Webbův teleskop pomohl rozšířit či potvrdit řadu vědeckých poznatků, ale obrázky vesmíru, které na základě záznamů z jeho snímačů a senzorů vznikají, jsou zajímavé samy o sobě. A právě neobyčejnou krásu záběrů vesmíru jste mohli ocenit v našem hlasování.
V našem fotoduelu jste vybírali nejúchvatnější snímek z tohoto zařízení, které je „zaparkováno“ stovky tisíc kilometrů od Země. Hlasování probíhalo od 22. října do pondělí 6. listopadu 12:00.
Výsledek nás trochu překvapil, protože jsme očekávali, že na první místa z 22 nabídnutých obrázků dopracuje záběr některé z mlhovin. Naši čtenáři však rozhodli, že vítězem je snímek galaxie Cartwheel, těsně následovaný obrázkem Jupiteru s polární září. S odstupem na třetím místě skončil záběr planety Neptun s jeho prstenci.
Kompletní pořadí si můžete prohlédnout zde. Všechny snímky včetně obrázku samotného teleskopu najdete v přiložené fotogalerii.
Co vlastně vítězný záběr ukazuje? Již dříve jsme psali, že se astronomové se domnívají, že galaxie Cartwheel (Kolo od vozu) byla původně spirálovou galaxií, podobně jako naše Mléčná dráha. Svůj současný prstencový tvar dostala po srážce s menší galaxií. Galaxie se podobá kolu od vozu, její jasný střed je obklopen barevným prstencem. Díky záběrům z teleskopu Jamese Webba získali astronomové nové poznatky o jednotlivých hvězdách v této chaotické galaxii, jakož i o černé díře v jejím centru.
Galaxii pozoroval již Hubbleův teleskop, infračervené záběry Webbova teleskopu ale odhalují nové detaily, které zůstávaly doposud skryty. Na snímku jsou kromě galaxie Cartwheel zřetelné ještě dvě menší galaxie a mnoho dalších v pozadí.