Diskuze

Africké svízele a tragédie na východě. Jak bojoval a dobojoval Panzer III

Při obsazování Francie byly tanky Pz III a jejich osádky na vrcholu slávy. Ale Francie byla také prvním varováním, měli přijít těžší protivníci. Co tanku chybělo na výkonech, musely dohnat osádky taktikou. Nějaký čas to ještě fungovalo, ale limitem vozidla byly jeho malé rozměry, se kterými se nedaly dělat zázraky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TP

Kdyz by lufrwaffe porazila RAF, mela operace Lvoun nejakou sanci na uspech?

0 0
možnosti
RP

Záleží na tom, kdy by ji porazila. Obecně si Hitler představoval překročení Kanálu jako překročení širší řeky ... a podle toho také vypadaly přípravy.

0 0
možnosti
MN

Ještě bych zmínil útočné dělo Stug na podvozku Pz III. Je skoro na každé fotce oddílu pěchoty z první linie, zřejmě velice šikovná a nepostradatelná věc.

1 0
možnosti
PM

P25e56t65r 75M69u39n44z44a86r

11. 7. 2021 21:48

Skvělé, musel jsem si zahrát Steel Panters.

1 0
možnosti
JD

hezké ... ale tažným koněm wehrmachtu byl Panzer IV ... a jinak stugy na podvozku III byly velice úspěšné

6 0
možnosti
MG

V bitvě u Prochorovky měl II. tankový sbor SS ve výzbroji 93 tanků Panzer III, což je třetina všech tanků. Bitva skončila totálním debaklem Sovětů, ačkoliv se vůbec nejednalo o klasickou bitvu. Největší ztráty jim způsobilo dělostřelectvo.

1 5
možnosti
DR

Trochu objektivnosti by nezaškodilo. Skončilo to debaklom rusov, ale Pythovým víťazstvom nemcov. Ešte jedno také víťazstvo a nemecká utočná vozba presadne na kone a obrnené rebriniaky.

11 0
možnosti

Vie niekto,kolko rocne celkovo Nemecko vyrobilo tankov vsetkych typov od roku 1940 do roku 1945 a kolko rocne ich stracalo?V clanku sa pise,ze straty po roku 1942 prekonavali vyrobu tankov,tak ma zaujima,celkovy stav.Dik.

0 0
možnosti
DR

Koľko to nie je jednoduché povedať . Keď rusi vyrobili T 34/všetkých verzii/ asi 55000 , američania Shermanov 50000 , tak nemci vyrobili za celú vojnu asi 26000 tankov. Ale problém nebol iba v počte tankov.

Nemci si neuvedomili , že tank je v bojoch potrebný tovar . Američania absolútne z automatizovali výrobu Shermanov , denne ich vyrábali ako nie stovky , tak do 100 denne veľa nechýbalo. Na Shermana potrebovali 10000 človekohodín a 115000 rižských mariek .

Nemcov výroba Pzkpfw lV B stála 800000 rižskych mariek a potrebovali 300000 človekohodín . Pri tom ludí v zbrojovkých mali stále menej a preto nasdzovali nasdených pracovníkov z obsadených štátov a dokonca aj ruských zajatcov. A tí ani nevedeli a ani nemali záujem pracovať pre *Ríšu.

Nemci mali v podstate dielenské , ručnú výrobu tankov a preto to muselo skončiť tak ako skončilo.

O tm hovorí aj to , že im vytrhlo tŕň z päty aj nasedenie našich trofejných LT 38 v 2 divíziach kde sa vynikajúco osvedčili , zničili asi 1200 ruských tankov.

1 0
možnosti
EL

Jen bych podotknul, že ten handicap Pz-III při střílení do britských i ruských tanků němečtí velitelé obvykle kompenzovali nasazením protitankových kanonů (i původně protileteckých "osmaosmdesátek"). Romel takto několikát překvapil Brity, kteří viděli malý počet špatně vyzbrojených tanků a nechápali ty ztráty.

0 2
možnosti
PF

P96e19t33r 54F81u80k15a

11. 7. 2021 10:05

Neříkal bych, že nechápali ty ztráty. Moc dobře věděli, co německá protitanková dělá dokáží. Němci ale měli osmaosmdesátek velmi omezený počet a Rommel musel hodně dobře zvažovat, do kterého sektoru je umístí a které nechá nechráněné.

Britové se snažili různými taktikami o překvapivý útok v místech, kde je Rommel nebude čekat, a tedy tam ty kanóny nebudou.

1 0
možnosti
DH

D36e31n24i23s 81H69u49m21l

11. 7. 2021 8:42

Výborný článek, ale v té Africe, nebyly to Matildy II? Jednička byla úplně jiný tank, protipěchotní s kulometem, nepoužitelná proti tankům. Většinu ztratili už ve Francii.

6 0
možnosti
Foto

No bylo to oboje. Matildy II se ale povětšinou ztratily právě ve Francii a v Africe jich byla menšina.

0 0
možnosti
SK

Stalin byl nelidské zrůda která nechala postřílet v 36 roce svůj důstojnických bos. Aktivní důstojníci byli nahrazeni politiky kteří věděli kde se narodil Lenin, ale o vojenské taktice neměli páru. Ruda armáda na začátku utrpěla obrovské ztráty i kvůli tomuto. Nutné je ale říct, ze na SSSR neutrofilní jenom Nemci. Útočili praktická celá Evropa. Maďaři Italové RUmuni měli statisícové vojska. Plus divíze Španělů - modrá divize Chorvatska námořní legie, Valoni Degreleho, Dánové atď plus Němci měli průmyslovou základnu z dobytych území. Sověti čelili obrovské kvalitativní a průmyslové sile. To jak se jim podařilo přesunou výrobu na Ural a v krátkém čase zahájit výrobu zasluhuje uznání. To samé vojenské akce u Rzevu, kde Modela přinutili přesunovat další divize a ty Němcům chyběli při odblokování Stalingradu. Kursk, bitva za Dněpr, operace Bagration byly další úspěchy. Z hlediska ztrát, tak na tom Sssr nebyla úplně špatně. Ty miliony na začátku války jdou na vrub vraha Stalina. Nicméně když se vezmou ztráty i německých spojenců, tak ten poměr pro Sověty tak špatně nevychází. Na východě bylo zničeni 85% vsech sil wehrmachtu.

23 4
možnosti
SK

Omlouvám se za chyby. Píšu na tabletu. Nesnáším automatické opravy

6 2
možnosti
Foto

Jen bych podotknul že Schurzen nebyl zavedený kvůli ochraně před kumulutavni munici, což je velmi rozšířený omyl, ale jako ochrana před ruskými protitankovymi puška i. A to z důvodu že jejich střelci počkali až je tank k nim bokem a pak stříleli na criticka místa jako kola pásy atc. Schurzen měly hlavně optický zakrýt tyhle místa a secundarne fungovat i jako přídavný pancir aby omezili případně poskozeni

2 2
možnosti
OD

Rozšířený mezi laiky ale co čekat od autora který tlačí propagandu jak za všechny neúspěchy mohl Hitler. Třeba se příště dozvíme že se Wehrmacht žádných válečných zločinů neúčastnil. Zdroj je stejný.

Co se týče shurzen a sovětských protitankových pušek tak zblízka (do cca 150m) je kritické místo na Pz.III celý bok, a cílem je destabilizace střely, kdyby šlo hlavně o vizuální zakrytí tak tam necpou 5 mm plech.

0 11
možnosti