Vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova

Vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova | foto: Artěm Trigubčak a Michail Rozanov

Rusko ukáže nový tank s věží bez posádky. Zatím jen politikům

  • 80
Na letní výstavě vojenské techniky chce ruský průmysl politikům údajně poprvé ukázat nový typ tanku, nazvaný Armata. O tanku se mnoho neví, ale měl by vycházet z dnes zrušených vývojových projektů. První stroje na zkoušky by údajně měla ruská armáda dostat už v příštím roce.

Již v srpnu se několik prototypů představí vybraným vojenským funkcionářům a politikům na vojenské výstavě ve městě Nižnij Tagil. Informaci o nejnovějším stavu programu Armata přinesl v pondělí premiér Ruské federace Dimitrij Rogozin.

Armate je latinské slovo značící "ozbrojený", přeneseně tedy "bojový prostředek". Podle ruského výrobce Uralvagonzavod zužitkuje nový tank zkušenosti s vývojem předešlých tankových projektů. Jde především o zrušené programy Objekt 195 a Black Eagle.

Podle náměstka ruského ministra obrany Jurije Borisova dorazí Armata do výzbroje ruské armády již v roce 2015. První testování má začít už v roce 2014. V témže roce pak podle ministra obrany Jurije Borisova ruská armáda objedná primární sérii šestnácti kusů.

Údajně se počítá s tím, že do roku 2020 by ruská armáda získala celkově 2 300 tanků Armata, která by postupně měla nahradit dnešních 20 tisíc tanků T-72, T-80 a T-90. Ruská armáda by tak měla mít za sedm let ve výzbroji téměř desetkrát méně tanků než nyní. Cíle jsou to ovšem velmi ambiciózní a ruské ozbrojené síly navíc opakovaně dostávají novou techniku se zpožděním, a tak je zatím na místě jistá skepse.

Posádka v "podpalubí"

Hlavními rysy nové konstrukce jsou podle tiskové agentury RIA Novosti dálkově ovládaná bezosádková věž, automatizovaný systém nabíjení a oddělený prostor (kapsle) pro posádku chráněný kompozitním a vícevrstvým pancířem.

Vzhled tanku Armata je zatím velkou neznámou. Pokud je však pravda to, že Armata vychází z tanku Objekt 195, můžeme si něco odvodit. Armata má velmi pravděpodobně motor i převodovku v zadní části stroje. Posádka sedí v obrněné kapsli, zcela oddělená od motorové a bojové části. Nemusí se tak obávat požáru paliva nebo bojového úseku (munice).

Mluví se také o bezosádkové věži. V případě tanku Objekt 195 byla věž velmi úzká a vysoká. Taková konstrukce věže dovoluje pozorovat i ostřelovat protivníka zpoza překážky, jako jsou zdi nebo kopce. Co se týče výzbroje, pravděpodobně půjde o kanon ráže 125 mm, jaký má nejnovější varianta tanku T-90AM. Armata by tak mohla, jako ostatně většina moderních ruských tanků, odpalovat z kanonu řízené rakety s doletem až osm kilometrů.

Platforma Armata se má však stát základem pro celou rodinu nových ruských obrněných vozidel. Na jejím základě tak má vzniknout například samohybné dělo, těžké bojové vozidlo pěchoty nebo těžké obrněné vozidlo pěchoty.

Autor je redaktorem serveru Armádní noviny, pro který text vznikl