Na tiskové konferenci před čtyřmi roky představil íránský prezident Mahmud Ahmadínežád letoun, který měl být íránskou odpovědí na západní letouny páté generace F-22 Raptor či F-35 Lightning II. Prezentace si získala poměrně hodně pozornosti bezpečnostní komunity.
Ačkoliv panovaly pochybnosti, že Írán dokáže vytvořit stealth letadlo, nebylo to zcela vyloučeno. Íránský letecký průmysl dokázal po ochladnutí vztahů s USA domestikovat údržbu (a v případě F-5 i výrobu) amerických stíhaček F-14 Tomcat a F-5 Tiger II.
Rovněž je třeba vzít v potaz tzv. Bestii z Kandaháru, americký stealth dron RQ-170 Sentinel, který byl Íránem zajat za nevyjasněných okolností v roce 2011 a jistě důkladně prostudován. Írán tedy hypoteticky může disponovat patřičnými prostředky a know-how na postavení stealth letadla.
Podrobné prozkoumání fotografií íránského letounu však začalo velmi rychle nahrávat skeptikům, kteří tvrdili, že to celé bude podvod. F-313 Quaher je sám o sobě velmi malý, kokpit je příliš stísněný a do malého nosu letadla se jen velmi těžce vměstná pokročilý radar, který hraje u moderních stealth letadel klíčovou roli.
F-313 Quaher má dále nezvykle malé nasávací průduchy a minimum externích senzorů. I tvar letounu je pochybný, podle názorů odborníků nemůže mít dobré letové ani stealth vlastnosti a evokuje spíše dnes již překonaný stealth letoun F-117 Nighthawk než moderní stíhačky páté generace.
A opravdu silné pochybnosti přicházejí při pohledu do kokpitu stroje. Zevnitř kabiny je možné vidět přímo vnější plášť letounu, který působí dojmem plastového výlisku. Avionika vypadá reálně, ale připomíná spíše vybavení jednoduchého civilního stroje.
Írán v následujících týdnech, ve snaze vyvrátit spekulace, zveřejnil ne příliš podařenou fotomontáž stroje za letu a následně i video. Video však nebylo kvalitní a neobsahovalo žádné referenční body a mohlo se tak klidně jednat o model řízený na dálku.
Celé představení íránského letounu tak bylo přijato bezpečnostní komunitou spíše jako vtip. Objevily se ovšem spekulace, že by F-313 představený v roce 2013 mohl být pouze tzv. „mock-up“ modelem, a sloužit jako testovací platforma pro reálný stroj v budoucnu.
Na notu těchto názorů Írán zahrál před dvěma týdny, kdy zveřejnil nové video, kde F-313 roluje po ranveji. Letoun zde vypadá výrazně robustněji, a video působí poměrně profesionálně. Naneštěstí pro Írán bylo video opět podrobeno drobnohledu a neobstálo.
Na podvozku F-313 je možné přečíst instrukce pro huštění pneumatik kol. Vojenský analytik Galen Wright srovnal předepsaný tlak v pneumatikách Quaheru s dnešními letouny a odhalil, že jsou natlakovány sotva na čtvrtinovou hodnotu jiných letadel.
Je sice třeba zmínit, že například lehké bitevníky/tréninková letadla, jako třeba české L-39, mohou mít takto nízký tlak v pneumatikách. Ale je velmi nepravděpodobné, že by dvoumotorový Quaher mohl být tak lehký.
Otázkou samozřejmě zůstává, proč má Írán toto očividné divadlo zapotřebí. Odpovědí bude zřejmě fakt, že F-313 Quaher je propagandistickým projektem pro domácí publikum. Íránský režim udržuje v zemi poměrně silnou cenzuru, takže se kritické hlasy odborníků k veřejnosti nedostanou.
Režim se snaží konsolidovat moc a posílit svoji pozici regionálního hegemona, k čemuž potřebuje získat i podporu veřejnosti, zvlášť v období, kdy region obchází strašák revolucí a nestability. Íránská propaganda proto alespoň předstírá, že technologicky drží krok se západem a místními rivaly.
I kdyby se však náhodou ukázal F-313 jako skutečný, půjde o velmi lehký stroj (omezený dolet, nosnost, výkony, množství senzorů) s velmi pochybným stealth profilem.
2. února 2013 |
Názor Armádních novin Je třeba si uvědomit, že technicky vzdělaný Evropan podvodnost letounu velmi rychle prokoukne. Avšak v oblasti Středního východu žijí desítky milionů lidí, kteří nemají nejmenší technické vzdělání. Pro íránský režim tak bude snadné tuto nemalou skupinu přesvědčit, že dokáže vyrábět "superstíhačky". Ostatně stačí se podívat do íránských diskuzí pod články o F-313. Neskutečně (pro Evropana) silná víra, že F-313 dokáže konkurovat F-35, dokáže spolehlivě zahladit všechny očividné technické nesmyslnosti F-313. Je to jeden ze způsobů, jakým Írán bojuje proti “magické” auře stíhačky F-35 Lightning II. Propaganda kolem F-35 je na vysoké úrovni. Všechny detailní záběry stíhaček F-35 vzbuzují v divácích, nota bene u technicky nevzdělaných, úžas, ohromení, fascinaci a pocit naprosté technické a vojenské nadřazenosti Západu nad jakýmkoliv protivníkem. Takový stav je samozřejmě (nejen) Teheránu krajně nepříjemný. |
Zdroj: National Interest, The Aviationist, Twitter
Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.