Pořád vysmátí lidé jsou podezřelí, říká komik a básník Pavlásek

Vyniká jako komik, je však též spisovatelem a ilustrátorem, vybojoval třetí místo ve Star Dance. Nyní vydává sbírku vlastních básní. „Do pětadvaceti jsem se cítil být básníkem, pak jsem vylezl z ulity a stal se komikem,“ líčí Lukáš Pavlásek pro magazín 5plus2. Knihu Racek a moře doprovodil i vlastními fotografiemi.
Svou sbírku básní Racek a moře vydal sám. Jeho nakladatelství se pyšní názvem...

Svou sbírku básní Racek a moře vydal sám. Jeho nakladatelství se pyšní názvem Nakladatelství Lukáš Pavlásek – Vládce všech galaxií. | foto: Profimedia.cz

Sbírka básní s názvem Racek a moře vyšla teprve nedávno. Mnozí lidé přitom ani netuší, že to zdaleka není vaše první koketování s poezií, že?
Napsal jsem už předtím tři knížky básniček pro děti. U básní jsem však v podstatě před léty začínal. Odmala jsem pořád něco vytvářel. Měl jsem takové dvě polohy. Jednak jsem dělal různé scénky pro rodinu, pro kamarády na táboře a tak podobně. Furt jsem se předváděl, dělal ze sebe šaška a byl jsem rád, když se lidi smáli. No a ta druhá stránka přišla, když jsem objevil poezii. To bylo poprvé už v dětství, když jsem si četl verše v čítankách. V pubertě pak poezie trošku převážila. Začal jsem se uzavírat víc do sebe a cítil jsem se být básníkem.

Vydrželo vám to dlouho?
Do pětadvaceti let. Do té doby jsem skoro pořád seděl doma a napsal stovky básní. Nikam jsem je však nenosil, neposílal jsem je do žádných časopisů ani nic podobného. Dělal jsem si jen takové knížečky pro sebe. Až v těch pětadvaceti letech jsem se rozhodl, že vystoupím ze svého bytu a své ulity básníka a stanu se komikem. Poezie mi zůstala v tom, že jsem psal knížky pro děti a texty k písničkám. Až teď jsem si po čase zase zkusil napsat knížku básní pro dospělé.

Inspiraci k aktuální sbírce jste sbíral hlavně ze svých cest po světě. Napadají vás verše, i když jdete jen tak po ulici, nebo jedete tramvají?
Ano, to se mi stává. Většinou to mám však tak, že se musím aktivovat, aby ke mně nápad vůbec přišel. Musím zkrátka hlavně chtít něco udělat. Když vím, že chci napsat knížku básní, tak víceméně koukám okolo, přemýšlím nad tím a nějaká básnička mě prostě napadne. Stejné je to, když vím, že musím vymyslet nový stand-up. Prostě koukám okolo.

Lukáš Pavlásek

Narodil se 24. července 1978 v Humpolci. Absolvoval Střední knihovnickou školu v Praze, poté pracoval mimo jiné v pojišťovnictví. Patří mezi nejúspěšnější české představitele žánru stand-up komedie, v němž se pohybuje od roku 2005. Napsal i ilustroval několik knih: Z deníku ajťáka, Ajťák vrací úder, Ve tmě jako v ranci jdou tři počůránci a další. Zahrál si v seriálu televize Nova Na vodě. Před třemi roky skončil třetí v taneční show StarDance

Spojení vás a poezie může být pro ty, kteří vaši práci nesledují až tak detailně, poměrně překvapivé.
To ano, věděl jsem, že to nebudou brát všichni, protože poezie není většinový žánr a není pro každého. Řekl jsem si, že budu rád, když to pár lidí osloví a někdo si třeba i řekne, že chce poznat i jinou moji stránku, než je vidět obvykle.

