Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Závody ve zbrojení: americko-čínský souboj ve vývoji umělé inteligence

USA několik desetiletí překonávaly protivníky v oblasti výzkumu a vývoje téměř všech vojenských technologií. V současnosti se ovšem objevují první známky zpomalování amerického náskoku. Počínající závody ve zbrojení v oblasti umělé inteligence mezi Čínou a USA podtrhují význam této technologie v budoucnosti.

Příklady využití umělé inteligence v ozbrojených silách | foto: US Army

Podle řady komentátorů umělá inteligence přinese revoluční změnu v oblasti velení a řízení boje na taktické, operační i strategické úrovni. Omezené kognitivní schopnosti neumožňují lidem přijímat obrovské množství informací z různých zdrojů a na jejich základě se rychle a správně rozhodnout.

Například prvky umělé inteligence dokážou nabídnout v pochopitelné a názorné podobě lidem nejlepší možnosti dalších kroků – lidé se následně musí rozhodnout, kterou zvolí. Stát s nejlepší úrovní umělé inteligence tak bude mít pravděpodobně nejlepší dovednosti v řízení boje na všech úrovních (tedy taktické, operační i strategické), a to nejen v oblasti vojenství, ale i v oblasti politiky, ekonomie, zpravodajských služeb, průmyslu atd.

Ministr obrany USA James Mattis v lednovém proslovu na Univerzitě Johnse Hopkinse varoval publikum před ztrátou konkurenční výhody „ve všech oblastech válčení, ve vzduchu, na zemi, na moři, ve vesmíru i v kyberprostoru.“ Dříve nedostižitelná technologická výhoda Spojených států se podle internetových stránek Global Defence navíc zmenšuje a intenzita americko-čínského soupeření vzrůstá.

Jak uvádí britská analytická společnost Jane’s, je to především vývoj umělé inteligence, o co Peking i Washington vytrvale usilují. „Podoba války spočívá ve střetnutí náhody, nejistoty, strachu a vůle,“ uvedl v květnu 2017 Robert Work, tehdejší zástupce ministra obrany USA. „Musíte se sami sebe zeptat, jak vypadá strach ve světě, kde řada interakcí probíhá jen mezi bezpilotními systémy.“

Závody ve zbrojení v oblasti umělé inteligence budou podle Jane’s pravděpodobně nejintenzivnější mezi Čínou a USA, přestože se ho zúčastní i další státy jako např. Rusko. Toto soupeření téměř jistě ovlivní geopolitickou a vojenskou situaci v oblasti Indo-Pacifiku v průběhu následujícího desetiletí.

Umělou inteligenci lze v ozbrojených silách využít několika způsoby, ke kterým se řadí kyberútoky, roje bezpilotních letounů a zpracování dat.

Schéma vedení války v prostředí sítí

Kyberútoky - umělá inteligence stupňuje a zesiluje hrozby v kyberprostoru. Únorová zpráva několika západních institucí včetně univerzit Cambridge a Oxford pokládá „využití umělé inteligence k automatizaci kyberútoků za zmenšování nutnosti volit mezi efektivitou a rozsahem. Hrozba, kterou pracné kyberútoky představují, se tak může zvětšit.“

Většina útočníků se dnes spoléhá na jednoduché techniky typu denial-of-service nebo dostupný malware. Rozšiřování umělé inteligence mezi více státních i nestátních aktérů téměř jistě povede ke snižování ceny a rizik spojených se sofistikovanými spear-phishingovými a data-poisoningovými útoky, jejichž cílem jsou nepřátelské výpočetní systémy.

Roje bezpilotních systémů – kombinace vývoje umělé inteligence a rozšiřování bezpilotních technologií otevírá možnosti pro vznik rozsáhlých autonomních rojů. Tyto jednotky budou tvořit desítky, možná i stovky dronů, jež své uplatnění najdou na různých typech bojišť. Každý jednotlivý systém uvnitř roje bude mít svou specifickou funkci, ať už je to průzkum, úder, umlčení protivzdušné obrany nepřítele, nebo vedení elektronického boje.

Navzájem spolu ale budou komunikovat a pracovat na splnění mise. Potřebná rozhodnutí vykoná umělá inteligence, přičemž lidé budou určovat pouze cíle a obecné parametry mise. Úvodní softwarovou výbavu si roje dokážou pozměnit či rozšířit prostřednictvím schopnosti přizpůsobit se obranným protiopatřením nepřítele a změnám operačního prostředí.

Zpracování dat – umělá inteligence poslouží k účinnějšímu zpracovávání dat, jež mají k dispozici analytici a státní představitelé. Strojové učení a další podoblasti umělé inteligence mohou zjednodušit filtrování, identifikaci, sledování a třídění velkého množství informací, které mají příslušné osoby k dispozici.

Využití umělé inteligence tímto způsobem dává analytikům a státním představitelům více prostoru k uskutečňování psychologicky náročných aktivit, jako je vyhodnocování a rozhodování. Piloti, velitelé tanků a další velící důstojníci mohou podobným způsobem filtrovat nadbytek dat, k nímž mají přístup, a více se zaměřovat na řízení a velení.

Video: Blíží se „vzpoura“ strojů?

Internetové stránky Global Defence považují americké snahy o zničení teroristických organizací a jejich výcvikových táborů za zbytečně vynaložené prostředky, které mohly být vynaloženy k pokrokům ve vývoji umělé inteligence. Toho se pokusí využít především Čína. Peking neustále zvyšuje své výdaje na vývoj nových vojenských technologií pro podmínky 21. století a přinejmenším nepřímo zpochybňuje americkou hegemonii v Tichém oceánu.

Přestože ozbrojené síly USA mají v globálním srovnání stále největší rozpočet, menší počet inovací pravděpodobně zapříčiňuje nedostatek financí. Tuto pozoruhodnou skutečnost totiž vysoká čísla skrývají. Od roku 2010 se americké výdaje na obranu snížily z 4,7 % na 3,3 % HDP v roce 2016. Global Defence navíc zdůrazňují, že na výzkum a vývoj připadá v porovnání s dobou před třiceti lety méně než polovina prostředků.

Podle studie New York University (2015) na téma spolupráce civilního a zbrojního průmyslu „vznik mezinárodních trhů se spotřebními high-tech produkty odsunuje ministerstva obrany jako těžiště globálního aktéra výzkumu a vývoje na vedlejší kolej.“ Právě na těchto trzích (mimo obvyklé státní zakázky) se dnes objevují nejmodernější technologie, na nichž se americká armáda může stát závislou.

Spojené státy mají za sebou dlouhou historii spolupráce ministerstva obrany a civilního sektoru. K jejím výsledkům patří i takové technologické vynálezy, jako jsou GPS a internet. Mnoho technologických podniků ovšem dnes dává přednost spotřební elektronice, která přináší stabilnější zdroj příjmů. Výzvou nejen pro Washington proto zůstává obnovení vztahu mezi technologickými společnostmi a armádou, jenž ozbrojeným silám pomůže přizpůsobit se podmínkám 21. století.

Zdroje: WB, Jane’s, Global Defence, Oxford & Cambridge, NY University

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi jsou 3 příspěvky

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 12 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 12 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...