Raketa Terran 1 startupu Relativity Space je dopravena na rampu Launch Complex 16 ve Space Force Station na mysu Canaveral. | foto: Relativity Space

První vesmírná raketa vyrobená z většiny na 3D tiskárně po startu selhala

  • 13
Společnost Relativity Space po několika předchozích přerušených startech v noci na čtvrtek vypustila svou 33,5 metru vysokou raketu ze Space Force Station na mysu Canaveral. Její díly byly z 85 procent vyrobeny na 3D tiskárně. Problém na druhém stupni rakety však vedl k neúspěchu mise.

Nosná raketa Terran 1 se ve čtvrtek krátce před půl pátou ráno vydala na cestu do vesmíru z rampy Launch Complex 16. Po několika minutách letu však selhala a nedostala tak svůj náklad na oběžnou dráhu. Tím nákladem nebyla žádná družice, ale první kovový 3D díl, který společnost vyrobila před šesti lety.

Startup Relativity Space chtěl podle agentury AP tento suvenýr vynést na několik dní na oběžnou dráhu do výšky asi 200 km, než by spadl do atmosféry a tam shořel spolu s horním stupněm rakety.

Zatímco první stupeň po startu z Cape Canaveral Space Force Station splnil svou úlohu a oddělil se podle plánu, horní stupeň svůj úkol nesplnil. Podle dosavadních informací byl problém s motorem druhého stupně a stroj se tak zřítil do Atlantiku.

„Dnešní start prokázal technologie společnosti Relativity pro 3D tisk raket, které umožní výrobu našeho dalšího nosiče Terran R. Úspěšně jsme prošli stavem Max-Q, což je nejvyšší zátěž našich tištěných struktur,“ vysvětlují inženýři firmy, že i přes celkový neúspěch měl start nějaké pozitivní výsledky.

Byl to třetí pokus o start z místa, které kdysi sloužilo jako raketová základna. Začátkem tohoto měsíce se Relativity Space přiblížila na půl sekundy ke startu, motory rakety se zažehly a pak náhle zhasly.

Terran 1 je dvoustupňová, 33,5 metru vysoká a 2,3 metru široká raketa, jejíž díly byly z 85 % vytištěny na speciálních 3D tiskárnách s názvem Stargate Metal Printer. Platí to i pro motory, které k pohonu používají kapalný kyslík (LOX) a kapalný zemní plyn (LNG). Terran 1 má na svém prvním stupni devět motorů Aeon a na druhém stupni jeden motor Aeon Vac.

Stroj je podle společnosti největším 3D tištěným objektem, který existuje a který se pokusil o orbitální let. Cílem startupu je vyrobit větší nosič, který bude využívat 95 % dílů z 3D tiskárny, které budou opakovaně použitelné pro více letů. Společnost Relativity Space v roce 2015 založila dvojice mladých leteckých inženýrů.

Na 3D tisk spoléhají i další kosmické společnosti, ale tyto díly tvoří jen malou část jejich raket.