Indie letí zkoumat Mars vlastní sondou z indického kosmodromu

  10:52aktualizováno  10:52
V roce 1975 vyslala Indie do vesmíru svou první sondu. V úterý vypustila svou první meziplanetární sondu, která poletí až k Marsu a do roku 2015 chce dostat vlastními silami do vesmíru i lidskou posádku.

Z východního pobřeží Indie dnes podle serveru SpacFlightNow v 10:08 našeho času odstartovala indická raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) s robotickou sondou mířící k Marsu. Jde o první meziplanetární misi této země. Pokud bude úspěšná, stane se Indie po Rusku, USA a Evropské vesmírné agentuře teprve čtvrtou kosmickou mocností světa, jíž se podaří Marsu dosáhnout.

Až sonda k Marsu dorazí, bude navedena na oběžnou dráhu, aby mohla získávat vědecké informace. Družice Mangalyaan by měla k planetě dorazit v září příštího roku. Dalších nejméně šest měsíců bude zkoumat povrch a složení atmosféry Marsu s cílem zjistit, zda jsou tam vhodné podmínky pro život.

Fotogalerie

Sonda má pět přístrojů k pozorování marsovské atmosféry a povrchu. Jedním z nich je detektor metanu. Plyn, který je jedním z možných signálů minulé či současné přítomnosti života na Marsu, lidské sondy na střídavě zachycovaly, a pak znovu ne (více zde). Výsledky sondy Curiosity z posledních měsíců sice ukazují, že poplachy byly plané a metan na Marsu není, ale ověření samozřejmě neuškodí.

 Mangalyaan je také vybavena barevnou kamerou a infračerveným spektrometrem pro studium minerálního složení povrchu Marsu. Sonda také bude zkoumat, jak se rudá planeta proměnila z relativně vlhkého světa na dnešní pustou krajinu.

Mise k Marsu byla mohla ukázat technologickou vyspělost indického vesmírného průmyslu, a tedy otázkou prestiže. Dostat sondu k Marsu není vůbec jednoduchá záležitost a většina výprav skončila nezdarem. A z asijských zemí se to zatím nepodařilo žádné. Vyslání japonské sondy v roce 1998 a čínské v roce 2011 vedly k neúspěchu.

Nebylo to drahé?

Příprava cesty vlastní kosmické lodi k Marsu přišla v přepočtu na 1,38 miliardy korun. To v Indii vyvolalo silnou kritiku, podle které je taková snaha přílišným luxusem v zemi, kde miliony lidí stále ještě žijí v hluboké chudobě.Na druhou stranu, jak připomíná britský deník The Telegraph, je to výrazně méně, než třeba u misí NASA. Jen pro příklad mise Curisosity odstartovaná v roce 2011 stála v přepočtu přes 45 miliard korun.

"Vypuštění vesmírné lodi k Marsu bude pro indickou vědu a technologii obrovským krokem vpřed," prohlásil minulý rok indický premiér Manmóhan Singh. ČTK uvádí, že raketu vyvinula Indická organizace pro výzkum vesmíru a celý projekt vyšel na asi 4,5 miliardy rupií (cca 1,5 miliardy korun).

Flotila indických raket

Flotila indických raket

Druhá nejlidnatější země světa není ve vesmíru nováčkem, jak by se mohlo zdát, a tak je třeba její plány brát vážně. První družici dostala do vesmíru již v roce 1975. Jmenovala se Arjabháta a byla vypuštěna zdarma z ruského kosmodromu Kapustin Jar v Povolží. Satelit s hmotností 360 kg byl vybaven čtyřmi přístroji pro kosmický výzkum (podrobnosti o historii indického dobývání vesmíru se dozvíte zde).

Nyní má Indie vlastní kosmický přístav na ostrově Šríharikota, který leží asi 100 km severně od Chennai (dříve Madrasu). Odtud vyslala do vesmíru vlastními silami řadu vědeckých i komerčních satelitů a vypravila i úspěšnou misi k Měsíci. V září roku 2009 totiž sonda Chandrayaan 1 (Měsíční loď) objevila, že na této oběžnici Země je voda. Objev byl pak potvrzen ještě dvěma jinými sondami.

Indie má přitom s vesmírem ještě mnohem odvážnější plány. Do roku 2015 chce vlastními silami vyslat do vesmíru dva lidi. O dva roky později by měla ve spolupráci s Ruskem dopravit na povrch Měsíce nepilotovanou sondu.

Pokud by Indie uspěla s pilotovanou misí, stala by se po Rusku, USA a Číně teprve čtvrtou kosmickou velmocí, která dokáže dopravit člověka do vesmíru vlastními prostředky.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Zesnulý popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar má vlastní planetku

Pavel Toufar, 13. červenec 1948 Praha – 26. září 2018.

V naší sluneční soustavě obíhá planetka, která nese jméno (59470) Paveltoufar. Pojmenovali ji tak na počest známého...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

NASA vám vystaví letenku na Mars. Poletí ale jen vaše jméno

Ilustrace související s plánovanou misí vyslání robotické laboratoře na Mars

V roce 2020 se k Marsu vydá vozítko, které vedle zkoumání rudé planety poveze i náklad jmen. Jedno z nich může být i...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz