Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

NASA chce v roce 2027 dostat do vesmíru raketu s jaderným pohonem

Myšlenka využít k pohonu raket energii z jádra není nová. Dokonce se pracovalo i na prototypu tohoto pohonu. Nyní se americká vesmírná agentura NASA rozhodla vytvořit plán, který by při použití takového motoru mohl zkrátit cesty vesmírem.

Ilustrace tranzitního stanoviště u Marsu a jaderného pohonného systému, který by jednoho dne mohl dopravit astronauty na Mars. | foto: DARPA

Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil plán pro testování raketového motoru na jaderný pohon, který by do budoucna mohl dopravit astronauty na Mars za kratší dobu, než je tomu u dosavadních systémů. Na projektu NASA spolupracuje s výzkumnou agenturou amerického ministerstva obrany DARPA, první testy plánují na rok 2027.

Cílem projektu je vyvinout jaderný tepelný pohonný systém (NTP, Nuclear Thermal Propulsion) pro cesty do vesmíru. Obecný koncept NTP pohonu počítá s tekutou pohonnou látkou, jako je například kapalný vodík, která se pumpuje do reaktorového jádra, kde se ohřeje, přemění v plyn a expanduje. Následně je tato pohonná hmota vypuštěna tryskou, čímž vytváří tah.

NASA již podobný systém testovala v 60. letech minulého století. Měl označení Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application (NERVA) a uvažovalo se o něm jako o součásti některého z vyšších stupňů rakety pro let na Mars. Proběhlo několik pozemních testů, ale následně program skončil. Údajně tím skončila i tehdejší dlouholetá politika NASA, která umožňovala vyvíjet pokročilé motory mnohem dříve, než jich bylo třeba.

Jak vyplývá z výše uvedeného, o jaderném tepelném pohonu se nikdy neuvažovalo pro použití v prvním stupni rakety, díky němuž se rakety „odlepují“ od země. Důvodem bylo i to, že při výše uvedeném principu fungování je vypouštěný plyn radioaktivní. Ve vesmírném prostoru to nevadí a navíc má takový pohon o něco lepší parametry než chemické motory. Podle NASA mohou být NTP rakety třikrát i vícekrát účinnější než konvenční chemický pohon.

Simulátor prostředí jaderného raketového prvku v Marshallově středisku vesmírných letů NASA v Huntsville v Alabamě, kde se testují prototypy raketového paliva pro NTP rakety, kde místo štěpení využívá nejaderný ohřev.

Větší účinnost také přináší možnost dopravit větší náklad a lze ji využít i pro vyšší výkon přístrojů včetně těch komunikačních.

„Použití jaderné tepelné rakety umožňuje zkrátit dobu cesty a snížit riziko pro astronauty. Zkrácení cestovní doby je klíčovým aspektem lidských misí na Mars, protože delší cesty vyžadují více zásob a odolnější systémy,“ uvádí NASA.

Čím déle jsou astronauté ve vesmírném prostoru, tím větší je jejich expozice různým zářením, což má negativní vliv na jejich zdraví. Zároveň bude potřeba marsovskou posádku odstínit i od účinků reaktoru v NTP raketových motorech. Zde by mohlo zpočátku posloužit palivo v tekutém stavu, ale jak se bude postupně spotřebovávat, nebude jako štít už tak účinné.

Poslední cesta na Mars, kterou vykonal rover Perseverance, trvala zhruba sedm měsíců. O kolik by cesta byla kratší za použití jaderného tepelného raketového motoru, není zatím jasné. Podle ředitele NASA Billa Nelsona by ovšem takto poháněné kosmické plavidlo vzdálenost mezi oběma planetami urazilo rekordní rychlostí. „S pomocí této nové technologie by mohli astronauti cestovat vesmírem rychleji, než kdy předtím,“ uvedl Nelson.

DRACO

Technický vývoj tohoto motoru povede Ředitelství pro vesmírné technologie (Space Technology Mission Directorate, STMD) spadající pod NASA. Motor bude integrován do experimentální kosmické lodi DARPA, která nese označení DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations).

Umělecká představa kosmické lodi DRACO (Demonstration for Rocket to Agile Cislunar Operations), která by měla demonstrovat fungování NTP raketového motoru.

DARPA vystupuje jako zadavatel vývoje celého stupně a motoru, jehož součástí je reaktor. DARPA povede celý program, včetně integrace raketových systémů, nákupu, schvalování, plánování a zabezpečení. Dále podle dohody zajistí montáž a integraci motoru s kosmickou lodí. V průběhu vývoje budou NASA a DARPA spolupracovat na montáži motoru.

Celý projekt DRACO je rozložen na několik fází. Fáze 1 zahrnuje základní návrh reaktoru NTR, koncepci provozního systému a také návrh demonstračního systému. Fáze 2 bude zahrnovat zkoušku raketového motoru bez jaderného paliva. Fáze 3 bude zahrnovat sestavení motoru s NTP a jeho integraci do raketového stupně. Následně budou provedeny environmentální testy a celý systém se vydá do vesmíru, aby prošel jak pohon, tak samotný reaktor mnoha zkouškami. To by se měl psát rok 2027.

Oprava: V článku bylo chybně uvedeno, že NTP je termojaderný pohon, což je zavádějící označení. Za zmatení se omlouváme.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

NASA ukázala skafandry, v nichž se budou astronauti procházet po Měsíci

Tento týden americká NASA spolu se společností Axiom Space představila světu oblek, který si obléknou účastníci mise...

OBRAZEM: Tajemné stroje X měly létat i do vesmíru

Historie strojů s označením X, tedy experimentální, se píše od konce druhé světové války. Většinou to byly letouny či...

První vesmírná raketa vyrobená z většiny na 3D tiskárně po startu selhala

Společnost Relativity Space po několika předchozích přerušených startech v noci na čtvrtek vypustila svou 33,5 metru...

Před 15 lety letěl do kosmu první evropský „náklaďák“

Až do roku 2008 létaly k Mezinárodní vesmírné stanici jen lodě z Ruska a USA. To se změnilo 9. března 2008, kdy na svou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...