SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu a zkoušky největší a zřejmě i nejblyštivější rakety všech dob.

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu | foto: Austin Barnard

Už dlouho víme, že společnost SpaceX se chystá na stavbu „marsovské“ rakety. Její název i podoba se během té doby poměrně výrazně měnila - a my jsme v posledních dnech na vlastní oči uviděli, jak rychlé takové změny mohou být. 

V loňském roce SpaceX opakovaně mluvilo o tom, že systém dnes nazývaný Super Heavy - Starship (SuperHeavy je první stupeň, Starship samotná loď) by měl být do velké míry vyroben z lehkých uhlíkových vláken, a to jak trup, tak nádrže. Společnost během posledních let vyrobila několik exemplářů z tohoto materiálu. V roce 2016 ukázala obří zkušební kyslíkovou nádrž pro raketu ITS, což byla tehdejší verze rakety BFR s průměrem 12 metrů. V únoru 2017 však byla nádrž zničena při tankovacích zkouškách. Následně byla představena zmenšená varianta BFR a během roku 2018 začala výroba další nádrže s průměrem 9 metrů.

Výroba probíhala v přístavu v Los Angeles a SpaceX se v září 2018 pochlubilo fotkami první hotové sekce. Později pak fotografové z webu Teslarati informovali o zdánlivě dokončené zakulacené části nádrže. Zdálo se, že budoucnost firmy je v uhlíku. A pak přišel přelom roku.

Všechno začalo tweetem Everyday Astronauta, který se podělil o svůj tip ohledně tajuplné kovové konstrukce vznikající v oblasti budované rampy SpaceX v jižním Texasu. Nejdříve zde vyrostl pevný stan připomínající ty, které Elon Musk využil pro dočasné zázemí vývoje rakety Starship v losangeleském přístavu a také pro dodatečnou montážní linku Tesly Model 3 ve Fremontu. V posledních týdnech se pak začaly objevovat fotky válcovité kovové konstrukce, kterou někteří považovali za vodojem. Následně však dostala nohy a také se objevily další kovové sekce, které tvarem podezřele připomínaly kosmickou loď Starship.

Everyday Astronaut na fotky na Twitteru reagoval s tipem, že loď Starship bude využívat balonové nádrže z nerezové oceli stejně jako staré rakety Atlas. Na to Elon zareagoval slovy: „Nerezová ocel je správně, ale bude využita jiná směs slitin a půjde o odlišnou architekturu rakety. Na rozdíl od Atlasu se Starship nezkroutí, i když bude stát na rampě nenatlakovaná.“

Balonové nádrže jsou totiž tenké a lehké, protože nemají vnitřní nosnou strukturu, ale kvůli tomu musejí být neustále natlakovány (v případě Atlasu dusíkem), jinak dojde ke zhroucení konstrukce pod vlastní vahou, jako se to stalo v případě Atlasu:

Musk poté doplnil, že materiály nádrží Atlasu a lodi Starship jsou sice podobné, ale celkový design je velmi odlišný. Jediným společným prvkem je prý použití nerezové oceli, i když s jiným složením. Musk si pochvaluje ocel „Series 300“, což by měla být austenitická korozivzdorná ocel obsahující chrom a nikl. Ocelové plechy prý vyrábí dodavatel podle požadavků SpaceX, přičemž odlévání firma provádí ve vlastní slévárně v Hawthorne. Tvarování probíhá za kryogenních teplot.

Především: ocel není jen pro nádrže. Bude z ní celý povrch Starship - alespoň tedy první stavěné zkušební verze, vždyť plány se ve SpaceX mění dosti rychle, jak vidno. 

Důvody volby oceli Musk následně vysvětlil v dalším tweetu: i když je užitečný poměr pevnosti a hmotnosti nerezové oceli při srovnání s uhlíkovými kompozity horší při pokojové teplotě, při kryogenních teplotách je o něco vyšší a při vysokých teplotách je výrazně vyšší. To podle Muska znamená, že ocelový design bude potřebovat „mnohem méně” tepelné ochrany.

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Mexiku.

V zájmu tepelné ochrany pak bude ocelový povrch vyleštěn jako zrcadlo kvůli maximální odrazivosti. Povrch nebude nijak natírán, protože se bude příliš zahřívat. Musk zároveň napsal, že okna „možná” budou mít zlatou vrstvu (asi podobně, jako tomu je v případě hledí skafandrů pro astronauty).

