S reklamací kvůli závadám v Aquasvětě Chomutov neuspěl, chce se soudit

  • 2
S téměř dvouměsíčním zdržením se po opravě podlahové hydroizolace a dalších závad opět otevřel chomutovský Aquasvět. Veřejnost ale může zatím využívat jen 25metrový plavecký bazén. Rekreační část ještě zůstává zavřená. Kvůli závadám chce jít město do soudního sporu, náklady za opravy bude vymáhat.

„Původně jsme předpokládali, že Aquasvět bude otevřen od ledna. Z několika různých důvodů, od nedostatku stavebního materiálu na trhu až po další zjištěné závady, se realizace ale protáhla. Hotový je sportovní bazén a jsme rádi, že alespoň ten můžeme otevřít. Práce v rekreační části potrvají zhruba ještě jeden měsíc,“ přibližuje náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

Sportoviště bylo uzavřeno více než rok. Nejdříve kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru. Loni na jaře pak areál uzavřel havarijní stav hydroizolace podlah. Voda z bazénů prosakovala do spodních pater včetně strojovny. Místy se odlupovala omítka a objevovala se plíseň, na stěnách byla viditelná vzlínající vlhkost.

Podle náměstka Dindy však nešlo rekonstrukční práce vzhledem k časové náročnosti přípravy realizace skloubit s uzavřením v době pandemie.

V průběhu opravy řemeslníci museli nejdříve odmontovat veškeré vnitřní vybavení včetně ocelové konstrukce tribuny u sportovního bazénu, vybavení kuchyně, šatnových boxů i dalších prvků. Následně vybourali všechny podlahy až na nosnou stropní konstrukci a položili novou hydroizolaci. Po skončení museli položit dlažbu a vše namontovat zpět.

Práce měly původně vyjít na necelých 20 milionů korun, ve finále ale zaplatí město 24 milionů korun.

„Náklady narostly, protože se proti původnímu plánu musely mimo jiné udělat znovu i odtokové žlaby kolem bazénů v obou halách. Jejich kvalita byla špatná a nebylo možné je napojit na novou hydroizolaci,“ popsal Dinda.

Město si nechalo současně udělat i průzkum střešní konstrukce nad rekreační částí a obvodového pláště celé budovy. „Zjištěny byly další závady, které bude potřeba v brzké době řešit. Doufám, že se to ale už obejde bez dlouhodobého uzavření centra,“ podotkl Dinda.

Deska spadla na dítě

Sumu, kterou radnice za opravu vnitřku centra zaplatí, chce nyní vymáhat po původním zhotoviteli. V minulosti město už řadu závad reklamovalo, dodavatelé ale opravili jen drobné věci.

„S problémy, které vznikly už při stavbě Aquasvěta, se potýkáme dlouhodobě,“ poznamenal Dinda.

Největším problémem se ukázala být právě vadná hydroizolace, kdy podle vedení města zhotovitel nedodržel správný technologický postup. S reklamací hydroizolace ale město neuspělo, a muselo se tak pustit do opravy.

„Práce město v minulosti reklamovalo, ale firma reklamaci odmítla uznat. Závady jsme museli začít řešit s jinou firmou. Veškeré opravy máme zdokumentované a vynaložené finanční prostředky budeme vymáhat po tom, kdo škodu způsobil, soudně,“ řekl Dinda.

Sportoviště za 393 milionů korun se otevřelo před deseti lety. Částku 252 milionů pokryla dotace. V létě 2016 se v rekreační části bazénu zřítila dekorační deska ze stropu a spadla na dětského návštěvníka.

O stavbě nového areálu na Zadních Vinohradech bylo rozhodnuto už v roce 2008. Město tehdy řešilo problém nevyužitých bývalých kasáren v okrajové lokalitě a v rámci Integrovaného plánu rozvoje města zde naplánovalo a vybudovalo nové centrum kultury a sportu.