Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

Část 2/4

První generace

Vyčkávací munice je poměrně nový prostředek, který se objevil na začátku 80. let. Hlavním popudem pro její vývoj byly velmi nebezpečné mise na potlačení nepřátelské protivzdušné obrany SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses). Po zavedení a nasazení prvních protiradiolokačních řízených střel AGM-45 Shrike ve Vietnamu, se obsluhy PVO naučily, že navádění střely je možné „oblbnout“ přepínáním mezi dvěma dostatečně vzdálenými radary. Čidlo střely tak dlouho „vybíralo“ mezi dvěma cíli, až mu nestačila výchylka, manévr nutný k zásahu byl tak prudký, že se tělo rakety zlomilo nebo střela prostě dopadla někam do prostoru mezi oběma radary.

Britové na to vymysleli „medicínu“ v podobě řízených protiradiolokačních střel ALARM (Air Launched Anti-Radiation Missile). Ty byly vybavené programovatelným pasivním senzorem, měly dva raketové motory, padák a dolet kolem 90 km. Pilotovi stačilo ALARM odpálit do prostoru cíle. Pokud se obsluha PVO bránila vypnutím radaru, ALARM přešla do vyčkávacího módu. Nastoupala do výšky 13 000 m, vypustila padák a pomalu klesala k zemi. Po opětovném zapnutí radaru střela padák odhodila a s pomocí druhého motoru akcelerovala na rychlost 2M+, aby zasáhla cíl, dříve než jej obsluha znovu vypne. Bylo vyrobeno 750 kusů, z toho zhruba 200 spotřebováno v různých konfliktech.

Vyčkávací řízená střela ALARM podvěšená na letounu Tornado GR.4

AGM-136 Tacit Rainbow měl chránit bombardéry a ničit nepřátelskou PVO.

Američané přibližně ve stejné době pracovali na systému AGM-136A Tacit Rainbow. AGM-136 měla být součástí výzbroje bombardérů B-52 Stratofortress, případně dalších pilotovaných útočných letadel. Osádky měly „roje“ AGM-136 vypustit až 450 km před cílem. Ty měly letět před útočnou vlnou, vyčkávat v prostoru bráněném PVO a zjištěné radary ničit nárazem a explozí 18kg bojové hlavice. Program byl zrušen bez toho, že by došlo k zahájení sériové výroby.

Jedním z průkopníků použití dronů, potažmo jejich sebevražedných verzí je Írán. Ten na základě zkušeností z vleklého konfliktu s Irákem, vyvíjí již od roku 1986 sebevražedné drony HESA Ababil. Ale první kusy byly íránské armádě dodané až v roce 1993. Postupně vzniklo pět vývojových řad označených Ababil 1 až 5. Ababil 5 je bojový dron. Ababil 1 je sebevražedný dron, o kterém nejsou prakticky žádné informace. Od řady Ababil 2 jsou odvozené sebevražedné drony Qasef-1, Qasef-2K.

Íránský dron Ababil 2, který je základem sebevražených Qasef-1.

Sestřelený Qasef-1

Drony s hmotností kolem 80 kg a rozpětím 3,25 m pohání dvojválcový motor WAE-342 s výkonem 19 kW. Dron má maximální dolet kolem 120 km nebo vytrvalost až 2 hodiny, záleží na vzdálenosti od místa vypuštění. Dron nese bojovou hlavici s odhadovanou hmotností 30 kg. Tyto drony kromě íránské armády používá Hamás, Hizballáh a jemenští povstalci Hútiové. Drony byly poprvé nasazeny Hizballáhem proti Izraeli v roce 2006. Nejméně tři se podařilo izraelskému letectvu sestřelit. Hútiové nasadili v roce 2019 drony Qasef-2K proti saúdským ropným zařízením a bateriím protiletadlových řízených střel MIM-104 Patriot.

Vzhledem k omezeným lidským zdrojům a množství nepřátel měl k bezpilotním prostředkům velmi blízko také Izrael. Jeho první sebevražedný dron, určený pro mise SEAD, byl IAI (Israel Aerospace Industries) Harpy. Ten vycházel z jihoafrického programu ARD-10 firmy Kentron z druhé poloviny 70. let. ARD-10 však skončil pouze u prototypů, které Izraelci odkoupili a zdokonalili. Izraelský IAI Harpy byl poprvé otestován v roce 1989 a stal se základem takzvané série H sebevražedných dronů Harpy, Harop, Mini Harpy a Harpy NG.

