Diskuse k článku

Na Mars chce letět přes 5 000 lidí - byť virtuálně

Ruské akademie věd hledala dobrovolníky, kteří absolvují fiktivní misi na Mars. Přihlásilo se jich více než 5 000.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

x

Nepredpokladam zasobovani energii

" Všechny její systémy budou zcela autonomní "

U skutecne lodi budou nejspis pouzity slunecni clanky jako na kosmickych lodi - takze predpokladam, ze jim se elektrina bude dodavat zvenci jen se bude simulovat jako by sla ze slunecnich panelu - pri nevhodnem zadanem uhlu naklopeni bude dodavka mala....

Jen to asi nebude 100 % - gravitaci tam budou mit jiste pocelou dobu pozemskou... 

0/0
18.1.2008 1:12

Matous007

Paroubek uz se prihlasil?

Jak se vybiraji kandidati, da se pouzit vselidove hlasovani? V tom pripade bychom se mohli jako narod shodnout na Paroubkovi, myslim, ze pro let na Mars neni lepsi kandidat.:-)

0/0
28.8.2007 0:13

x

Re: Paroubek uz se prihlasil?

Hlavne podle svych znalosti o fyzicke kondice - pozadavky na ne by meli byt stejne jak na skutecne kosmonauty... 

0/0
18.1.2008 1:08

pawelno

Někdo něco???

K cestám (tedy letům) na Mars, případně i dál. Nemá někdo k tomu něco zajímého? Zajímavé info, odkaz? Případně, probíhá jinde nějaká diskuse?

0/0
27.8.2007 21:54

Tomáš

Cesta na Mars

Experiment to může být zajímavý, ale reálný let lidské posádky na Mars bych považoval za zbytečný hazard a vyhazování peněz. Místo toho by se tyto prostředky měly investovat do zlepšování pohonů, aby ta cesta netrvala rok.

0/0
23.8.2007 18:55

6205

Re: Cesta na Mars

suhlas

0/0
23.8.2007 20:32

Hopp

Re: Cesta na Mars

... zřejmě to co dělají je realističtější .............. nebo že by je to nenapadlo?

0/0
24.8.2007 11:12

Zer0-G

Re: Cesta na Mars

Předně - cesta na Mars se nedá urychlit, a už vůbec ne zlepšením pohonů. Jediné čím je možné to ovlivnit, je počkat, až budou planety v lepší vzájemné poloze - tedy blíž, a potom bude i cesta trvat kratší dobu. Vesmírem se necestuje stylem - šlápnu na plyn a budu tam dřív. Tuším že Newtonovy pohybové zákony se učí už na Základní škole ;-)

0/0
24.8.2007 22:07

sirc

Re: Re: Cesta na Mars

Nemáš tak docela pravdu. Troufnu si říct, že ta hlavní potíž neni v tom jak zrychlit, ale jak zpomalit. Vývoj nových pohonných jednotek by určitě byl přínosem. Ostatně možné principy jsou už obecně popsané a v pozemských podmínkách často i pokusně vyzkoušené. Do realizace se ale asi nikomu nechce. Je lepší vydávát stovky miliard za hračky pro pár generálů, než přemýšlet v horizontu padesáti/sta let o budoucnosti.

0/0
25.8.2007 8:04

Tony.Q

Re: Re: Cesta na Mars

Lol. Tvoje baba se nedá urychlit a ne cesta na mars.;-O Kdybys mel pohon, který dokáže udělit kosmické lodi konstantní zrychleni 1G (9,8 m/s^2), a cestovalo by se stylem na plný plyn, půlku cesty zrychluji, půlku cesty zpomaluji, cesta na Mars by trvala zhruba dva dny a par hodin v případě kdy mars a země jsou v ideální poloze (jsou nejblíže).

Když Země a Mars jsou od sebe nejdál, každý na opačné straně slunce, by cesta trvala zhruba 16 dní.

Ve vesmíru se prozatím necestuje stylem šlápnu na plyn a budu tam dřív, z toho prostého důvodu, že kdybys v raketoplánu sešlápnul plyn až na podlahu tak mas za 30 vteřin prázdnou nádrž.

Investování do nových kosmických pohonu, je naprostá nezbytnost. S tím co máme k dispozici teď je to  bída. Předražený, neekonomický, nebezpečný.

(P.S.: Nic proti tvé rodině, na začátku příspěvku. Jedna se pouze o řečnický obrat.

0/0
26.8.2007 12:25

pawelno

Re: Re: Re: Cesta na Mars

Souhlasím s tím, že by bylo velmi vhodné, pro cesty nejen na Mars jiný výkonější pohon.

Když vidím plány návratu na Měsíc, dá se to pochopit, že se budou "drncat" ve větším a novým Apollu. Ale být v takový mrňavý konzervě půl roku, tak to by bylo maso. Pokud se současným pohonem na Mars, tak postavit výrazně větší loď složenou z modulových bloků, která půjde použít na víc misí a cest. Nebo-li po příletu zpět na oběžnou dráhu Země, odhodit prázdné moduly na palivo atd. Ares V přiveze nový přistávací modul, nové moduly paliva a zásoby atd. Jeví se mi to perspektivnější a lepší řešení, než to co se navrhuje. Let na Mars by to jistě odložilo o nějaká léta, ale byla by to perspektiva více letů, než jednoho. Se současným plánem to bude jedna jediná cesta na mnoho mnoho desetiletí!

0/0
26.8.2007 12:50

milo

Re: Re: Re: Cesta na Mars

Dnešní koncepty raketových motorů jsou značně omezeny,vývoj maximálně se dosáhne vyšší účinnosti,ale letět půlcesty na plný plyn a druhou půlku cesty brzdit je nemožné jak pro tuhé paliva u rusů a číňanů tak pro američany, Vesmírnou odyseu nechte spát(je má oblíbená).A v které oblasti fyziky by jste hledal nový druh pohonu, protože vlády musí rozhodnout do jakých projektů potečou peníze daňových poplatníků.

0/0
28.8.2007 19:53

pawelno

Re: Re: Re: Re: Cesta na Mars

Tak nejsem technik, ani fyzik, spíš mě to zajímá. Raketový motor je asi dnes už na hranici svých možností. Ono, koncepce pohonu určitě jsou, jak to tu už bylo mnohokrát, je to o financích.

Uvidíme, co vznikne, jestli se spojí Evropská, Ruská a Japonská kosmická agentura. Z toho by něco mohlo být. Japonec má peníze, je to druhá nejsilnější eko světa, rus plány+zkušenosti+hrdost a zarputilost+finance a čím dál víc,Evropa peníze+vědu+touhu vyrovnat se USA a NASA za každou cenu. Takže tady vidím obrovskou perspektivu a nedivil bych se, kdyby tentokrát na Měsíci byly dříve než USA a na Marsu také!

Uvidíme, čeho se třeba dožijeme. Vše ovlivňuje politika, pokud bude u moci vyzionář může to ledasčemus pomoci:-) Ale také tam být nemusí. Uvidíme;-)

0/0
28.8.2007 22:01

pawelno@seznam.cz

Re: Cesta na Mars

Tak určitě by se měly prostředky investovat do vývoje pohonů i dalších věcí. Přiznejme si, že by nás to v ledasčems mohlo zase posunout vpřed. Vývoj něčeho vždy přinese i řadu dalších užitečných věcí! Hazard bude let na Mars vždy, stejně jako na Měsíc. Vesmír je nepříznivé místo pro život, kde číhá řada nebezpečí. A holt, štíty jako ve Startreku nemám:-/ Jednou tam stejně lidstvo letět tak nějak musí! Je to v nás, naše touha, sny něco uskutečnit. A Marsem to bezpochyby neskončí. Ale souhlas, chtělo by to zapracovat na řadě věcí, aby to nebyla zase jedna cesta na desítky let jediná!

0/0
24.8.2007 22:12

Najdete na iDNES.cz