Jak jsou na tom vůbec dnes Češi se vztahem k poezii? Sám připouštíte, že to není zrovna masová záležitost.
Poezie se vždycky četla málo. Není to nějaká novinka dnešní doby. Platilo to tak třeba i za doby první republiky. Nemá smysl si v tomhle dřívější dobu nějak idealizovat. Nedávno jsem četl knížku vzpomínek Julia Firta, který byl za první republiky nakladatelem, a on sám psal, že Nezvalovy knížky vycházely například v nákladu patnácti set kusů. Většina – třeba osmdesát procent, se navíc neprodala. Za války vycházely knížky v několikatisícových nákladech, protože lidé poezii četli víc. Za doby protektorátu to pro ně znamenalo něco víc. Jinak to však i dříve byla spíše záležitost pár stovek výtisků. Stejně jako dneska.

Dají se nějak básně víc přiblížit i těm, kteří sami od sebe poezii nevyhledávají?
Zajímavá věc je, že lidé vnímají a mají rádi například texty písniček, což je vlastně také poezie . Já moc nerozlišuji mezi básněmi a texty písní, protože poezii vidím v obojím. V této formě mají k poezii blízko, protože ji zpřístupňuje muzika. Pak si najdou cestu i k textu. Snažím se zpřístupňovat tento žánr tím, že dávám básničky na Instagram a začal jsem k tomu ještě fotit, takže fotky doprovázím básněmi. Právě tato kombinace fotky a básničky lidi víc přitáhne.

Z knihy Racek a moře

Z parníku stoupá sloupec kouře

je léto a u vody není stín

a z lesa běží jako bouře

Tom Saywer a Huckleberry Finn

Smějí se mávají ze břehu

pak sedí s udicí u řeky

mají poklad a kus příběhu

ten parník tu bude navěky

Na pozdrav mávnou a v dálce mizí

jdou pryč - a kam já to vím

ze světa výmyslů lží a krizí

spěchají za dobrodružstvím...

Je psaní knih a poezie kompenzace, kterou vyvažujete práci stand-up komika?Aby zkrátka vládla mezi humorem a vážnem rovnováha?
Nevím, jestli je to kompenzace a vlastně ani nemám rád rozdělení mezi vážným a humorným. Pro mě se obojí neustále proplétá. Každá komika vzniká z vážné situace a život není jenom srandovní, nebo jenom vážný. Vážná věc může být často směšná a legrační. Vlastně je mi podezřelé, když je někdo neustále vysmátý a pořád dělá vtípky. To přeci není úplně normální.

Stejně tak je divné, když je někdo celý život vážný a ani se nezasměje. To je vlastně ještě divnější. Pro mě to není kompenzace, ale spíš nějaká jiná stránka povahy. Nevím, jestli jsem introvert nebo extrovert, ale když jsem na jevišti, tak se nakopnu a dělám zábavu – pokud mám diváka. A když ho nemám, přemýšlím zase nad něčím jiným.

Vy si své knížky sám také vydáváte. Jak jste se k tomu dostal?
První dvě knížky jsem vydal u velkého nakladatelství, ale u té další mě oslovili přímo lidi z distribuce. Navíc mám kamaráda, který dělá grafiku, tak jsem se rozhodl zkusit si ji vydat sám. Jsem původně vystudovaný knihovník a mám knížky rád. Tento způsob má výhodu, že se jim můžu trochu víc věnovat. Nevýhoda je, že to stojí také víc času, protože se o spoustu věcí starám sám a ve výsledku se výtisků prodá méně. Je pravda, že kdybych si knížky nevydával sám, vydělal bych na nich asi tak třikrát víc. Není to úplně ideální, ale zatím mě to však takhle baví.

Kromě psaní se pořád věnujete hlavně vystupování. Na co nového se v nejbližší době chystáte?
Mám svůj celovečerní stand-up program Kdo nepláče, není Čech, se kterým vystupuji. Zatím jsme měli asi padesát repríz. Až jich bude sto nebo sto padesát, chtěl bych udělat někdy příští rok druhé představení. Pořád také jezdíme s představeními Na stojáka a teď nedávno jsme udělali jako takový experiment film Na stojáka v kině – Zepředu i zezadu. Je to záznam představení včetně scén ze zákulisí. V listopadu se film dostal do kin a teď v prosinci se objeví na DVD. Pak dělám ještě na spoustě dalších věcí, ale to nechci prozrazovat.

