Diskuze

Koule na noze lidstva jsou chemické motory, řekl Neff v Rozstřelu

Jak si vysvětlit americké armádní záznamy o „záhadných létajících objektech“, které lidstvo drží na povrchu zemském? O vesmíru a všem kolem něj jsme si v pořadu Rozstřel povídali se spisovatelem a novinářem Ondřejem Neffem.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Po pravdě je otázka, jak si tu inteligentní civilizaci představit. My jsme v podstatě velmi mladá civilizace. Člověk našeho typu tu existuje řádově jen desítky tisíc let, komunity schopné koexistovat, používat písmo a používat základní technologie pak řádově tisíce let a trochu schopnější po technologické stránce jsme jen sto let. V podstatě jsme ještě ničeho nedosáhli. Otázka tedy je, jak budeme sami vypadat za pár tisíc let a čeho budeme schopni, budeme vůbec ještě na živu a budeme to my?

Ono velká šance je, že na této planetě nepřežijeme ani 22. století. Zničíme ekosystém do té míry, že vyšší formy života nebude schopen dále udržet. Ale co když přežijeme. Otázka je, v co se vyvineme. Podle mne jsou možné dva scénáře. První je postupné splývání s technologií, ne jen cílená úprava našeho DNA, ale v podstatě bychom se mohli stát kyborgy. A druhá možnost je v podstatě taková, že nás zde nahradí umělá inteligence. Nejen chemické motory zmíněné v článku, ale i naše těla jsou zásadní brzdou ve zkoumání vesmíru. Už nyní se ukazuje, že sonda je schopna získat mnohem více dat a po mnohem delší dobu, než lidská posádka ... viz mise na Mars. Podle mne nás tu jednou umělá inteligence nahradí. Nebude omezena smrtelným tělem, cestovat bude schopná v podstatě rychlostí světla ... nebude muset cestovat i se svým fyzickým tělem, ale jednoduše se nahraje z těla na Zemi například do těla na Marsu, bude se replikovat včetně všech znalostí. Samozřejmě tu první cestu bude muset provést klasicky, bude se tam muset dopravit ve fyzické podobě, ale i zde bude mít výhodu. Lidské tělo prostě není vhodné na delší cesty mimo naši planetu. Chybí mu gravitace, má problém i s nízkými dávkami radiace, špatně snáší přetížení, má vysokou spotřebu kyslíku, vody, potravin, obecně člověk potřebuje velké množství prostoru a má poměrně dost omezenou životnost, když vezmete v potaz vzdálenosti a rychlosti, jakými jsme schopni cestovat. I ten mizerný let na Mars nám dá zabrat ...

3 0
možnosti
MK

Elektromotory i vodíkov pohon je energeticky mnohem náročnější, než fosilní palivo, takže cokoliv jiného drancuje přírodní zdroje mnohem více. Ropa je navíc jen koncentrovaná biomasa!

1 1
možnosti
MK

Nejdůležitější na tom je úvaha že nebudeme objevitelé ale objevení, se kterými to nikdy nedopadlo dobře.

1 0
možnosti
JK

J56a49n 40K82r31p57e49c

3. 10. 2019 22:48

lide obcas zapominaji na to co zde Neff zminil jen tak okrajove. a ze nejde jen o prostorovou nepravdepodobnost setkani s jinou civilizace, ale stejne tak i casovou. kdy tyto civilizace se zrodi az miliardy let po zaniku te nasi anebo zanikly miliardy let pred nasim vznikem. a tim padem je uplne jedno jestli na druhe strane tohoto vesmiru nebo jen nekde "za rohem"

2 0
možnosti
JK

Otázkou je, jaká je doba "životnosti" civilizace. Pokud se nezničí sama, pak nám bude po milionech let vývoje tak vzdálená, že se s ní ani nedokážeme dorozumět. To "okno" bych tipoval jen na několik tisíc let.

4 0
možnosti
JM

Mimozemšťané existují, jsou strašně uřvaný a pokoušej se nám prodat levnou elektroniku ;-)

2 0
možnosti
JM

J59i79ř16í 96M34a74c47e70k

3. 10. 2019 18:24

Před časem jsem v nějakých novinách viděl výsledky ankety – otázka „Existuje mimozemský život?“: Asi 45 % ano, 45 % ne, 10 % nevím. To mě velice pobavilo. Kdyby otázka zněla „Myslíte si, že existuje...“, tak je to v pořádku. Ale na otázku, zda existuje, přece každý soudný člověk může říci jedině „nevím“. (Tedy kromě těch pár lidí, které unesli a zase pustili ufouni ;-D).

0 0
možnosti
JM

Tak pravděpodobnost že existuje mimozemský inteligentní život někde ve vesmíru je 99,999999%

Jiná a o dost menší pravděpodobnost je jestli se s ním lidstvo někdy potká.

2 0
možnosti
Foto

“Stejně tak se podle něj dá předpokládat, že mimo naší planetu bude existovat inteligentní život.”

A já jen doplním. Nejen mimo naší planetu, ale mimo naší galaxii.

0 5
možnosti
PV

P81a60v17e60l 16V89a54c26e31k

3. 10. 2019 19:06

I "mimo naší galaxii" je "mimo naší planetu", takže je to doplnění jak noha.

6 0
možnosti
JB

Jsem docela rád, že se v dnešní době čím dál víc přechází místo termínu UFO na termín UAP, tady unidentified aerial phenomenon.

Starý výraz v sobě nesl dva zavádějící předpoklady a sice, že se jedná o fyzický objekt, který létá. V praxi ale často nejde o fyzický objekt a ani nemusí létat (světlomety auta za horizontem)

Snad to povede k aspoň lehkému omezení fantastických zpráv.

9 1
možnosti
JH

J52a48n 30H79r87u10b31e68š

3. 10. 2019 14:46

Máte pravdu, nemusí létat (prezident za horizontem, premiér za horizontem...).

0 0
možnosti
MK

Karel Gott byl mimozemšťan, to nevíte? Pomocí hadrionového záření nás všechny potřísnil - rozuměj okouzlil.

0 0
možnosti
PM

Karel Gott odletěl přeci za Elvisem, dnes zpívají duet....

1 0
možnosti