Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

VIDEO: Slovenské letectvo se na konci srpna 2022 rozloučilo s MiGy-29

Služba stíhaček MiG-29 v řadách slovenské armády skončila 31. srpna 2022. Jejich roli v ochraně vzdušného prostoru Slovenska dočasně převzaly od 1. záři letouny armády polské a armády české. Ztracené schopnosti v souvislosti s uzemněním migů slovenské letectvo opět získá až dodávkou již objednaných amerických stíhaček F-16. Navíc užitná hodnota ef šestnáctek bude v porovnání s migy nesrovnatelně vyšší.

Resort obrany Slovenské republiky i široká veřejnost se během leteckých dní SIAF 2022, konaných 27. a 28. srpna na základně Malacky – Kuchyňa, symbolicky rozloučily se stíhačkami MiG-29. Ikonické devětadvacítky tvořily páteř letectva slovenské armády od vzniku samostatné Slovenské republiky až do konce srpna 2022.

V sobotu 27. srpna se udála na letišti ještě jedna významná událost přímo související s rozloučením s migy. Ministři obrany Slovenska, České republiky a Polska, jmenovitě Jaroslav Naď, Jana Černochová a Mariusz Błaszczak, podepsali dohodu o ochraně vzdušného prostoru SR. Polské a české letectvo budou po uzemnění MiGů-29 dočasně chránit slovenský vzdušný prostor. Poláci logicky nasadí do tohoto angažmá své ef šestnáctky a Češi gripeny.

Současná dohoda je podepsána pro období od 1. září 2022 do 31. prosince 2023. Respektive zatím, tento vztah bude pravděpodobně trvat až do příchodu nových stíhaček F-16 verze Block 70/72, v jejichž dodávkách už předem americká strana upozornila na skluz a budou zahájeny místo roku 2023 až v roce 2024. Slovensko objednalo pro své letectvo americké stroje v prosinci 2018, celkem hovoříme o dvanácti letounech jednomístných a dvou letounech dvoumístných.

Samotné rozlučkové představení se slovenskými devětadvacítkami proběhlo v sobotu i v neděli. Zahájil ho vždy průlet roje čtyř MiGů-29AS ze základny Sliač, následovalo ukázkové vystoupení jedné dvojice z těchto strojů a na samý závěr jeden letoun v Kuchyni přistál a projel vodní slavobránou.

Slovenské letectvo se na konci srpna 2022 rozloučilo s MiGy-29. Na fotografii vidíme úvodní průlet čtyřčlenného roje MiGů-29AS nad leteckou základnou Malacky – Kuchyňa.

Slovenské letectvo se na konci srpna 2022 rozloučilo s MiGy-29. Fotografie zachycuje průjezd jednoho MiGu-29AS vodní slavobránou.

„Ve prospěch ochrany vzdušného prostoru SR odvedly migy během dlouhých let pro naše ozbrojené síly dobrou službu. Celkově s nimi naši piloti nalétali přes 20 240 hodin při plnění množství cvičných a operačních úkolů. Pro SR však neexistuje žádná perspektiva použití techniky sovětského typu v budoucnosti. Tato technika není kompatibilní s našimi spojenci v NATO a není možné ji modernizovat, přičemž její provozuschopnost a bojeschopnost je ovlivňována nízkou spolehlivostí,“ uvedl ministr Naď s tím, že udržení požadované míry způsobilosti, při zachování současného stavu, by bylo z dlouhodobého hlediska personálně i ekonomicky velmi náročné.

MiG-29 slovenského letectva, rok 1994

MiG-29UB (dvoumístná cvičná verze) slovenského letectva, rok 1994

MiGy-29 získala slovenská armáda v devadesátých letech jednak jako dědictví po československé armádě při dělení republiky a jednak dalšími dodávkami z východu při deblokaci ruského dluhu. Celkem se tak ve výzbroji slovenského letectva objevilo 24 MiGů-29, z toho 21 jednomístných a tři dvoumístné (MiG-29UB „učebno-bojevoj“).

Část strojů prošla v letech 2004 až 2006 částečnou modernizací, kdy došlo k instalaci některých systémů vyspělejší úrovně a kompatibilních s technikou NATO. Konkrétně to byly komunikační a navigační systémy a systém identifikace vlastní/cizí.

Modernizací se zrodil typ (verze) MiG-29AS a dvoumístný cvičný MiG-29UBS, kde písmeno „S“ evidentně odkazuje na Slovensko. Všechny modernizované stroje vznikly konverzí vybraných exemplářů z výzbroje uživatele. 

Konverze dala celkem deset MiGů-29AS a dva MiGy-29UBS. Práce proběhly v Leteckých opravnách Trenčín ve spolupráci se společností RSK MiG (tj. výrobce migů) a západními dodavateli nově instalovaných systémů. Po modernizačním procesu zůstaly ve službě pouze stroje modernizované. Zbytek byl uzemněn a tyto nevyužité stroje mohly být částečně využity pro kanibalizaci, tj. získání náhradních dílů.

MiG-29AS

Modernizace však nebyla všespásná a letoun zkrátka nemohl uniknout své morální i technické zastaralosti. Například zbraňové systémy, které jsou u bojových letadel věru důležitými, zůstaly netknuty. A protože – jak již víme – byly modernizovány „na západní“ pouze některé systémy, nejsou MiGy-29AS/UBS z pohledu standardů NATO plně interoperabilní (nejsou plně kompatibilní s technikou a infrastrukturou NATO). To pro ně znamená velké omezení při případných společných operacích se spojenci.

Navíc od roku 2006 zabezpečovala servis letadel dodavatelským způsobem právě ruská společnost RSK MiG, což už samo o sobě není zdaleka ideální řešení. Podle dokumentů Ministerstva obrany SR byl provoz letadel dlouhodobě zabezpečován s omezeními v plnění k požadovanému náletu. Letadla dlouhodobě neplnila měřitelné ukazatele bezpečnosti letů ve vztahu k požadovanému náletu na letový incident a ani nedosahovala potřebnou míru provozní spolehlivosti. Například v roce 2017 činil průměrný nálet na jednu poruchu pouhou jednu hodinu a 26 minut. Nízká provozní spolehlivost a s tím související nedostatečný počet provozuschopných strojů se negativně odrážel i v sumě nalétaných hodin pilotů MiGů-29.

Technická životnost jedenácti MiGů-29AS/UBS, které mělo slovenské letectvo ve výzbroji v době vyřazení tohoto typu ze služby, končí v letech 2029 až 2035 (chybějící stroj do tuctu, MiG-29AS čísla 6526, havaroval 28. září 2019, pilot naštěstí přežil). Resort obrany bude jednat se spojenci, jak vyřazené stroje následně efektivně využít.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 2 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 8 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...