Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vesmírní těžaři z Googlu chtějí do dvou let vyslat do kosmu teleskop

  10:59aktualizováno  11:54
Vesmírná těžařská společnost Planetary Resources, za kterou stojí lidé z Googlu, režisér Avatara James Cameron a další, chce najít způsob, jak levně dolovat vzácné suroviny z asteroidů prolétávajících kolem Země.

Důlní zařízení na planetě Pandora, jak si jej představoval ve filmu Avatar režisér James Cameron. | foto: Avatar Wiki

Firma Planetary Resources spřádá plány na těžbu z asteroidů pomocí levných automatických systémů. Vyplnily se tak spekulace, které se objevily minulý týden. (Více o spekulacích o plánech firmy Planetary Resources zde.)

Společnost založili režisér James Cameron, šéfové Google Larry Page a Eric Schmidt, vesmírný turista a bývalý hlavní softwarový architekt Microsoftu Charles Simonyi a také Peter H. Diamandis, který byl jednou z vůdčích osobností projektu soutěže X prize. Ta měla pomoci ve vývoji nevládních letů do vesmíru.

To vše dává tušit, že v úterý odhalené plány firmy Planetary Resources nejsou jen tlacháním do větru. Minimálně je to velmi dobře promyšlené PR všech zúčastněných. Společnost si však dala za cíl zahájit průzkum a nakonec i těžbu drahých kovů a vzácných minerálů z asteroidů, které obíhají v blízkosti Země.

Zpočátku se chce soustředit na vývoj a prodej extrémně levné robotické sondy pro průzkumné mise. "Demonstračního letu po oběžné dráze kolem Země by chtěla firma dosáhnout do dvou let," řekli podle agentury Reuters spoluzakladatelé firmy Peter Diamandis a Eric Anderson.

Ilustrace dalekohledu Arkyd-101 Space od společnosti Planetary Resources.

V příštích 18 až 24 měsících by společnost podle serveru Wired chtěla zahájit průzkumnou činnost prostřednictvím dvou a pěti dalekohledů umístěných na oběžné dráze kolem Země. Každý bude stát několik milionů dolarů a měl by za úkol identifikovat pomocí spektrální analýzy potenciálně cenné asteroidy. Dalekohledy Arkyd-101 Space přezdívané LEO, kvůli umístění na nízké orbitě (low-Earth orbit), pomohou zjistit, zda potenciální cíle stojí za to, aby vynahradily problémy s těžbou.

Do pěti až sedmi let chce firma vyslat malý roj stejných kosmických lodí pro detailnější průzkum a zmapování cenných asteroidů. Podle Planetary Resources, by taková mise mohla stát mezi 25 až 30 miliony dolarů.

Mezi prvními zákazníky Planetary Reousces očekávají organizace jako je NASA, ale i soukromníky, kteří mohou mít zájem na případné těžbě. Během pěti až deseti let totiž firma plánuje nabízet i prospektorské služby.

Vydělané peníze podle Planetary Resources poslouží nejen společnosti samotné, ale přinesou pokrok ve zkoumání vesmíru a využití jeho nerostného bohatství. Zisková těžba by tak měla sloužit jako základní kámen k posílení kosmického průmyslu a nakonec pomoci k rozšíření lidského druhu napříč sluneční soustavou.

"Pokud vezmeme v úvahu vesmírné zdroje, je dalším logickým krokem cesta k asteroidům v blízkosti Země," prohlásil spoluzakladatel Planetary Resources Eric Anderson. "Jsou velmi hodnotné a energeticky snadno dosažitelné. "Asteroidy u Země jsou ovocem sluneční soustavy, které visí opravdu velmi nízko," dodal Anderson. 

Ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platina

Firma podle Andersona plánuje těžit vodu a kovy platinové skupiny. Takzvané platinové kovy, tedy ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platina, jsou na Zemi vzácné. Nacházejí se v malých koncentracích a bývají těžko dostupné, což jejich získávání značně prodražuje. Anderson tvrdí, že výskyt platinových kovů na Zemi není přirozený, protože se sem dostaly při dopadech asteroidů v hluboké minulosti planety.

Vzácné kovy ve vesmíru prý jen čekají na vytěžení. Obyčejný 500metrový asteroid, který je bohatý na platinu, podle Planetary Resources obsahuje ekvivalent množství všech platinových kovů, které byly v lidské historii vytěženy.

"Jakmile dostupnost těchto kovů vzroste, klesnou ceny všeho, včetně defibrilátorů, kapesních elektronických zařízení, televizí, počítačových monitorů, katalyzátorů," uvedl další ze zakladatelů firmy Peter Diamandis.

"S nadbytkem takovýchto kovů je budeme moci využívat v masové výrobě například palivových článků pro automobily." Řada asteroidů je zase bohatá na vodu. Vytěženou vodu chce firma prodávat přímo ve vesmíru, což má znamenat značnou úsporu oproti dopravě pozemské vody na oběžnou dráhu. Voda pro astronauty by tak nebyla jen součástí pitného režimu, ale využívali by ji k pěstování potravin, jako radiační štít kosmických lodí a jako zdroj vodíku a kyslíku.

Planetary Resources doufá, že její těžařské úspěchy povedou ke vzniku vesmírných "čerpacích stanic", kde bude možné doplnit palivo nejen satelitům, ale také lodím směřujícím k Marsu.

Náklady, náklady, náklady

I když se podle předchozích řádků může zdát, že vesmírná těžba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Náklady, které sebou nese samotný let, poté těžba a doprava surovin na Zem, jsou enormní a zatím se tento oříšek nepodařilo nikomu rozlousknout.

Firma doufá, že jí podaří snížit tyto náklady v nejlepším případě až na setinu. Nezbývá tak, než držet společnosti palce, aby se jí tento problém podařilo vyřešit a ukázala cestu ostatním.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 8 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 15 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Apple možná připravuje překvapení. V úterý by mohl ukázat nový čip

v diskusi nejsou příspěvky

6. května 2024

Apple v úterý v 16:00 středoevropského letního času začne představovat řadu novinek v rámci akce...

KOMENTÁŘ: Zbraň na AI? Proti strojům lze postavit kolektivní superinteligenci

v diskusi je 5 příspěvků

5. května 2024

Premium Státy pokulhávají za vědou a technikou ve snaze regulovat umělou inteligenci. Stroje přitom mají...

Litevci, Poláci nebo Hitler? Baltské mocnosti se přetahovaly o Memel

v diskusi jsou 3 příspěvky

5. května 2024

Květen 1924 přinesl diplomatické vítězství Litevců nad Poláky. Svět jim přiklepl původně německý...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...