Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Nová dimenze válek se blíží, Spojené státy směřují k robotické armádě

Robotické prostředky přebírají práci lidí i v armádě. A poměrně rychle. Podle amerických plánů by měly mít bojové týmy, kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty, operační způsobilost v horizontu dvou desítek let.

V roce 2025 bude operace čet podporovat plejáda robotických prostředků. | foto: US Army

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS (Robotics and Autonomous Systems), která nastavuje časový plán i cíle v zavádění vojenských robotů až do roku 2040.

US Army zkratkou RAS označuje souhrnně jak pozemní bezosádkové systémy UGS (Unmanned Ground Systems), tak létající bezpilotní systémy „drony“ UAS (Unmanned Aircraft Systems). Armáda od pozemních i létajících robotů požaduje především rozšíření situačního povědomí vojáků, snížení fyzické a kognitivní zátěže vojáků, zlepšení logistiky a zásobování, zjednodušení pohybu (manévru) sil a ochranu vojáků.

„Efektivní začlenění RAS zajistí udržení naší převahy a učiní nepřátele neschopné reakce,“ plánují Američané. „Armáda musí usilovat o získaní RAS schopností, protože protivníci se vyvíjejí a využívají celou škálu pokročilých technologií RAS. Stejně tak využívají novou taktiku, aby narušili převahu amerických sil a využili zjištěné nedostatky. RAS je klíčově důležitý k zajištění volnosti provádění manévru a splnění mise s co nejmenším ohrožením vojáků.“

K efektivnímu využití RAS je ale nutné osvojit si tří klíčové technologické oblasti: autonomie, umělá inteligence a společná kontrola.

Autonomie je založená na kombinaci čidel a výpočetní techniky. Čím pokročilejší úroveň autonomie, tím méně lidé zasahují do řízení RAS. Roboti s vysokou mírou autonomie převezmou od lidí nebezpečné nebo monotónní činnosti, zvýší hloubku provádění operací, udrží vojáky v bezpečné vzdálenosti a umožní lidem soustředit se na složitější úkoly.

Takto bude vypadat voják roku 2025

Jeho výbava vás možná překvapí

Britský voják budoucnosti

Umělá inteligence umožní plnit úkoly dříve vyhrazené pouze lidem. Jde například o schopnost jízdy robota v nejtěžším terénu nebo hledání klíčových informací na základě analyzování a třídění velkého množství dat - umělá inteligence se musí sama rozhodnout, která informace je důležitá a která ne.

Umělá inteligence pomůže v pěti klíčových oblastech: rozeznání strategických znaků a varování, pokročilé narativy a boj proti nepřátelské propagandě, podpora rozhodování na operační úrovni, kombinace lidských a robotických jednotek a podpora rozhodovacího procesu, při kterém tempo, množství informací a potřeba synchronizace překračuje lidskou schopnost efektivního velení a rozhodování.

Díky společné kontrole pak jeden řídicí software (jeden operátor) dokáže koordinovaně ovládat desítky UGS/UAS - od průzkumných přes logistické až po bojové roboty.

Plán pro roky 2017 - 2020

V následujících třech letech vojáci získají miniaturní UGS/UAS s dlouhou operační výdrží, se schopností vyhýbat se překážkám a zlepšující se autonomií. Díky tomu budou moci lépe určovat způsob kontaktu s protivníkem.

Robotické nákladní UGS podpoří (na úrovni čety) přepravu vybavení, zbraní, munice, vody, jídla a dalších zásob. Počítá se rovněž s vývojem exoskeletů (mechanických obleků pro vojáky). Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost.

UGS/UAS poslouží také jako datová relé. Zajistí rychlé vytvoření a udržení komunikačních a datových sítí na taktické i operační úrovni. Velitelská stanoviště různých úrovní se tak stanou více mobilní a ukrytá před zraky protivníka.

Vysoké tempo operací zajistí první robotické konvoje a letecké shazování zásob pomocí robotických padáků. Vozidla robotického konvoje získají systémy umožňující následovat vedoucí, člověkem řízené/mentorované vozidlo.