To jste tedy hodný.
Dobře, tak například píšu takový seriál na internet, ale dokud to nemám hotové, nechci říkat víc. Doufám, že budu mít hlavně čas ho dokončit.

Už je to deset let, co jste opustil klasické zaměstnání a přešel na volnou nohu komika. Prý vás k tomu ale musel pošťouchnout váš nadřízený.
Takhle to přímo nebylo, ale je pravda, že když jsem začínal účinkovat v Na stojáka, stala se mi jedna taková příhoda v pojišťovně, kde jsem dělal. Šel jsem po chodbě a zastavil mě jeden pán z představenstva a povídá mi: „Co tu děláte? Sledujeme vás, když vystupujete na HBO a když pak přijdete do jídelny, všichni na vás zírají. Vy byste měl být někde jinde. Co tady pořád ještě děláte?“ Tak jsem si řekl, to je pravda. Co tady ještě dělám?

Je to pro vás práce – rozesmívat lidi?
Nepřistupuji k tomu jako k práci, protože je to něco, co mě baví. Nechtěl bych už dělat něco jiného.

Autoři:
  • Nejčtenější

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže posedlého vlastní velikostí, která mu posvěcuje násilí, teror vůči nejbližším a...

1. října 2024

Jaký jazyk dal lidem Stvořitel? Zjistit to mělo trýznění miminek tichem

Premium

Sirotky či děti uloupené rodičům nechali vychovávat v absolutním mlčení, bez jediného slova proneseného lidskou řečí. Pod trestem smrti se na ně nesmělo promluvit. Prastarý experiment, který byl...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čechy bývaly bohaté také z obchodu s otroky, líčí historik Lutovský

Premium

Slavníkovci. Všemocný rod úsvitu našich dějin, nebo hrstka příbuzných českých panovníků? Největší nepřátelé Přemyslovců, nebo jen vymyšlení protivníci? Bylo dobytí jejich sídla v Libici u řeky...

27. září 2024

Dávka dělá jed, říká fitness kouč Liška. Největší zlo je podle něj alkohol

Již deset let se aktivně věnuje fitness a zdravému životnímu stylu, sbírá ceny na soutěžích a má za sebou tisíce spokojených klientů. Jako trenér se specializuje na redukci tuku a nabírání svalové...

4. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak čelit cholesterolu bez potu. Studie zjistila, jak cvičit

Je jedním z varovných zdravotních indikátorů, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. „Zlému“ cholesterolu se však dá čelit, a španělská studie shrnuje jak. Její nadějeplnou zprávu doprovází...

27. září 2024

Na čerstvém vzduchu 80 metrů vysoko. Reportér lezl na větrnou elektrárnu

Premium

Pode mnou skoro sedmdesát metrů žebříku. Začnu si víc pomáhat rukama, čehož na konci lituju, protože jsem mnohem vysílenější, než bych jinak byl. Jezdec u mého pasu najednou nejede... Jak se stoupá...

4. října 2024

Dávka dělá jed, říká fitness kouč Liška. Největší zlo je podle něj alkohol

Již deset let se aktivně věnuje fitness a zdravému životnímu stylu, sbírá ceny na soutěžích a má za sebou tisíce spokojených klientů. Jako trenér se specializuje na redukci tuku a nabírání svalové...

4. října 2024

Byli dobrodruhy, rváči i duelanty. České velikány baroka oceňovala celá Evropa

Premium

Malíři, sochaři, architekti, spisovatelé, šlechtici i cestovatelé. Velcí mužové barokních dob z Čech a Moravy, kteří se svými dobrodružnými osudy často na hraně života a smrti zcela vymykají...

3. října 2024

OBRAZEM: Příšery z hlubin, podvodní elegance. Oceány se nabídly fotografii

Zaznamenávají dramata i netušenou poetiku. Ohromující, velkolepé výjevy a též ladnou, noblesní krásu. Fotografie ze světa jsou oslavou krásy, která stojí za to, aby vystoupala z hlubin. Pomáhá jí...

3. října 2024

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...