Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Česká armáda koupí nové pušky. Zjišťovali jsme, v čem se liší od starých

  12:42aktualizováno  17:22
Dnešní voják české armády používá samopal vz. 58. Je starý víc než padesát let, ale mnoho vojáků na něj stále nedá dopustit. Nahradí ho modulární automatická útočná puška CZ 805 BREN.

Novou zbraň pro Armádu České republiky představili na tiskové konferenci náměstek ministra obrany Jiří Šedivý a generální ředitel společnosti Česká zbrojovka Lubomír Kovařík . Útočná puška CZ 805 BREN splňuje podle výrobce všechny potřeby vojáka 21. století. Tělo zbraně je zhotoveno většinou z vysokopevnostních hliníkových slitin. Hlaveň je kovaná zastudena. Základní provedení se vyrábí pro náboj 5,56 x 45 mm NATO.

Co umí nová puška

Díky modulární koncepci a jednotnému systému kotvení hlavní je však možný relativně snadný (nikoli levný) přechod na jinou ráži. Momentálně jsou zpracovaná řešení pro munici 7,62 x 39 mm, perspektivně i 6,8 x 43 mm SPC Rem. Změna ráže zahrnuje výměnu hlavně, závorníku, plynové trubice a šachty zásobníku. Všechny hlavně jsou díky závitu na ústí uzpůsobeny pro upevnění tlumiče plamene, tlumiče hluku výstřelu či nástavce pro cvičnou střelbu.

Modulární systém také umožňuje zbraň upravit do varianty útočná puška (CZ 805 BREN A1) nebo karabiny se zkrácenou hlavní (CZ 805 BREN A2). Karabiny používají hlavně osádky bojových vozidel a obsluhy různých systémů, které potřebují skladnější zbraň a nevadí jim kratší účinný dostřel, což je daň za zkrácení hlavně. Karabina je praktičtější i pro boj ve městě, kde probíhají přestřelky na desítky metrů a kompaktnější zbraň umožňuje snadnější pohyb hlavně uvnitř budov, po chodbách a na schodištích.

Výměnná zásobníková šachta umožňuje použít originální transparentní zásobníky CZ, standardizované zásobníky pro zbraně M4 / M16 nebo velkokapacitní bubnové zásobníky. Trochu překvapivé je, že zásobník pro munici 5,56 mm je při stejné kapacitě prakticky stejně velký jako zásobník pro mnohem výkonnější ráži 7,62 mm. Zajímavý je lem v horní třetině zásobníku. Otázka je, nakolik bude ovlivňovat rychlost vytahování zásobníku ze sumky (tedy pouzdra na zásobníky).

CZ 805 BREN A1 Přeřaďovač režimu střelby. Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň.

CZ 805 BREN A1 Přeřaďovač režimu střelby. Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň.

Jednotné, snadno odnímatelné spušťadlo je opatřeno oboustranným čtyřpolohovým přeřaďovačem režimu střelby (na snímku vlevo). Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň. Červenými tečkami střelba jednotlivými ranami, omezenou dávkou a neomezenou dávkou. Oboustranné je i ovládání záchytu zásobníku.

Po celé délce hřbetu je lišta Picatinny MIL -STD -1913. Kratší lišty stejného typu jsou i na obou bocích i na spodní straně. Standardně se počítá s použitím kolimátorového zaměřovače (kolimátorový hledáček promítá do nekonečna svítící bod, který je vidět současně s pozorovaným předmětem. - poz. red.), proto je zbraň vybavena sklopnými mechanickými mířidly.

Na lišty Picatinny je možné připojit širokou škálu příslušenství, včetně originální pažbičky kombinované s dvojnožkou. V případě že jsou krátké lišty neobsazené, upevňují se na ně plastové kryty pro lepší úchop.

Pod hlaveň lze upevnit víceúčelový útočný nůž. Trochu zvláštní je, že se upevňuje ostřím nahoru, protože při boji zblízka se zpravidla vede první úder pažbou a následuje sek směrem dolů. I při opačném postupu se sek vede tak, aby mohl následovat úder pažbou. K přenášení zbraně slouží tříbodový nosný řemen.

