Domov seniorů je v karanténě, za voliči přišla komise v ochranných oblecích

  • 1
Klienti českobudějovického Domova pro seniory Máj ubytovaní v odlehčovací službě v Tylově ulici patří k těm, za kterými musela kvůli sněmovním volbám přijet speciální komise. Zařízení je totiž od 1. října v karanténě kvůli nákaze covidem mezi klienty. Odvolili celkem tři klienti a čtyři zaměstnanci.

Členové volební komise vyslané Jihočeským krajem přijeli do domova nedaleko Polikliniky Jih ve čtvrt na devět ráno. Oblékli se do ochranných obleků, nasadili si respirátory a ochranné štíty a za doprovodu staniční sestry vyrazili za voliči.

Zdrželi se půl hodiny a podle staniční sestry Pavlíny Novákové se vše obešlo bez problémů. „Klienti měli jasno v tom, jakou stranu chtějí volit,“ komentuje.

Personál zajistil vše i po technické stránce. „V místnosti bylo místo pro úpravu hlasovacích lístků, kam jsme každého z klientů jednotlivě dovedli. Tam pak každý dal do obálky lístek vybrané strany a vhodil do urny, kterou komise přinesla,“ popisuje Nováková s tím, že zbylé hlasovací lístky poté okamžitě skartovali.

„Původně u klientů moc velký zájem o volby nebyl. Ale v momentě, kdy zjistili, že volební komise přijde za nimi, jejich zájem se zvýšil. Celkem volili tři z našich šestnácti klientů,“ říká sestra s tím, že možnost volit přímo v zařízení využili také čtyři lidé z personálu.

Z důvodu karantény mají totiž takzvanou překážku volebního práva a nemohou volit klasicky.

„Volby probíhaly podobně jako když se volí do klasické přenosné volební schránky. To znamená, že voliče jsme identifikovali a pokud neměli vlastní, poskytli jsme jim hlasovací lístky s obálkou. Následně provedli volbu. Jediný rozdíl v podstatě byl v těch zvýšených hygienických opatřeních,“ popisuje člen volební komise František Malý.

Další podobný výjezd podle něho komise zatím neplánuje. Pokud by ale krajská hygienická stanice v nějakém dalším zařízení vyhlásila karanténu, jeho klienty navštíví a možnost volit zajistí úplně stejně.