z obou stran a že to bude šílený masakr. Japonští odpůrci kapitulace nechtěli vyhrát, chtěli hrdinně zemřít za císaře. Jenže přišel ještě jeden zlom - z navrhovaných podmínek kapitulace zmizel požadavek sesadit a soudit císaře. Tím se najednou pro část japonského velení stala kapitulace přijatelnou, zbytek většinou po císařově oznámení kapitulace spáchal sebevraždu.

7 6
možnosti
RN

Co se týče autorova posledního odstavce, tak ona ta sovětská invaze na Sachalin (víceméně nebráněný) byla takovou tragikomickou akcí, sověti neměli víceméně ani žádná výsadková plavidla. K invazi na jakýkoliv japonský ostrov už by je potřebovali a to ve velkém množství.

0 0
možnosti

Dost dobry clanek (jiste by se dalo o necem polemizovat, ale uz jen to, ze nabidne jinou perspektivu, se ceni).

Jeste ze jsem xman a ne ona, tam se malokdy resi neco takoveho:-)

2 2
možnosti
  • Nejčtenější

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

18. května 2024

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako...

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho spát, stát, hýbat se. Studie zkoumala optimální denní režim

17. května 2024

Hýbat se je zdravější než sedět, spánek se nemá podceňovat. Základní náhled máme všichni. Jenže jak...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlapat, vystavit, vyvrhnout. Televizní soutěž ženy ničila kamerami a skalpely

21. května 2024

Premium Vybrali nejnešťastnější, nejzoufalejší ženy. Mělo se jim dostat proměny, která postaví jejich život...

Pošlapat, vystavit, vyvrhnout. Televizní soutěž ženy ničila kamerami a skalpely

21. května 2024

Premium Vybrali nejnešťastnější, nejzoufalejší ženy. Mělo se jim dostat proměny, která postaví jejich život...

OBRAZEM: Jsem to já. Před 75 vznikla slavná nahá fotka Marilyn Monroe

20. května 2024

Je to příběh o nouzi, hrdosti, uznání. Ono nahé focení před rudým sametem podstoupila v roce 1949...

Fascinace mimořádnou brutalitou. Mad Frank bral turisty na místa svých zločinů

19. května 2024

Premium Před deseti lety zemřel jeden z nejznámějších gangsterů Frankie Fraser. Člen nechvalně proslulého...

Starým lidem hrozil kletbami. Svého vraha paní proto kryla ze strachu

18. května 2024

Premium Poslední zářijové noci roku 1932 rozzářily noční tmu nad městečkem Rokytnice na Přerovsku plameny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!