Pro zvýšení palebné síly družstva je možné zbraň vybavit podvěsným granátometem CZ 805 G1 pro náboje 40 x 46 mm s možností samostatného použití. Stačí připojit modul s pažbou. Praktická rychlost střelby je šest ran za minutu. Životnost granátometu 1000 výstřelů. Účinný dostřel 400 metrů.

Zbraň je vybavená sklopnou teleskopickou ramenní opěrkou, takže si každý střelec může nastavit držení pušky tak, jak mu vyhovuje. Napínací páku závěru je možné přestavit pro leváka i praváka. Zatím jsem neměl možnost útočnou pušku osobně vyzkoušet. Z videozáznamů je vidět a zkušensoti kolegů to potvrzují, že CZ 805 BREN A1 vykazuje proti vz.58 výrazně menší zdvih při střelbě dávkami.

CZ 805 BREN A1 Přeřaďovač režimu střelby. Bílou tečkou je vyznačená zajištěná zbraň.

CZ 805 BREN A1 Lišty Picatinny umožňují montáž bohatého vybavení

Puška tedy má všechny atributy moderní zbraně. Ale to z ní ještě nečiní nejlepší zbraň. Nová zbraň musí umožňovat intuitivní střelbu. Ovládání musí být pohodlné, bezpečné a jednoznačné. K tomu musí prokázat přesnost a spolehlivost.

Musí být schopna střelby i v dlouhodobě vlhkých podmínkách, při znečistění blátem, pískem nebo prachem. V tomto směru se dalo na samopal vz.58 plně spolehnout. Pokud CZ 805 BREN A1 tyto parametry nebude vykazovat, a to je nutné prověřit dlouhodobým vojskovým testem v plném rozsahu, jsou to jen vyhozené peníze a hazard se životy vojáků.

Tabuka technických údajů

Typ zbraněvz.58CZ 805 BREN AFN SCAR L StandardRáže (mm)7,62 5,565,56Náboj (mm)7,62x39 vz.435,56x45 NATO5,56x45 NATOHmotnost zbraně bez zásobníku (kg)2,913,583,29Teoretická kadence (výstřelů/min)800770625Délka hlavně (mm)390360351Účinný dostřel (m)800600500

Rozdíly v účinném dostřelu jsou na první pohled zarážející, ale vysvětlení je jednoduché. Metodiky vyhodnocování tohoto parametru totiž nejsou u jednotlivých výrobců shodné. Průměrně vycvičený střelec dosahoval dobrý nástřel se samopalem vz.58 zhruba na 400 metrů. Posouzení možností méně výkonných nábojů s lehčí střelou, která je samozřejmě citlivější na všechny vlivy prostředí, především na vítr, ponechám na každém (lehkou střelu vítr "odfoukne" - poznámka redakce).

Jednoznačné jsou údaje o kadenci nebo hmotnosti. Kdo byl na vojně, ví, že každých pár set gramů hmotnosti výstroje je znát.

Dnes používají vojáci samopal vzor 58. A vlastně to není samopal ...

Současná osobní zbraň vojáka armády České republiky, pokud to není specialista nebo příslušník zvláštních sil, tvoří zbraň označená jako samopal vzor 58. Jak naznačuje název (vz.58), je to zbraň starší než půl století. Ne, že by byla špatná, naopak, řada vojáků na ni nedá dopustit, ale za tu dobu vývoj poněkud pokročil.

Zažité označení "samopal" ne zcela vyhovuje definicím, protože samopal je automatická zbraň na pistolové střelivo. Pro zbraně používající zkrácené (méně výkonné) puškové náboje se používá označení útočná puška. Zkrácená varianta takové zbraně se nazývá karabina. Nicméně pro potřeby článku se přidržím označení samopal vz.58, protože takto byla zbraň oficiálně zavedena do výzbroje tehdejší Československé lidové armády.

Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR

Samopal vz.58 (útočná puška) v provedení s pevnou pažbou, běžná zbraň vojáků ČSLA i armády ČR

Během půl století se především zavedla menší ráže. V zemích NATO 5,56 mm, v Sovětském svazu 5,45 mm. Důvod byl prostý. Zjistilo se, že většina bojů probíhá na kratší vzdálenost a náboje ráže 7,62 mm jsou zbytečně výkonné. Při stejné hmotnosti munice mohl nést voják víc nábojů menší ráže, nebo jich nesl stejně, ale ušetřenou hmotnost mohl nahradit jiným neseným "nákladem" (trhaviny, spaciální vybavení apod.).

