Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová dimenze válek se blíží, Spojené státy směřují k robotické armádě

Robotické prostředky přebírají práci lidí i v armádě. A poměrně rychle. Podle amerických plánů by měly mít bojové týmy, kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty, operační způsobilost v horizontu dvou desítek let.

V roce 2025 bude operace čet podporovat plejáda robotických prostředků. | foto: US Army

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS (Robotics and Autonomous Systems), která nastavuje časový plán i cíle v zavádění vojenských robotů až do roku 2040.

US Army zkratkou RAS označuje souhrnně jak pozemní bezosádkové systémy UGS (Unmanned Ground Systems), tak létající bezpilotní systémy „drony“ UAS (Unmanned Aircraft Systems). Armáda od pozemních i létajících robotů požaduje především rozšíření situačního povědomí vojáků, snížení fyzické a kognitivní zátěže vojáků, zlepšení logistiky a zásobování, zjednodušení pohybu (manévru) sil a ochranu vojáků.

„Efektivní začlenění RAS zajistí udržení naší převahy a učiní nepřátele neschopné reakce,“ plánují Američané. „Armáda musí usilovat o získaní RAS schopností, protože protivníci se vyvíjejí a využívají celou škálu pokročilých technologií RAS. Stejně tak využívají novou taktiku, aby narušili převahu amerických sil a využili zjištěné nedostatky. RAS je klíčově důležitý k zajištění volnosti provádění manévru a splnění mise s co nejmenším ohrožením vojáků.“

K efektivnímu využití RAS je ale nutné osvojit si tří klíčové technologické oblasti: autonomie, umělá inteligence a společná kontrola.

Autonomie je založená na kombinaci čidel a výpočetní techniky. Čím pokročilejší úroveň autonomie, tím méně lidé zasahují do řízení RAS. Roboti s vysokou mírou autonomie převezmou od lidí nebezpečné nebo monotónní činnosti, zvýší hloubku provádění operací, udrží vojáky v bezpečné vzdálenosti a umožní lidem soustředit se na složitější úkoly.

Takto bude vypadat voják roku 2025

Jeho výbava vás možná překvapí

Britský voják budoucnosti

Umělá inteligence umožní plnit úkoly dříve vyhrazené pouze lidem. Jde například o schopnost jízdy robota v nejtěžším terénu nebo hledání klíčových informací na základě analyzování a třídění velkého množství dat - umělá inteligence se musí sama rozhodnout, která informace je důležitá a která ne.

Umělá inteligence pomůže v pěti klíčových oblastech: rozeznání strategických znaků a varování, pokročilé narativy a boj proti nepřátelské propagandě, podpora rozhodování na operační úrovni, kombinace lidských a robotických jednotek a podpora rozhodovacího procesu, při kterém tempo, množství informací a potřeba synchronizace překračuje lidskou schopnost efektivního velení a rozhodování.

Díky společné kontrole pak jeden řídicí software (jeden operátor) dokáže koordinovaně ovládat desítky UGS/UAS - od průzkumných přes logistické až po bojové roboty.

Plán pro roky 2017 - 2020

V následujících třech letech vojáci získají miniaturní UGS/UAS s dlouhou operační výdrží, se schopností vyhýbat se překážkám a zlepšující se autonomií. Díky tomu budou moci lépe určovat způsob kontaktu s protivníkem.

Robotické nákladní UGS podpoří (na úrovni čety) přepravu vybavení, zbraní, munice, vody, jídla a dalších zásob. Počítá se rovněž s vývojem exoskeletů (mechanických obleků pro vojáky). Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost.

UGS/UAS poslouží také jako datová relé. Zajistí rychlé vytvoření a udržení komunikačních a datových sítí na taktické i operační úrovni. Velitelská stanoviště různých úrovní se tak stanou více mobilní a ukrytá před zraky protivníka.

Vysoké tempo operací zajistí první robotické konvoje a letecké shazování zásob pomocí robotických padáků. Vozidla robotického konvoje získají systémy umožňující následovat vedoucí, člověkem řízené/mentorované vozidlo.

Nová generace UGS zlepší boj proti improvizovaným výbušným systémům (IED) a pomůže řešit ženijní úkoly.

Plán pro roky 2021 - 2030

V následující dekádě RAS dále zvýší situační povědomí vojáků, sníží nesenou zátěž, zlepší zásobování a umožní větší volnost při vedení manévrového boje.

Rozšíření a zlepšení situačního povědomí zajistí především roje UGS/UAS. Roje desítek nebo stovek kooperujících robotů zajistí průzkum, sledování a zpravodajství (ISR) na mnohem větším území (oproti dnešku), po delší dobu, i při silných nepřátelských aktivitách protivníka.

Specializované UGS zajistí komunikaci a navigaci i v prostředí, které bude silně rušeno prostředky radioelektronického boje protivníka, například při rušení komunikačních a navigačních satelitů.

Mocná zbraň Američanů

Nová superloď kapitána Kirka

Raketový torpédoborec USS Zumwalt

Pokročí vývoj středních i větších dopravních, logistických a podpůrných UGS. Nově pozemní roboti zajistí převoz nejen nákladu, ale i speciálních účelových nástaveb - pro ISR úkoly, prostředky boje s chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), komunikační systémy, zbraňové systémy nebo poslouží jako mobilní platforma pro taktické drony.

V příštím desetiletí exoskelety umožní vojákům využívat silnější brnění i výkonnější zbraně.