Podle dalších Muskových informací se na chlazení bude podílet i samotné palivo. Povrch lodi by měl být při návratu do atmosféry chlazen zbytky chlazeného paliva. O systému zatím nevíme mnoho, právě ten ovšem zřejmě přispívá k tomu, že ocelová konstrukce - zatím tedy alespoň ve výpočtech SpaceX - vychází celkově lépe než lehký uhlíkový trup doplněný klasickým tepelným štítem.

Pokusný skokan

Musk potvrdil, že v jižním Texasu firmy staví experimentální raketu, která bude provádět zkušební skoky, o kterých jste se na ElonX mohli už mnohokrát dočíst. Tento „skokan” bude mít k finální verzi lodi daleko, podobně jako tomu bylo v případě experimentální rakety Grasshopper. S tou SpaceX v letech 2012 a 2013 trénovalo přistávání prvních stupňů, ale s Falconem 9 toho moc společného neměla. 

Podle Muska bude mít skokan budovaný v Texasu stejný 9metrový průměr jako finální Starship, ale bude o něco nižší. Nosič Super Heavy (první stupeň rakety) pak bude rovnou vyráběn v plné velikosti, takže není v plánu nějaká zmenšená meziverze.

Předpokládaná konečná podoba Starship podle SpaceX - alespoň dokud se plány nezmění.

První zkušební skoky v Texasu by podle Muska mohly proběhnout už v březnu či dubnu 2019 - což je dříve, než bylo původně v plánu. V poslední době jsme totiž od zástupců SpaceX slýchali, že ke skokům dojde až na konci roku 2019. Zatím však není jasné, proč se plány zrychlily. Mohlo to být způsobeno přechodem z uhlíkových kompozitů na ocel, což pravděpodobně vedlo ke značnému zjednodušení vývoje, nebo třeba tím, že raketa určená pro první zkušební skoky bude jen extrémně hrubou verzí finální rakety.

Tomu nahrává další Muskův tweet, podle kterého ve stanu v losangeleském přístavu probíhá výroba dílů pro „orbitální design lodi Starship verze 1″. Zde vyráběná verze lodi tedy nejspíše bude mít mnohem blíže k finální podobě. Vývoj a výroba však bude v takovém případě trvat déle. A tak místo aby SpaceX čekalo na relativně věrný prototyp, stavějí mezitím velmi hrubou verzi rakety v Texasu, na které mohou otestovat alespoň některé technologie, jako jsou motory či avionika.

Od té doby se už na veřejnost dostaly další informace, oficiálně bychom se podrobnosti o novém designu rakety Starship podle Muska měli dozvědět na technické prezentaci, která proběhne po prvním zkušebním skoku v Texasu, tedy možná už v březnu či dubnu příštího roku.

Co motory

Zatím jsme se bavili vlastně jen o konstrukci nádrží a trupu lodi, ale jistě vás zajímá, jak pokračuje vývoj metanového motoru Raptor. Ten bude raketu Starship pohánět a dlouho jsme o něm neslyšeli nic nového. Zmenšená verze motoru byla testována v McGregoru už od roku 2016 a Tom Mueller, který má celý projekt na starosti, loni v červnu řekl, že firma už pracuje na letové verzi motoru, ale víc nevíme. Musk nyní prohlásil, že Raptor byl „radikálně přepracován a na první zážeh bude připraven příští měsíc”.

Zatím však není jasné, v čem spočívají ty radikální odlišnosti, protože následně dodal, že se stále jedná o motor typu „full flow staged combustion” s uzavřeným cyklem, což byl plán už od začátku.

Z dřívějška víme, že dlouhodobým cílem SpaceX je dosáhnout tlaku ve spalovací komoře ve výši 300 barů, což by byl rekord mezi raketovými motory. Musk však dnes v reakci na další tweet Everyday Astronauta vyvrátil, že by ono radikální přepracování Raptoru najednou umožnilo dosáhnutí tak vysokého tlaku. Prý bude nějakou dobu trvat, než se podaří dosáhnout takové „šílené hodnoty”. Pro úplnost připomínám, že na konci roku 2017 Musk řekl, že Raptor bude mít tlak v komoře 250 barů.

Informací o prototypu Starship neustále přibývá, především díky tweetům Elona Muska, a tak náš výčet informací je nutně neúplný. Nejnovější informace najdete v průběžně aktualizovaném článku na ElonX.

Text byl upraven z textů na webu ElonX se svolením autora. Původní texty najdete zde a také zde.

Autor:

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51

Obrovské množství v dokumentech uvězněných znalostí se otevírá. Díky AI

Extrakce textu z obrázků významně pokročila, nicméně stále je co zlepšovat. Své o tom ví podniky, vlády, či výzkumníci, kteří mají řadu dat stále v papírové podobě. Případně je naskenovali do...

23. dubna 2025

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

22. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.