Nic není samozřejmě zadarmo, takže časem se přišlo na to, že v řadě situací je projektil 5,56 mm (5,45 mm) příliš lehký a v některých případech vojáci preferovali "kosu" ráže 7,62 mm. Na druhou stranu se nadá říci, že by to platilo všeobecně, jak se mnohdy snaží některá média podstrčit čtenářům. Vždy záleželo na konkrétní bojové situaci.

Dnes se uvažuje o tom, že ideální ráže respektive náboj bude 6,8x43 mm SPC Rem. Ale názory na zavádění nové ráže nejsou jednoznačné.

Zbraně modernější než samopal vz.58 jsou zpravidla upravené, nebo upravitelné i pro leváka a vyrábějí se jako celá "rodina zbraní". Většinou v provedení podpůrná zbraň družstva (kulomet), útočná puška, karabina. Kulomety mívají delší a těžší hlaveň, aby vydržela delší palbu dávkami a střela získala vyšší úsťovou rychlost a tím i přesnost a průbojnost. Kulomety odvozené od útočných pušek mívají zásobník na větší počet nábojů (ale není to podmínkou) a dvojnožku pro větší stabilitu při střelbě.

Samopal vz.58 Verze se sklopnou opěrkou a dalšími úpravami. Lišty Picatinny na předpažbí a kompenzátor zdrvihu na ústí hlavně.

Samopal vz.58 Verze se sklopnou opěrkou a dalšími úpravami. Lišty Picatinny na předpažbí a kompenzátor zdrvihu na ústí hlavně.

Další modernizací, kterou samopal vz.58 postrádá je možnost střelby omezenými dávkami. Ne každý střelec má dostatečně lehký prst na spoušti. U zbraně s omezovačem dávky to nemusí v zápalu boje řešit. Na jedno stisknutí spouště vystřelí maximálně většinou 2 až 4 náboje.

Zrovna v případě samopalu vz.58 je střelba delšími dávka plýtvání municí, protože zbraň je lehká, především před těžištěm a bez kompenzátoru se hlaveň zvedá. V dobách ČSLA se dala situace částečně napravit střelbou s nasazeným bodákem. Jednak vzrostla hmotnost před těžištěm a hřbet bodáku částečně plnil úlohu kompenzátoru zdvihu. Dnes se dají koupit kompenzátory vyráběné profesionálně.

Další novinkou rozšířenou především v posledním desetiletí je lišta Picatinny ve standardu NATO MIL-STD-1913. Tento "ozubený kus železa" umožňuje rychlou a snadnou montáž různého příslušenství. Dvojnožek, taktických svítilen, denních, nočních, laserových nebo kolimátorových zaměřovačů, pažbiček apod.

Z hlediska palebné síly je důležitá možnost podvěšení jednoranných granátometů, které umožňují ničit cíle, na které munice útočné pušky nestačí. Původní provedení samopalu vz.58 tuto možnost nemělo. Dnes se vyrábějí konverzní sady.

Co bylo na samopalu vz.58 zbytečnou přítěží, byl bodák, který byl skutečně jen k bodání. Snadno se lámal a kvůli tlusté čepeli se s ním nedalo nic krájet, ani když se nabrousil. Možnost upevnit na pušku univerzální útočný nůž je mnohem praktičtější.

Kromě toho došlo k pokroku na poli "uživatelské přívětivosti". Příjemná je možnost vizuální kontroly počtu nábojů v plastovém průhledném zásobníku, ovladač záchytu zásobníku v dosahu prstů střílející ruky zrychluje přebití zbraně, stejně jako přímá šachta, do které se zásobník "vrazí" jako do pistole a nemusí se naklápět jako u vz.58.

Na škodu není ani možnost spojování zásobníků po dvou, případně po třech, protože i to zvyšuje rychlost přebití a střelec nemusí delší dobu lovit další zásobník v sumce. Praktická je možnost nastavení ramenní opěrky podle velikosti, respektive délky paží střelce.

