Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Nová dimenze válek se blíží, Spojené státy směřují k robotické armádě

Robotické prostředky přebírají práci lidí i v armádě. A poměrně rychle. Podle amerických plánů by měly mít bojové týmy, kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty, operační způsobilost v horizontu dvou desítek let.

V roce 2025 bude operace čet podporovat plejáda robotických prostředků. | foto: US Army

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS (Robotics and Autonomous Systems), která nastavuje časový plán i cíle v zavádění vojenských robotů až do roku 2040.

US Army zkratkou RAS označuje souhrnně jak pozemní bezosádkové systémy UGS (Unmanned Ground Systems), tak létající bezpilotní systémy „drony“ UAS (Unmanned Aircraft Systems). Armáda od pozemních i létajících robotů požaduje především rozšíření situačního povědomí vojáků, snížení fyzické a kognitivní zátěže vojáků, zlepšení logistiky a zásobování, zjednodušení pohybu (manévru) sil a ochranu vojáků.

„Efektivní začlenění RAS zajistí udržení naší převahy a učiní nepřátele neschopné reakce,“ plánují Američané. „Armáda musí usilovat o získaní RAS schopností, protože protivníci se vyvíjejí a využívají celou škálu pokročilých technologií RAS. Stejně tak využívají novou taktiku, aby narušili převahu amerických sil a využili zjištěné nedostatky. RAS je klíčově důležitý k zajištění volnosti provádění manévru a splnění mise s co nejmenším ohrožením vojáků.“

K efektivnímu využití RAS je ale nutné osvojit si tří klíčové technologické oblasti: autonomie, umělá inteligence a společná kontrola.

Autonomie je založená na kombinaci čidel a výpočetní techniky. Čím pokročilejší úroveň autonomie, tím méně lidé zasahují do řízení RAS. Roboti s vysokou mírou autonomie převezmou od lidí nebezpečné nebo monotónní činnosti, zvýší hloubku provádění operací, udrží vojáky v bezpečné vzdálenosti a umožní lidem soustředit se na složitější úkoly.

Takto bude vypadat voják roku 2025

Jeho výbava vás možná překvapí

Britský voják budoucnosti

Umělá inteligence umožní plnit úkoly dříve vyhrazené pouze lidem. Jde například o schopnost jízdy robota v nejtěžším terénu nebo hledání klíčových informací na základě analyzování a třídění velkého množství dat - umělá inteligence se musí sama rozhodnout, která informace je důležitá a která ne.

Umělá inteligence pomůže v pěti klíčových oblastech: rozeznání strategických znaků a varování, pokročilé narativy a boj proti nepřátelské propagandě, podpora rozhodování na operační úrovni, kombinace lidských a robotických jednotek a podpora rozhodovacího procesu, při kterém tempo, množství informací a potřeba synchronizace překračuje lidskou schopnost efektivního velení a rozhodování.

Díky společné kontrole pak jeden řídicí software (jeden operátor) dokáže koordinovaně ovládat desítky UGS/UAS - od průzkumných přes logistické až po bojové roboty.

Plán pro roky 2017 - 2020

V následujících třech letech vojáci získají miniaturní UGS/UAS s dlouhou operační výdrží, se schopností vyhýbat se překážkám a zlepšující se autonomií. Díky tomu budou moci lépe určovat způsob kontaktu s protivníkem.

Robotické nákladní UGS podpoří (na úrovni čety) přepravu vybavení, zbraní, munice, vody, jídla a dalších zásob. Počítá se rovněž s vývojem exoskeletů (mechanických obleků pro vojáky). Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost.

UGS/UAS poslouží také jako datová relé. Zajistí rychlé vytvoření a udržení komunikačních a datových sítí na taktické i operační úrovni. Velitelská stanoviště různých úrovní se tak stanou více mobilní a ukrytá před zraky protivníka.

Vysoké tempo operací zajistí první robotické konvoje a letecké shazování zásob pomocí robotických padáků. Vozidla robotického konvoje získají systémy umožňující následovat vedoucí, člověkem řízené/mentorované vozidlo.

Nová generace UGS zlepší boj proti improvizovaným výbušným systémům (IED) a pomůže řešit ženijní úkoly.

Plán pro roky 2021 - 2030

V následující dekádě RAS dále zvýší situační povědomí vojáků, sníží nesenou zátěž, zlepší zásobování a umožní větší volnost při vedení manévrového boje.