Robotické konvoje se obejdou bez lidského řízení a získají schopnost autonomního pohybu po známé trase (s kontrolními body). Střední i větší drony s kolmým startem a přistáním zajistí vzdušné zásobování i transport zraněných.

První bojoví roboti vzniknou na platformě současných pásových nebo kolových vozidel. Takové stroje získají buď lidskou posádku nebo je půjde řídit na dálku při využití částečné autonomie a umělé inteligence.

Do výzbroje vstoupí nová generace bojových dronů s kolmým startem a přistáním, které mohou ničit protivníka pomocí malé, přesně naváděné munice.

Plán pro roky 2031 - 2040

Ve třetí dekádě 21. století vstoupí do výzbroje zcela nová generace UGS/UAS. Díky pokročilé autonomii a umělé inteligenci se vojáci a velitelé mohou plně soustředit na řešení úkolů, bez starostí o řízení robotů. To dovolí vytvářet první bojové týmy kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty.

Roje dronů budou umístěny do přepravních kontejnerů nebo větších UGS/UAS a připraveny k okamžitému nasazení. Roje dronů zajistí dokonalé ISR pokrytí zájmové oblasti a vytvoří odolnou a velice mobilní datovou/komunikační/navigační síť.

Pozemní a letecké zásobování bude na taktické a operační úrovni z větší části robotické. Dopravní UGS/UAS zajistí dopravu kontejnerizovaného a paletizovaného nákladu mezi zásobovacími uzly a jednotkami v poli.

Taktické bojové UGS/UAS (na úrovní brigády nebo i níže) získají schopnost úderů na klíčové cíle v hloubi nepřátelského území. Samozřejmostí se stane schopnost UGS autonomně se pohybovat v členitém terénu a vedení boje s protivníkem.

17. července 2014

Zdroj: Robotics and Autonomous System

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se pod ruce palubnímu inženýru na Tu-154. Letušky stroj nemilovaly

Když si palubní inženýr na letounu Tu-154 musel za letu odskočit, dle přepisů se na jeho místo měl posadit kapitán letadla. I to dokládá, jak důležitá byla práce takzvaných palubáků. Karel Burger...

30. října 2024

Prostřelená nádrž či omylem let rychlostí zvuku, vzpomíná inženýr Tupolevu

Premium

Řeknete si, že není možné, aby by se toto všechno stalo jednomu člověku během jediné kariéry. Snad to bylo kombinací zajímavých letounů a podivuhodného období devadesátek. Tyto kuriózní letecké...

3. listopadu 2024

Ukázkové přešlapy, které technologické firmy stály miliardy

Od chvíle, kdy Yahoo odmítlo šanci koupit malý startup jménem Google, až po lidské selhání v případě revoluční technologie Theranos. Jak rozhodnutí několika klíčových osob změnila osud...

2. listopadu 2024

Island průkopníkem. Za šest let chce z vesmíru posílat solární energii na Zemi

Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do...

4. listopadu 2024  20:42

Chcete si pustit zabezpečený počítač v počítači? Porovnali jsme dva rivaly

Aplikace Oracle VirtualBox a VMware Workstation Pro patří k tomu nejlepšímu, co lze v případě tvorby virtuálního PC získat zdarma. Tito dva rivalové dokazují, jak se virtuální počítače mohou snadno...

1. listopadu 2024

Chtějí vás nalákat na video v 16K. Na takové rozlišení však zapomeňte

Na telefonu mi „pípla“ SMS reklama jednoho operátora, který mi nabízel rychlou přípojku k internetu s tím, že si díky ní budu moci užívat videostreamů v rozlišení 16K. Reklama v zásadě nelhala,...

5. listopadu 2024

Stopařův průvodce po Sluneční soustavě: jak se svézt k Marsu na asteroidu?

Meziplanetární cestování s sebou nese riziko vysokých dávek záření ohrožujících zdraví astronautů. Stavba kosmických lodí s dostatečně silnou radiační ochranou je drahá. Vědci proto začínají...

5. listopadu 2024

Island průkopníkem. Za šest let chce z vesmíru posílat solární energii na Zemi

Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do...

4. listopadu 2024  20:42

Přepište dějiny Evropy. Bitva o most z doby bronzové přitáhla tisíce válečníků

Premium

V boji o most přes severoněmeckou říčku Tollense se utkaly tisícové armády. Nic překvapivého, že, takových bitev v Evropě bylo. Jenže tato řež se udála v době bronzové, kdy hustota obyvatel byla...

4. listopadu 2024

Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show
Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show

Spousta lidí věří, že když zkombinují jedlou sodu a ocet (nebo kyselinu citronovou), dostanou „superčistič“, který zvládne všechno – od mastnoty na...

Babišová řekla ano Bartošovi. Je skvělý, že dokáže měnit názory, pochvaluje si

I když ho seriál Devadesátky vynesl na výsluní, jeho současnou televizní reprízu Kryštof Bartoš nesleduje. „Viděl jsem...

Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací několika youtubových...

Petra Bučková se svlékla v seriálu Sex O’Clock. Prsa už někdy viděl každý, říká

Petra Bučková a její herecký kolega Václav Vašák se společně odvázali ve vášnivé scéně prvního dílu druhé řady seriálu...

Exmanželka Seana Penna se ukázala nahá v intimních scénách nového seriálu

Australská herečka Leila George (32) překvapila diváky seriálu Dokonalý cizinec, když se zde v několika intimních...

Herečka Timková ze seriálu Jedna rodina žije s přítelem na Malé Straně

Herečka Monika Timková s přítelem, bývalým hokejovým útočníkem, Danielem Přibylem vlastní byt na Malé Straně. Interiér...