Úpravy zbraně pro českou armádu

Ministerstvo obrany si objednalo u České zbrojovky další úpravy nových samopalů. S firmou podepsalo již druhý dodatek ke smlouvě, na jejímž základě zbrojovka dodá armádě tisíce nových útočných pušek ČZ 805. Úpravy si objednali vojáci na základě zkušeností v zahraničních vojenských misích. Za modifikace, které mají vést ke zlepšení uživatelského komfortu, nezaplatí stát nic navíc. Zbrojovka by měla pušky dodat bez zpoždění v listopadu podle původních předpokladů, řekl novinářům Bohuslav Dvořák z ministerstva obrany.

Nové požadavky ministerstva obrany nebyly součástí původního zadání na nové samopaly. "V žádném případě nejde o jakoukoli změnu konstrukce zbraně. Jde čistě o zvýšení uživatelského komfortu vojáka nad rámec toho, co chtěla armáda," vysvětlil Dvořák.

Zvýšení komfortu při používání zbraně bylo součástí i prvního dodatku ke smlouvě, který armáda podepsala již na konci minulého roku. "Ne všechny požadavky se ale mohly stát předmětem dodatku číslo jedna, z toho důvodu probíhala intenzivní jednání s Českou zbrojovkou, abychom byli schopni co nejvíce těchto požadavků na zbraň začlenit," dodal Dvořák.

Na první oznámenou nutnost úprav samopalu ČZ 805 si stěžovala belgická státní firma FN Herstal, která skončila ve výběrovém řízení na nové pušky druhá. Protestovala i švédská firma Aimpoint, která měla na belgické pušky FN SCAR pro českou armádu dodávat optická zařízení. Ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že ke stížnostem firem nevidí důvod.

Česká zbrojovka je od července připravena začít dodávat útočné pušky ve variantách, které armáda požaduje, uvedl generální ředitel firmy Lubomír Kovařík. Úpravy podle Kovaříka zbrojovku finančně nezatíží.

Po dodání prvních pušek se s nimi vojáci budou intenzivně "sžívat". Zhruba v listopadu pak bude možné dodat vojákům zbraně k ostrému nasazení, uvedl Dvořák.

Útočné pušky ČZ 805 vybrala obrana přibližně před rokem ve výběrovém řízení jako zbraň, jež má ve výzbroji české armády nahradit dnes již zastaralé samopaly vzor 58. Armáda podepsala smlouvu na dodávku téměř 8000 nových kusů loni.

Termín "útočná puška" je označení kategorie zbraní. Je odvozen od německé zbraně StG 44 Sturmgewehr používané na konci 2. světové války. Jako útočná puška byl v československé a později české armádě zaveden samopal vzor 58.

Pořízení nových pušek, pistolí i samopalů je součástí armádního projektu na vybavení "vojáka 21. století". Ten vychází převážně z požadavků vojáků nasazených v zahraničních bojových operacích. Trendem je podle ministerstva obrany snižování zátěže příslušníků armády, miniaturizace součástí výstroje, snižování jejich velikosti a zvyšování účinnosti.

Zdroj: ČTK

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Trosky mohutné čínské rakety se mají zřítit na Zemi neznámo kde

Čínská raketa Dlouhý pochod CZ-5B vynesla minulý týden úspěšně na oběžnou dráhu první modul budované kosmické stanice....

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naše baterie vydrží desetiletí, slibuje český start-up

Malá česká firma Pinflow se pokouší vylepšit a do praxe prosadit dnes jen vzácně používaný typ baterií. Hlavní výhodou...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Znáte letadla studené války? Mnohá bojovala i v horkých konfliktech

Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

OBRAZEM: Boeing T-7A je nový představitel vyšší ligy cvičných letadel

V únoru 2021 zahájil Boeing výrobu prvních exemplářů cvičných letadel T-7A z objednávky pro USAF. Právě vítězství v...

Jiní měli úkol za nesplnitelný, mladý konstruktér ne. Vznikl legendární Blesk

Při prvním výjezdu z hangáru jeho prototyp skončil v příkopu, nakonec se však P-38 Lightning stal jedním z...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...