Rozšíření a zlepšení situačního povědomí zajistí především roje UGS/UAS. Roje desítek nebo stovek kooperujících robotů zajistí průzkum, sledování a zpravodajství (ISR) na mnohem větším území (oproti dnešku), po delší dobu, i při silných nepřátelských aktivitách protivníka.

Specializované UGS zajistí komunikaci a navigaci i v prostředí, které bude silně rušeno prostředky radioelektronického boje protivníka, například při rušení komunikačních a navigačních satelitů.

Mocná zbraň Američanů

Nová superloď kapitána Kirka

Raketový torpédoborec USS Zumwalt

Pokročí vývoj středních i větších dopravních, logistických a podpůrných UGS. Nově pozemní roboti zajistí převoz nejen nákladu, ale i speciálních účelových nástaveb - pro ISR úkoly, prostředky boje s chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), komunikační systémy, zbraňové systémy nebo poslouží jako mobilní platforma pro taktické drony.

V příštím desetiletí exoskelety umožní vojákům využívat silnější brnění i výkonnější zbraně.

Robotické konvoje se obejdou bez lidského řízení a získají schopnost autonomního pohybu po známé trase (s kontrolními body). Střední i větší drony s kolmým startem a přistáním zajistí vzdušné zásobování i transport zraněných.

První bojoví roboti vzniknou na platformě současných pásových nebo kolových vozidel. Takové stroje získají buď lidskou posádku nebo je půjde řídit na dálku při využití částečné autonomie a umělé inteligence.

Do výzbroje vstoupí nová generace bojových dronů s kolmým startem a přistáním, které mohou ničit protivníka pomocí malé, přesně naváděné munice.

Plán pro roky 2031 - 2040

Ve třetí dekádě 21. století vstoupí do výzbroje zcela nová generace UGS/UAS. Díky pokročilé autonomii a umělé inteligenci se vojáci a velitelé mohou plně soustředit na řešení úkolů, bez starostí o řízení robotů. To dovolí vytvářet první bojové týmy kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty.

Roje dronů budou umístěny do přepravních kontejnerů nebo větších UGS/UAS a připraveny k okamžitému nasazení. Roje dronů zajistí dokonalé ISR pokrytí zájmové oblasti a vytvoří odolnou a velice mobilní datovou/komunikační/navigační síť.

Pozemní a letecké zásobování bude na taktické a operační úrovni z větší části robotické. Dopravní UGS/UAS zajistí dopravu kontejnerizovaného a paletizovaného nákladu mezi zásobovacími uzly a jednotkami v poli.

Taktické bojové UGS/UAS (na úrovní brigády nebo i níže) získají schopnost úderů na klíčové cíle v hloubi nepřátelského území. Samozřejmostí se stane schopnost UGS autonomně se pohybovat v členitém terénu a vedení boje s protivníkem.

17. července 2014

Zdroj: Robotics and Autonomous System

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Existuje riziko vyhynutí, varují už i šéfové firem vyvíjejících AI

Nové prohlášení iniciativy Center for AI Safety přitáhlo pozornost řady odborníků včetně šéfa společnosti Open AI nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pancéřovaný Phoenix získal v Brně zlaté ocenění. Na výstavě měl svou premiéru

Advertorial Veletrh IDET si letos připomínal 30 let od uskutečnění svého prvního ročníku. Od té doby prošel mnoha změnami a ten...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Útočné drony sice nevyvíjíme, ale armádě pomůžeme rádi, říká vědec z ČVUT

Rozstřel Bylo by možné pomocí roje dronů spáchat atentát na Vladimira Putina? V čem jsou drony z ČVUT unikátní? A jaké mají...

Zdánlivě nemožné. Slavná skákavá bomba ničila před 80 lety německé přehrady

Útok bylo nutné vést na jaře, kdy jsou přehrady plné vody, a pokud možno za úplňku. Celkem 19 letounů Lancaster útočilo...

Americká kachna byla plovoucím zázrakem a pomohla vyhrát válku

Jedním z problémů obojživelných operací je doprava materiálu na předmostí do doby, než je možné vykládat zásoby z lodí...

Americký supertěžký tank a další monstra. Sběrový referent Hujer by jásal

Druhá světová válka dala vzniknout zajímavému obrněnci T28, který ovšem skončil ve stadiu prototypovém. Tento tzv....

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...