Izraelský IAI Harpy na aerosalonu v Paříži 2007

Izraelský IAI Harop na aerosalonu v Paříži 2013

Popudem k vývoji izraelských sebevražedných dronů byly zkušenosti z umlčování nepřátelské PVO během války v roce 1973 a operace Mole Cricket 19 v roce 1982. Tehdy se ukázalo, že časová prodleva mezi zjištění cíle průzkumným dronem a zásahem vlastního „pilotovaného“ letectva může být dost dlouhá na to, aby obsluhy stihly radar sbalit nebo vypnout. Ideální by bylo, kdyby dron mohl rovnou zaútočit.

Výsledkem byl dron s hmotností 135 kg, připomínající tvarem torpédo s delta křídlem, poháněný Wankelovým motorem AR 731 s výkonem 28 kW. IAI Harpy nese hlavici pasivním radiolokačním (RL) přijímačem. Pravděpodobná kruhová odchylka od cíle CEP (Circular Error Probable) je pod 1 m, takže tříštivo-trhavá bojová hlavice s hmotností 32 kg má dostatečný účinek na to, aby cíl spolehlivě zničila. Dron má dolet až 100 km nebo vytrvalost až 2 hodiny.

Jihoafričané neprodali ARD-10 jen Izraelcům, ale i Íránu. Ten na jeho základě vyvinul sebevražedný dron Shahed 131, který rozměrově i výkonově odpovídá IAI Harpy. Írán tyto drony dodává Rusku, které je používá na Ukrajině pod označením Geran-1.

  • Nejčtenější

Hackerský průlom. Z peněženky, k níž zapomněl heslo, získal miliony dolarů

v diskusi je 75 příspěvků

28. května 2024  18:02

V roce 2013 přišel Michael při poruše pevného disku o heslo k digitální peněžence, ve které měl...

Benzín dodá špagetám říz, pizzu vylepší lepidlo. Googlu se zbláznila AI

v diskusi je 92 příspěvků

29. května 2024

Snad žádná jiná technologie se nevyvíjela tak rychle jako v posledních měsících umělá inteligence....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejtěžší dělostřelecká baterie bojující proti invazi měla kanony z Plzně

v diskusi je 35 příspěvků

2. června 2024

Invazní síly mířící přes Kanál k plážím Normandie spatřila jako první posádka těžké dělostřelecké...

Nejlepší přítel zabijákem. Čína testovala robotického psa s útočnou puškou

v diskusi je 46 příspěvků

29. května 2024  11:23

Čína během společného vojenského cvičení Číny a Kambodži „Zlatý drak 2024“ testovala robotického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

v diskusi je 21 příspěvků

1. června 2024

Před 100 lety probíhal v Moskvě třináctý sjezd ruských bolševiků, první sjezd po Leninově smrti....

Čínská sonda jako první odebrala vzorky z odvrácené strany Měsíce, míří domů

v diskusi je 34 příspěvků

4. června 2024  8:22

Modul čínské sondy Čchang-e 6 úspěšně odstartoval z odvrácené strany Měsíce ke zpátečnímu letu na...

Funkce Windows 11, které jsou zatím ve vývoji a možná se jich ani nedočkáme

v diskusi jsou 4 příspěvky

4. června 2024

Testovací verze Windows 11 ukazují možné nové funkce tohoto systému. V přípravě je například změna...

Před 100 lety zemřel v sanatoriu u Vídně světoznámý spisovatel Franz Kafka

v diskusi je 1 příspěvek

3. června 2024

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel před 100 lety, třetího června 1924,...

Prohlížeč se schopnostmi, které v jiných jen tak nenajdete

v diskusi je 9 příspěvků

3. června 2024

Vivaldi je multiplatformní internetový prohlížeč. Netěší se sice tak velkému zájmu uživatelů jako...

Rozdáváme ortodontické dudlíky MAM zdarma!
Rozdáváme ortodontické dudlíky MAM zdarma!

Už vaše miminko odrostlo dupačkám a začíná objevovat svět? Rostou mu první zoubky a vy přemýšlíte, jaký pokračující dudlík mu pořídit? Máme pro vás...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...