Nová generace UGS zlepší boj proti improvizovaným výbušným systémům (IED) a pomůže řešit ženijní úkoly.

Plán pro roky 2021 - 2030

V následující dekádě RAS dále zvýší situační povědomí vojáků, sníží nesenou zátěž, zlepší zásobování a umožní větší volnost při vedení manévrového boje.

Rozšíření a zlepšení situačního povědomí zajistí především roje UGS/UAS. Roje desítek nebo stovek kooperujících robotů zajistí průzkum, sledování a zpravodajství (ISR) na mnohem větším území (oproti dnešku), po delší dobu, i při silných nepřátelských aktivitách protivníka.

Specializované UGS zajistí komunikaci a navigaci i v prostředí, které bude silně rušeno prostředky radioelektronického boje protivníka, například při rušení komunikačních a navigačních satelitů.

Mocná zbraň Američanů

Nová superloď kapitána Kirka

Raketový torpédoborec USS Zumwalt

Pokročí vývoj středních i větších dopravních, logistických a podpůrných UGS. Nově pozemní roboti zajistí převoz nejen nákladu, ale i speciálních účelových nástaveb - pro ISR úkoly, prostředky boje s chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), komunikační systémy, zbraňové systémy nebo poslouží jako mobilní platforma pro taktické drony.

V příštím desetiletí exoskelety umožní vojákům využívat silnější brnění i výkonnější zbraně.

Robotické konvoje se obejdou bez lidského řízení a získají schopnost autonomního pohybu po známé trase (s kontrolními body). Střední i větší drony s kolmým startem a přistáním zajistí vzdušné zásobování i transport zraněných.

První bojoví roboti vzniknou na platformě současných pásových nebo kolových vozidel. Takové stroje získají buď lidskou posádku nebo je půjde řídit na dálku při využití částečné autonomie a umělé inteligence.

Do výzbroje vstoupí nová generace bojových dronů s kolmým startem a přistáním, které mohou ničit protivníka pomocí malé, přesně naváděné munice.

Plán pro roky 2031 - 2040

Ve třetí dekádě 21. století vstoupí do výzbroje zcela nová generace UGS/UAS. Díky pokročilé autonomii a umělé inteligenci se vojáci a velitelé mohou plně soustředit na řešení úkolů, bez starostí o řízení robotů. To dovolí vytvářet první bojové týmy kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty.

Roje dronů budou umístěny do přepravních kontejnerů nebo větších UGS/UAS a připraveny k okamžitému nasazení. Roje dronů zajistí dokonalé ISR pokrytí zájmové oblasti a vytvoří odolnou a velice mobilní datovou/komunikační/navigační síť.

Pozemní a letecké zásobování bude na taktické a operační úrovni z větší části robotické. Dopravní UGS/UAS zajistí dopravu kontejnerizovaného a paletizovaného nákladu mezi zásobovacími uzly a jednotkami v poli.

Taktické bojové UGS/UAS (na úrovní brigády nebo i níže) získají schopnost úderů na klíčové cíle v hloubi nepřátelského území. Samozřejmostí se stane schopnost UGS autonomně se pohybovat v členitém terénu a vedení boje s protivníkem.

17. července 2014

Zdroj: Robotics and Autonomous System

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

Zabiják pozorovacích balonů. Willy Coppens je málo známým rekordmanem

Premium Ve stínu stíhacích es zvučných jmen se zapomíná na skupinku pilotů, kteří se stali esy v jedné obzvláště nebezpečné...

Americká kachna byla plovoucím zázrakem a pomohla vyhrát válku

Jedním z problémů obojživelných operací je doprava materiálu na předmostí do doby, než je možné vykládat zásoby z lodí...

KOMENTÁŘ: Nové tanky Leopard 2 věští podobu přezbrojení české armády

Česká armáda již disponuje třemi ze 14 tanků Leopard 2A4, které ji daruje německá vláda. Tento typ tanku už také prošel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...